Djubrenje u malinjaku

@Riba1990 mogu ti reci svoje iskustvo, prosle godine sam rasturio jednu traktorsku prikolicu stajnjaka kravljeg na 4ara za bastu, pa ti racunaj x 6...Da bi ti bila zemlja rastresitija najbolje ti je da naspes tenju, ja sam na toj parceli od 12 ari nasuo ukupno 6 kamiona velikih po 12 kubika tenje, s tim sto sam u prvoj polovini nasuo 4 jer je tu basta, u drugoj 2 za vocnjak i maline. Ovaj deo za bastu je bas osetno poboljsalo kvalitet i rastresitost zemljista, juce je poorano zemlja se sama trosi, moze odmah da se samo poravna grabuljom i seje. Ovo ti sve pisem za bastu, ne znam koliko tacno je pozeljno nasuti tenje za maline, ali mislim da je u svakom slucaju bolje. Stajnjak bacis, zaores sada u jesen i na prolece freziras, pozdrav
 
tenju neznam gde mogu da nadjem i koliko kosta 1 kamion. planirao sam oko 5-6 traktorskih prikolica stajnjaka po celoj njivi da rasturim sada u jesen pa opet toliko u prolece da bi poboljsao zemljiste. nemogu da orem zato sto je vec njiva posadjena malinom jedino sto mogu je da u prolece lepo isfrezujem to.
 
Ja sam tenju placao 50 eura...Nisam strucan, ali mislim da ti je ta kolicina stajnjaka dovoljna, nek me neko ispravi ako gresim. Mislim da tenja i stajnjak imaju razlicite funkcije, tenja prvenstveno sluzi da dovede zemlju da bude rastresitije, normalno da i obogacuje ali ni priblizno u meri koliko to cini stajnjak, jer djubre je ipak djubre.
 
Pozdrav ima li neko iskusatva sa upotrebom glistenjaka prilikom podizanja zasada malina.
 
Tenja je, mislim, recni nanos. Vise sitan pesak, a manje zemlja.
Tako nekako, to je povrsinski sloj zemlje na njivama pored reka, konkretno kod mene Z.Morava, i onda ovi sto vade pesak(sljunkare) skidaju taj prvi sloj koji je mesavina recnog peska i zemlje, nastao pljavljenjem...
 
Planiram za pocetak da zasadim 12 ari maline. Na raspolaganju nemam stajnjaka. Koliko bi trebalo da bacim NPK djubriva na ovu povrsinu i koja formulacija NPK bi bila najbolja? Da napomenem da imam nesto kokosijeg djubriva, da li bih trebao njega da bacam?
 
joks, baci 8-16-24 NPK
400kg/h ako bacas u redove ako bacas po celoj povrsini 600kg/h
ja ti preporucujem u redove. tebi treba 2 dzaka od po 25kg za 12a.
dzak djubriva sa ovom formulacijo je oko 1300 din 25kg.
 
Pozdrav ljudi.
Zna li neko da li se stavlja šta od veštačkog djubriva sada novembar-decembar.
Ako se stavlja, koje treba, i koliko.
Hvala vam.
 
jeste bacali neko djubrivo do sad? ja sam bacio danas 200kg npk 5:16:24 i hteo sam da pitam jel se tinja baca sad ili u prolece?
 
jeste bacali neko djubrivo do sad? ja sam bacio danas 200kg npk 5:16:24 i hteo sam da pitam jel se tinja baca sad ili u prolece?
Predpostavljam da si mislio na tenju, ona nije djubrivo vec vrsta zemlje koja se dodaje zemlji/njivi pre osnovne obrade, tipa navuces tenju i rasturis po njivi pa onda zaores, ja sam to radio ali prvenstveno zbog baste da bi zemlja bila rastresitija a sto se tice maline mislim da joj nece skoditi, ali ponavljam ona nije djubrivo/stajnjak
 
znam da tinja nije djubrivo planiram da je bacim zato sto mi je njiva malo smonicava, ali nemogu da zaorem jedino da frezovanjem pomesam zemlju. stajnjak planiram u rano prolece tj sto ranije zbog razlaganja. doduse testiranje zemljista je pokazalo da netebam da bacam stajsko djubrivo jer imam i previse humusa cak i u 60cm zemljista.
 
Pa nece skoditi ni da frezovanjem to pomesas, a sto se tice stajnjaka mislim da je bolje njega sada baciti i takodje zafrezirati da se u toku zime razlozi, pod uslovom da je solidno zgoreo, tj. da nije mnogo svez. Ako analize kazu da ne treba onda ne znam, nek da svoje misljenje neko od iskusnijih kolega koji profesionalno uzgajaju malinu...
 
rado bi sada bacio stajsko ali nemogu nikako frezovati jer mi je malina pala i razvukla se u medjurednom prostoru a da je pomeram plasim se da cu polomiti lastare zato sam i mislio da bacim stajsko u prolece kad mogu frezirati. znam da je bolje i kad se baci vestacko djubrivo da se zaore ili frezuje ali kad nisam u mogucnosti... i imam jos jedno pitanje da li ce previse unosenja stajskog djubriva uticati lose na malinu jer sam negde cuo da pomocu stajskog djubriva i tinje mogu da promenim strukturu zemljista tj da bude sto rastresitija ali su mu ovi u institutu rekli da malini ne smeta smonica toliko jedino joj smeta kad je susa jer napravi onu tvrdu koricu pa koren nemoze da dise..
 
Pitanje za iskusne malinare.Treba mi pomoc oko formulacije i kolicine djubriva.Analiza zemljista je pokazala N 0,27 P 1,82 K 11 Humus 5,4 Ph 4,4.Koristio bih yarina djubriva.Interesuju me odgovori jer prodavcima je najbolje ono sto imaju na stanju u poljo apoteci.
 
Nazad
Vrh