Dobar dan svima,
Za nekoliko dana počinjem sa pripremom zemljišta za jesenju sadnju 500kom hibrida F1 na površini od 1ha! Rupe ću bušiti traktorskom burgijom 450mm u precniku. kompletno uputstvo :
UPUTSTVO ZA SADNJE I NEGU PAULOWNIJA SHANTONG HIBRID f1
- Rasađivanje sadnica
Sadnice se mogu saditi na površinu od 2m x 3m - za dobijanje drva za ogrev (može se seći već nakon 4.-5. godina); kao i na površinu od 5m x 4m ili 4m x 4m - za pošumljavanje i za dobijanje građevinskog materijala, (seče se od 8.-9. godina).
- Rupa mora da bude najmanje 40-60cm duboka i 30-50cm široka. Preporučuje se da iskopana zemlja bude pomešana sa 2-3 lopate stajskog đubriva ili sa veštačkom đubrivom oko 150 g (kompleksnog đubriva NPK 15-15-15). Ukoliko koristimo stajnjak, poželjno je prije sadnje u rupe ubaciti oko kafene kašike Radar protiv rovaca. Iskopanu i pomešanu zemlju vratite u rupu.
3 do 5 litara vode (po sadnici).
-Zalivanje
Posle čepovanja moramo obratiti pažnju na to da zemlja ne bude suva, da bih se novi izdanci mogli krenuti. Sa redovnim zalivanjem početi odmah posle izbijanja izdanaka, tj. u toku aprila.
U zavisnosti od načina zalivanja to možemo učiniti na više načina:
-Na način kap po kap - u cisternu stavljamo oko 1-1,5kg.veštaka na 1ooo lit. vode i to:
5o % Azotnog đubriva (Calcinit, Amonijum nitrat) NE UREJA!
5o % Kompleksnog đubriva (NPK 15:15:15)
Đubriva posebno razređujemo i sipamo u cisternu. Do kraja jula poželjno je da svako zalivanje bude na isti način, sa istim dozama. Posle tog perioda zalivajmo samo čistom vodom.
Ukoliko đubriva ne razređujemo - istu dozu u istoj srazmeri (50-50%) pomešamo nasuvo i na svaki deseti dan stavljamo po kafene kašicice po sadnici do kraja jula.
Intenzitet rasta zavisi od redovnost zalivanja (što češće, to bolje). Ako je ipak preterano sa zalivanjem, listovi će početi da žute, onda treba malo da prestajemo sa zalivanjem.
-Nega biljaka
Druge godine - nakon čepovanja jača se koren i formira se novo stablo.
Zemljište oko sadnica moramo održavati čisto, bez korova. Kasnije možemo staviti i slame oko stabala, to ugusi korove i zadržava vlagu. Kada biljke porastu 1-1,5m u visini, u pazuhu lista kod stabla se javljaju zaperci. Ti zaperci se, kada dostignu dužinu 5-7cm obavezno otkidaju, što može lako da se uradi rukama. NE skidamo listove, samo zaperke! Listovi sami opadaju na jesen.
-Treće godine na proleće oblikujemo razgranato drvo, tj.na vrhu ostavljamo 4 do 8 izdanka, a ostale skidamo.
U slučaju da stablo nije dostiglo 1m u visini, u martu mora se ponoviti čepovanje da bih se koren još ojačao i ponovo se ostavlja najjači izdanak.
- Zaštita
U slučaju pojave gljivične bolesti, kao što je npr. pegavost lišća, preporučuje se primena fungicida Bakar-oksihlorid. Protiv štetočine kao što su npr. lisne vaši, moljci, preporučujemo da koristite Tonus, a protiv gusenice Lannate ili Karate.
Nadam se da je pomoglo svima koji se interesuju za nacin sadnje!