Dunja

Zavisi , kako koja dunja , ako je dunja u toku zimskog perioda prskana 2 X bakarnim preparatima onda je vrlo otporna .Jos ako je oprskamo streptomicinom pre faze ``misije usi`` , verujem da nema frke .

Sve najbolje!
 
daj ko je proizvodjac? Hocu i ja da pijem tu rakiju :)

---------- Poruka napisana 11-07-12 u 00:06 ---------- Prethodna poruka je 10-07-12 at 23:23 ----------

moj vocnjak ima malo vise od 500 stabal, zasadjen u jesen 2011, razmak 4x4,5m
sve sam radio po knjizi DUNJA Evice Mratinic i u njnoj stoji sve lepo objasnjeno. Ima i kalendar prskanja i kojim preparatima se prska. Nisam naleteo u knjizi da se pominje Ervinia ali u toj tabeli se pominje bakteriozna plamenjaca i predlaze se prskanje bakarnim oksihloridom 50. Isprskao sam. Idem za neki dan opet u vocnjak da proverim jer sam prosli put video da se nekoliko mladjara osusilo skroz a znam da su se primili bili. Idem da ih povadim i zapalim. Pogledacu sutra takodje opet u knjizi, mozda se pominje bakteriozna plamenjaca umesto ervinia pa javljam.
 
Prska se bakarnim oksihloridom u prolece za vreme bubrenja pupoljakai u jesen posle opadanja lisca istim preparatom. Podaci su iz knjige DUNJA od Evice Mratinic.
 
Poslednja izmena od urednika:
Lek za tu bolest je samo i iskljucivo `` SWITCH 62,5 WG `` . Jedan od najskupljih fungicida , ali jedini koji moze da spreci te bolesti i da ih zaustavi . Slobodno pomesajte SWITCH 62,5 WG , STROBY i NPK (folijarno djubrivo ) .
 
Baktreriozna plamenjaca je MONILIJA . Bakarni preparati se koriste kao preventiva,nikako kao lek . A sta ti treba za vec zarazenu biljku napisao sam na `` sadnja dunja``.
Sve najbolje!
 
meni se u vocnjaku osusilo par mladih vocki, e sad na dve mlade je ostalo lisce a na tri nije nego samo stablo. Napominjem da su mi izmrzle te zimus do pola pa sam ih prekratio na nekih 30 cm i krenule su bile ali se sada osusile. Da li je to ervinia ili jednostavno nije mogla vocka da izdrzi ovu vrucinu. Juce sam obisao ceo vocnjak i nema suvih listova niti da su povijene grancice onako kao stap na vrhu, a ni ove suve nisu povijene.
 
Stefane moze li nesto vise o tom switchu, koja mu je cena?
ja sam do sada prskao sa bakarnim oksihloridom

Druze switch je verovatno najskuplji ...... mala kesica ( najmanja) je oko 300 din . Zaboravio sam tacno koliko,ali je skup . Ona veca flasa je par hiljada, ali jbg. veca je steta da propadnu stabla-sadnice i sta vec....
 
Nasao sam o Switchu nesto ali nigde se ne pominje ervinia, ali se zato pominje monilia pa si mozda ti pomesao erviniu i moniliju...

[TABLE="width: 502"]
[TR]
[TD]ktivna materija:
[/TD]
[TD]Ciprodinil (375 g/kg) + Fludioksonil (250 g/kg)
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

[TABLE="width: 502"]
[TR]
[TD]Formulacija:
[/TD]
[TD]Vodorastvorljive granule (WG)
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Namena preparata:
[/TD]
[TD]Fungicid za suzbijanje uročnika sive truleži na vinovoj lozi, malini, paradajzu i krastavcu i prouzrokovača truleži plodova jabuke i breskve u skladištu, tretiranjem plodova pre berbe.
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]







Primena:
[/TD]
[TD]Switch 62.5 WG je sistemični i kontaktni folijarni fungicid (botriticid) koji se primenjuje u usevima, odnosno zasadima:

paradajza za suzbijanje prouzrokovača sive truleži (Botrytis cinerea), u količini od 0,6-0,8 kg/ha, uz utrošak vode 600-800 l/ha, odnosno 6-8 g/ 100 m[SUP]2[/SUP] uz utošak vode 6-8 l/100 m[SUP]2[/SUP], tretiranjem u uslovima povoljnim za pojavu oboljenja, u vreme cvetanja, precvetavanje i formiranja plodova ili prema preporuci prognozno-izveštajne službe;
krastavca za suzbijanje prouzrokovača sive truleži (Botrytis cinerea), u količini od 0,8-1 kg/ha, uz utrošak vode 300-600 l/ha, odnosno 8-10 g/ 100 m[SUP]2[/SUP] uz utošak vode 3-6 l/100 m[SUP]2[/SUP], tretiranjem u uslovima povoljnim za pojavu oboljenja, u vreme cvetanja, precvetavanje i formiranja plodova ili prema preporuci prognozno-izveštajne službe.

vinove loze, za suzbijanje prouzrokovača sive truleži (Botrytis cinerea), u količini 0,6-0,8 kg/ha uz utrošak vode 600-1000 l/ha tj. 6-8 g u 6-10 l vode na 100 m[SUP]2[/SUP], tretiranjem u vreme precvetavanja vinove loze, zatvaranja grozdova, pa do faze šarka (faze 69-82 BBHC skale) a najkasnije 28 dana pred berbu, uz napomenu da se veće količine preparata primenjuju za tretiranje celih biljaka u ranijim fazama, a manje za usmereno tretiranje zone grozdova na lozi pri kasnijim tretiranjima;
maline, za suzbijanje prouzrokovača sive truleži (Botrytis cinerea), u količini od 0,8 kg/ha uz utrošak vode 400‑600 l/ha tretiranjem neposredno pred i tokom cvetanja;

jabuke i breskva za suzbijanje prouzrokovača propadanja (truleži) plodova u skladištu tokom čuvanja (siva trulež (Botrytis cinerea) trulež ploda (Monillia spp.) antraknoza (Collecotrichum spp.), Mucor spp. i palež (Aspergilus spp.), tretiranjem pre berbe u količini od 0,8-1,0 kg/ha odnosno 0,08-0,1% uz utrošak 1000 l/ha vode, a najkasnije 3 dana pre berbe jabuke, odnosno 14 dana pre berbe breskve;
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Način delovanja:
[/TD]
[TD]Dve aktivne materije se odlučno dopunjuju u delovanju obezbeđujući efikasnu preventivnu i kurativnu zaštitu. Fludioksonil ostaje na površini, sprečavajući klijanje spora i ostvarivanje infekscije, dok se ciprodinil usvaja u biljno tkivo sprečavajući dalje faze infekcije, pre svega širenje micelije gjive u biljnom tkivu.

Switch 62,5 WG dobro deluje i na niskim temperaturama (iznad 5°C) i obezbeđuje pouzdanu zaštitu i u ranim fazama razvoja zasada i nepovoljnim vremenskim prilikama (hladno i vlažno vreme prilikom cvetanja). Kurativno delovanje (zaustavljanje već ostvarene infekcije) je obezbeđeno ukoliko se tretira u roku od 48 časova od nastanka infekcije.
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Preporuka za primenu:
[/TD]
[TD]Tretiranje u fazi precvetavanja je obavezno uz uspešno suzbijanje sive truleži, a sledeći tretman zavisi od stvaranje uslova za razvoj oboljenja.
Switch 62,5 WG može se upotrebiti najviše do tri puta na istoj površini u toku godine, odnosno dva puta u zasadu maline.

Preparat se može mešati sa drugim sredstvima za zaštitu bilja, osim sa insekticidima izrazito kisele reakcije. Ne sme se mešati sa fungicidima na bazi sumpora. Kada se Switch 62.5 WG meša sa tečnim formulacijama pesticida, potrebno je prvo njega rastvoriti u manjoj količini vode, a zatim uz dodavanje vode dodati i tečni preparat.
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Karenca:
[/TD]
[TD]3 dana za jabuku, paradajz i krastavac, 14 dana za breskvu, 28 dana za vinovu lozu, a za malinu je obezbeđena vremenom primene.
Radna karenca je 1 dan.
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Broj dozvole za promet:
[/TD]
[TD]Rešenje Saveznog ministarstva privrede i unutrašnje trgovine broj 5648/3 od 30.12.2002. godine i izmena i dopuna rešenja Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede broj 321-02-00021-16/2008-11 od 3.12.2008. godine.
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Napomena:
[/TD]
[TD]PRE PRIMENE OBAVEZNO PROČITATI UPUTSTVO ZA UPOTREBU !
Primena iz vazduhoplova nije dozvoljena.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
On za moniliju i jeste , malo sam u predhodnim postovima mesao monilia/ervinia , ali switch je za moniliju, i jako je uspesan....GAS maska obavezna, mnogo,mnogo,mnogo smrdi. Jesi li zapazio to Rosuljac ? :D DAVI
 
ja imam brata za prskanje :p xexe stavlja masku svakako, ja sam vise sa lepe poslove oko orezivanja, planiranja , organizovanja i ostalog :)
 
Nazad
Vrh