Djubrenje u malinjaku

Ovih dana bacam npk. 6-12-24 a kasnije kan. u nekoliko navrata po malo...Ranije sam kupovao i neka skupa djubriva ali nisam primetio neku veliku razliku...Tamo gde malina hoce sva su djubriva dobra a gde nece nista tu ne vredi...to je bar moje iskustvo.
 
Hoces li npk da ufreziras nakon bacanja i jesil li bacao stajsko djubrivo ili ces tek?


Sent from my SM-J510GN using Tapatalk
 
Nije preporucljivo duzi niz godina ga koristiti zbog talozenja hlora u zemljistu, nece joj nista biti kad se koristi povremeno.

- - - - - - - - - -

Mozes probati naci istu formulaciju samo ima prefiks S i tu je kalijum u formi kalijum-sulfata, ima i 5-20-30 s formulacija npr.
 
Može li mi neko reci valja li 7-20-30- proizvodnja Kutina , sad za osnovno đubrenje?
Nikako Kutina 7-20-30.Zar od ovoliko kvalitetnih gnojiva bas nju nadje.
I(Premijer) liga su Yara,Compo i Haifa zatim Linzer,Ruska 3x16, Eliksir,Fertil i TimacAgro(Francuski) a Suboticka ,Kutinska i pancevacka su malo manje dobra(II liga).
Sve je korisceno osim Kutine. Haifa je nezamenjiva u sistemima kpk.
Izbegavaj samo formulacije 3X15 ostale su manje vise isti.
Moja kombinacija je Yara Complex poslednjih 5 god.Compo prosle godine u ranguYare.Ostali zaostaju ali kolicinom do 10 kg\ar iz dva puta dobijeni su razumni prinosi ali .....????
 
Evo da kazem i ja nesto o vodotopivim djubriivima .Probao sam sve i svasta od fitoferta,haife,belgijskog rosa valjda se tako zove,yarinih djubriva,everris djubriva iliti icl kako se sad zovu ,i ksc phytracyl .Zakljucak je sledeci od svih navedenih najbolje se pokazalo ksc djubrivo ,broj 2 je haifa ova ostala necu da komentarisem bilo je uzaludno bacanje para .
 
Pozdrav kolege malinari planiram da bacam djubrivo imam rusko 3 16 dali nejga da bacim ili da kupim neko drugo djubrivo.Nov sam pa se jos bas ne snalazim,U pitanji je polka druga godina
 
Pozdrav kolege malinari planiram da bacam djubrivo imam rusko 3 16 dali nejga da bacim ili da kupim neko drugo djubrivo.Nov sam pa se jos bas ne snalazim,U pitanji je polka druga godina

Djubrivo se ne "baca" osim ako ga upotrebis u pravom smislu reci :) Sala naravno, 3x16 nema sta da trazi u malinama, potrebno ti je neko u formulacijama 1:2:3 ili u prevodu npr 6:12:24, 7:20:30 itd. Naglasak je na fosforu i kalijumu, azot sto manje.
 
Bez analize zemljista je sve nagadjanje i okvirno, uradi analizu, popustilo je vreme sada pa mozes uraditi ako vec nisi, jeste malo kaljavo al' izbori se ;-) Znacice ti da znas sa cim raspolazes i plan da napravis.

Sent from my C6603 using Tapatalk
 
Nikako Kutina 7-20-30.Zar od ovoliko kvalitetnih gnojiva bas nju nadje.
I(Premijer) liga su Yara,Compo i Haifa zatim Linzer,Ruska 3x16, Eliksir,Fertil i TimacAgro(Francuski) a Suboticka ,Kutinska i pancevacka su malo manje dobra(II liga).
Sve je korisceno osim Kutine. Haifa je nezamenjiva u sistemima kpk.
Izbegavaj samo formulacije 3X15 ostale su manje vise isti.
Moja kombinacija je Yara Complex poslednjih 5 god.Compo prosle godine u ranguYare.Ostali zaostaju ali kolicinom do 10 kg\ar iz dva puta dobijeni su razumni prinosi ali .....????

Ljudi, nije kalium hlorid nego kalijum oksid, K2O, mjenja li to šta na stvari??
 
Poslednja izmena:
To se izražava kao kalijum oksid, ali najčešće đubrivo sadrži kalijum hlorid. Kada je kalijum u sulfatnom obliku onda je to naglašeno a i cena je paprena.
Hlor se ispira iz zemljišta, naročito ako se đubrivo upotrebi pre obilnih padavina. Kalijum sulfat je trostruko skuplji oblik kalijuma od kalijum hlorida. U ponedeljak se sastajem sa jednim profesorom pedologom, pa ću baš proveriti oko taloženja hlora u zemljištu, ali da se ne ispira onda bi sve njive po kojima se baca NPK od 80-tih za ratarske kulture, bile zatrovane hlorom davno.
Sumpor ima svojih prednosti naravno.
U Bačkom Dobrom Polju se mahom koristi Fitofert od vodotopivih. Prinosi nadmašuju rekorde i očekivanja.
NPK inspekcije analiziraju, tako da je teško da može biti prevara u nekom velikom obimu. Ovaj deo sam proveravao kod prodavaca đubriva.
A gospodo, kad već iznosite mišljenja o nekim našim i NPK i vodotopivim đubrivima, pitam vas da li ste na jednoj parceli sproveli probu sa više đubriva u istoj godini i ostavili jedan red kao kontrolni? Ili većina nema ni pojma o čemu pričam?
Toliko ste opsednuti svime što je strano. Neko radi u tim našim fabrikama, prima platu...Ili možda da sve odnesemo u Belgiju, i Norvešku da njihovi ljudi primaju plate.
Ima nešto međutim, što nije moguće kupiti od naših a to je recimo Yara Kompleks, ali samo zbog mikroelemenata. Iznenadili bi smo se koliko toga malina izvalči. Ali NPK- azot, fosfor i kalijum da je bolji strani nego domaći...pa nemojte gubiti vreme u ovoj Srbiji, molim vas. Idite tamo gde je i azot i fosfor i kalijum od zlata.
 
E sad, sad mi opet nije jasno valja li ovaj kalijev oksid. Dalje mi nije jasno ako je kalij u obliku kalij hlorida a hlorid se ispire kako rekoste iz zemlje hoce li se isprati i kalij zajedno sa hloridom, u stvari gdje ce biti kalij u vrijeme kad ga malina bude trebala ako ga sad razbacim.:sta:
 
Opusti se jarane ,uzmi neki NPK npr Yara ili rusku 3x16,a potom KAN moze i Kutina ili LAT i budak u ruke.Pusti ove kolege sa seminarskim radovima na MEGABLEJI sa reko mi neko i sl.Molim te poslusaj me sa Yarom Complex.Isprobana varijanta sa Lincer,Elixir,Fertil,rusko,ukrajinsko ,kazahstansko meni je Yara I liga mada u mom kraju njome nisu zadovoljni?U jednoj parceli isprobano vise kombinacija i dan danas se proba.2/3 je Yara ostalo su druge kombinacje sada je na redu proizvodjac iz francuske?Od literature procitaj radove prof.dr.Leposavica .Ostali su u rangu Sredje polj.skole Sv.Trifun kao ivecina nas ovde na forumu.Cast izuzecima.Trgovci su trgovci ko im da veci rabat ta je roba bolja te godine.
 
@imenjak kisac ...potpisujem!
Radio sam Timac,Fertil,Jara.....2013god sam radio po nekoliko reda razlicitim djubriv... a ostatak Timac .....nesto i nisam siguran da je bilo neke razlike..? mozda ? ako je bilo ne znatna jerazlika..?

Tako da sam cvrsto odlucio da ove god Zorka preporucenu dozu +20% , Galenika min duzu al +kopriva i? EM-1 , Peletirani 4-4-4 stajnjak + Guanito ful dozu .Za kpk pripravak od koprive i gaveza ,sto znaci da vodotopiva djubriva izbacujem iz upotrebe..KAN min dozu ..??u tri puta..? Pa videcemo?
 
Ja radim samo Zorkina djubriva za osnovno djubrenje i Galenikin program za zastitu, jedino koristim Signum i Antracol od stranaca.
 
  • Like
Reagovanja: 558
E tako ljudi. Sad već pričate razumno.
A ta opčinjenost svime što je tuđe po svaku cenu, samo da nije naše...to mi već mozak pije. Bilo je prevara kod nas, ne kažem ali svi su to platili raspadanjem fabrika i prodaje. Tako da su ta vremena prošla.
Ima šta je bolje uvozno, ne kažem ali razumno ljudi moji, pre svega razumno.

@Pole
Imenjače ako izbaciješ vodotopiva, kako nadoknadjuješ mikroelemente? Kakav imaš plan?
 
@ imenjace...:ppozdrav:

Samo da znas i....Tudja zena je uglavnom bolja od svoje...? :haha:....?

Nadiknadicu delimicno ....gavez (kalijum) kopriva (Fe i N) .... EM-1 Exstrat svi ostali m.e. .... kad pravim exstrat vec i sad se pripremam neke kolicine ...jluske od luka, jaja ,pepela, peleta.kore od banana...itd a kad se ukaze da naberem 100 kg mase....kopriva ,maslacak,strukovi paradajiza,i svih drugih lekovitih trava koje nadjem u okruzenju...iseckam seckom i u posudu od 1000 lit dodam malo Slavola ,exstrasola,EM-1, Mozda malo i drugih slicnih....malo kvasca,secera ? i fermentiram nekoliko dana ...pa kpk i folijarno. ....dve posude po 1000 lit imam al nabavljam jos dve..? pa nek nam je Bog upomoci meni i malini..?

Prosle god. to nisam radio zbog vremenskih uslova....za razliku od predhodnih.....pa sam shvatio da ove god. obaveznoo to radim.

Ako se obestini najavljena solidna cena iz x izvora..za ovu god. onda cu i sa tifi da je castim ...?
Za izvor x me ne pitaj te ..? ...inace od n.g do juce sam razgovarao sa 4 kompetentna hladnjacara,,,tri su mi pricali kako ima dosta na zalihama...? i da ce cena nesto manja biti u odnosu prosle god ....? a jedan mi rece nesto sasvim drugacije...i njemu hocu da verujem ... ako je u manjini.:ppozdrav:

a
 
Nazad
Vrh