Drljače

Drug ima od 3m plavu oko 3 god, uradi s njom oko 20 hektara godisnje i zadovoljan je al me zanimalo jos necije misljenje.
Hvala na informacijama
 
Koliko para, toliko i muzike. Neko ko ima 1.000ha teške zemlje kupuje 4-5 × skuplju mašinu i minimamo 50% težu. A neko ko radi 50-100ha normane zemlje kupuje jeftinog Šahtimana ili neku tursku. Oni između kupuju italijanske.
 
Sad gledam na sajmu pošto su delovi.
Krilo jedno poluteške sa kopčama i lancima 270€ + rotori oko 200€.
Mislim da neće biti proširenja ove od 4m moje nego će je kitajac vući godinu dve pa prodaja i uzeti veću.
Mislio sam da proširim ovu al im apuno zajebancije za ne toliku razliku u ceni
 
Jel imao neko iskustva sa Shaktiman rotodrljacom?
Sada sam pričao sa drugarom, prodao je desetak komada ljudima koji je često koriste (povrtari) i svi su zadovoljni. Kaže da je neko kupio Gaspardo i kada se olizala farba ili neznam šta ispod je na nekim delivima utisnuto Šahtiman.
Odnos crna i kvalitet je na strani i cene i kvaliteta.
 
Ako se radi sa manje zemlje shaktiman prolazi, međutim ja imam 3.4 ha zemlje ali sam kupio vigolo, razmišljao sam da ako je budem prodavao lakše je prodati. Vigolo je bio skuplji oko 60%.
 
Ne znam za novije ,moja je Mašio tu negde oko 2000 god,da ne oreteram ako je traktor adekvatan praktično neuništiva mašina.
Miladine ti sa obrtajima nema veze,fabrički ima 3 oara zubčanika i sa kombinacijom njih dobiješ nekoliko različitig brzina ori ustum obrtajima kardana.Druga stvar ja sam vozio i na 540 i na 1000,sad radim samo na 1000.
Ove g je uradila sva proletna oranja ,parcele uzete u zakup u feb i sve tanjirane repice i još jedni 40 kj u drugom prohodu.
Za mene lično savrpena mašina za predsetvenu pripremu,jedina mana,brzina potrošnja manje više blizu ko i da idem 2 puta drljačom običnom.
Ko uhvati još idealan momenat kad je vlaga ni presuva bi prevlažna milina za rad.
 
Ja mislim na obrtaje noževa na Rd. Sve one rade na kardanu 540, ulazni obrtaj, ali nije kod svake izlazni obrtaj isti, koja ima izlazni obrtaj veći na 540 ulaznog, ta Rd bolje sitni ali i teža traktoru, mislim o jednom traktoru iste snage. Postoje priče kako različite Rd iste širine nisu isto teške ili lake za isti traktor.
 
To sam ti i rekao na istim obrtajima npr 540 kombinacijom 3 zubčanika dobijaš nekoliko različitih brzina pa ti podešavaš kako ti odgovara
17-23,23-17,17-32,32-17,23-32,32-17 svaka kombinacija vrti različite obrtaje noževa pri 540.
Imaš 540,1000,750...zavosi od traktora.Možeš da ugodiš kako god hoćeš.
 
To sam ti i rekao na istim obrtajima npr 540 kombinacijom 3 zubčanika dobijaš nekoliko različitih brzina pa ti podešavaš kako ti odgovara
17-23,23-17,17-32,32-17,23-32,32-17 svaka kombinacija vrti različite obrtaje noževa pri 540.
Imaš 540,1000,750...zavosi od traktora.Možeš da ugodiš kako god hoćeš.
Razumijem šta kažeš, neke imaju tu varijantu, moja nema, shaktiman ima, samo kad praviš veći prenos otežava traktoru ali pravi bolji posao.
 
Za isti posao koji radi rd bez obzira na broj obrtaja kardana traktoru je isto. Razlika je u tome što zupčanici bolje trpe veću silu na većem obrtaju tih zupčanika (kraći je kontakt dva zuba, opterećenje se brže prenosi na sledeći par zuba).
E sada ako nije isti rad nije ni traktoru isto.
 
Traktoru je isto dali radi Rd na 540 ili 500 obr. kardana, ali nije isto ako na reduktoru Rd povećaš broj obrtaja noževa, onda je traktoru teže.
 
rotodrljača=nužno zlo…


Sent from my iPhone using Tapatalk
Može neko objašnjenje?
Zašto misliš tako?
Evo g je primer kod nas gde je loše izmrzlo gde su ljudi ,baš mi kolega juče na njivi se sreli kaže išao je 4 puta.RD je išla jednom.Navedi razlog ako je nužno zlo što je njegov rad opravdalo.
Da se razumemo ja je kombinuju zato što je imam,po potrebi radim sa njom.Ali evo već godinama se ispostavi da je na tim parcelama bolje i nicanje i sklop i napravi bolji setveni sloj...
Ne kažem,možda i moja drljača nije kadra da joj parira ali mislim da je odličano oruđe i da je treba imati pa sad zavisi od potrebe i uslova.
 
Kod mene ove godine samo su Rd i freze radile dobru pripremu za sjetvu, sve ostalo je 0 bodova, ovdje je Rd na prvom mjestu, freza drugo mjesto, pa 5 mjesta prazno pa ostala oruđa.
 
Ima ovdje ljudi koji rade po 100 ha a imaju svi poluteške drljače, ali završnu pripremu svi rade sa Rd. Prije dvije godine su pripremali sa poluteškim drljačama pa im se nije svidjelo pa su to zabatalili. Da to nije dobro nebi moj rođak sad prodavao Vn Rd a konkurisao Kuhn 3m oko 18000 e.
 
Nazad
Vrh