Djubrenje u malinjaku

Znaci oko 2.6kg/m/d ...previse malo za ovaku analizu....? imas li neku sliku da nam pustis u fenofazi od pocetka pupoljaka ..do berbe ....mozda se nesto po slikama moze uociti...?
 
nudi mi komsija ovcji stajnjak,ali nije pregoreo,izvadjen i stle pre jedno tri meseca,a na forumu vidim da je najbolji pregoreo stajnjak pa me interesuje da li moze i ovaj nepregoreli,jer nemam pregoreli,i ako moze pomoc u cemu je razlika i sta se radi drugacije kada se baca nepregoreli stajnjak u redove u odnosu na pregoreli?
ima li ko iskustva sa ovim mojim nedoumicama?
inace kod mene nema bas mnogo maline pa i nema tog iskustva koje neko moze da prenese,zato se i vama ,drage kolege malinari i obracam.
svaki savet mi je vazan
:sta: bilo ko
 
Nisam neki strucnjak, ali ono osnovno znam, a to je da nepregoreo stajnjak nije dobro unositi u zemlju , posebno na nacin kako je potrebno za malinu jer rizikujes da osteti biljku, za bastu zaoravanjem i nekako...Mozda najbolje da ga lepo ostavis do sledece jeseni i tada uneses u redove...
 
Milose koristis li herbicide?
Aksa,uzmi taj stajnjak pa neka zgori kod tebe. Mada nikakvu veliku stetu ne moze da prouzrokuje ne zgoreli stajnjak osim sto iz njega trava nice ko luda a iz zgorelog manje,ne mozes ga ti odmah ni razvoziti po malinama tek za tri meseca a verovatno vec I stoji neko vreme tako da racunaj da je u martu vec zgoreo. Stete neces imati samo koristi...
 
Poslednja izmena:
Prosle godine nisam koristio herbicide...

@POLE

Da Pole, prosek je tu negde, jer imam oko 2300m/d. Prateci sve postove, pre svega tvoje jer si najdetaljnije pisao o svemu tome uz Marko 987 zakljucio sam da bih morao nesto da uradim da mi lastari budu duzi i da imam vise zametnutih plodova. Sve ostalo se poklapa sa vama, broj vezanih stabala po metru, broj grana po stablu... ali broj zametnutih plodova po jednom lastaru (grani) je manji nego kod vas, a i mislim da su mi nekako maline lakse, iako je krupnoca ok, ispada da mi je prosek negde oko 3g po plodu mozda i malo nize od toga. Prosle godine su lastari ostali kraci kao i u 95% malinjaka, pa je bilo 10-15 plodova po lastaru... godinu pre toga 15-20 plodova po lastaru. I koliko sam primetio taj broj kod vas ide 25-30.
Na zalost nemam slika, izgoreo mi je harddisk i sve slike otisle...
Ove godine cu se potruditi da sve sto radim okacim blagovremeno, i da uz vase savete i diskusiju pokusam da popravim ovo.
 
ako vec imas KPK nabavi ili napravi venturijevu cev,kosta 4-5 hiljada ali zantno poboljsava prinos,bas za tebe je ovo jer neam potrebe da djubris a na ovaj nacin radis i to ali sva hrana ide u okolinu korena tako da se malina ne muci i zantno je vitalnija....pa rastvoris 21:0:0 i da vidis kako ce da buja,naravno umereno i po propisima djubrenje
 
Zbog drugih ko prati ovo..? 10-15 plodova po lastaru si napisao ....Noo ..! treba 10-15 plodova po bocnoj grani a lastar ima od 20-35+ bocnih grana ..Prosek ploda se racuna 2.5-?3g sto daje prosek 22 b/g x12-15 plodova x2.5g=825g/last.x 6 l/m/d =4950g/m/d +-? sto znaci da sve bocne grane ,Zametnute plodove iz kojekakvih razloga ne iznesu plod do kraja.....?

Vise god. pratim ,obelezavam,brojim zametnute plodove na nekim lastarima..... I pred berbu ...potecijal bude takav da treba da bude 12 + kg/m/d ...a ja sam imao naj vise 5.2kg/m/d prosle god samo 3.98 kg/m/d ...a potencijal je bio ubedljivo naj-naj i preko 6.5 kg/m/d .....Sto je moguce tvrdim ...al se ne postize..?

2015 Mladji brat pored mog malinjaka ima 3 reda po 175 m/d dva reda su imali prinos ? + 7.5kg/m/d treci je bio -?? a prosek nabrane maline imao je 7.1 kg/m/d te god i kod mene je bilo 10-ak reda stim prosekom al od 61 red . oko 15-ak reda nije imalo prosek mozda ni 2.5 kg/m/d . tako da je ukupan prosek mi je bio cini mi se 4.92kg/m/d u pitanju je Meker

Sto ga se trudim da delove zemljista lecim ...vise nego same biljke ... al zbog raznih faktora nee uspevam naj bolje ...mada ima pomaka na bolje..?

A naj bolji lek je ORGANIKA ( dobro zgoreli stajnjak) i licno moje misljenje je da se nebih bas slozio sa strucnjacima 40-60+ - t/ha Vec bih dao i preko 100 t/h samo da se doooobro ufrezuje..? plus dobra borba s korovima.
 
Pole, izvinjavam se ako je greska, ali ja malinu koju sam vezao zovem jednostavno malina, a bočnu granu zovem lastar, mladu malinu koja sad niče iz zemlje i rađa dogodine zovem mladar.
Samo da to razjasnim za sve koji citaju...
Moram pokusati da povećam broj bočnih grana i broj zametnutih plodova na njima, mislim da je to glavni razlog mog manjeg prinosa.
 
Ja sam sad malo zbunjen, da li iz stabla koje je centralno, bocne grane odsecate ili ih ostavljate da radjaju.
Pitam iz razloga sto je vec bilo price oko toga, i ima misljenja da bocno grananje smanjuje prinos jer ne stizu da iznesu plod.

Meni je malina usla u drugu godinu, i tokom prosle godine u vegetciji je u velikom broju doslo do bocnog grananja.
Posto mi ove godine predstoji berba, dobro dosao bi mi savet u vezi toga. Na prolece me ceka podizanje i vezivanje, pa bih voleo neko da me posavetuje kako pravilno uraditi.
Unapred zahvalan.

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
 
hvala svima na odgovorima,
ipak cu uzeti stajnjak iako nije zgoreo,malo cu manje baciti po duznom metru,jer am se informisao da on oslobadja vecu toplotu ako je ufreziran a nije zgoreo.
nemam zgorelog blizu,pa sto kazu,kad nema kise dobar je i grad.
 
Maline sa bocnim granama koje su izrasle ove godine a koje budem morao da ostavim seci cu na duzinu rodnih grana.
 
Ja sam sad malo zbunjen, da li iz stabla koje je centralno, bocne grane odsecate ili ih ostavljate da radjaju.
Pitam iz razloga sto je vec bilo price oko toga, i ima misljenja da bocno grananje smanjuje prinos jer ne stizu da iznesu plod.

Meni je malina usla u drugu godinu, i tokom prosle godine u vegetciji je u velikom broju doslo do bocnog grananja.
Posto mi ove godine predstoji berba, dobro dosao bi mi savet u vezi toga. Na prolece me ceka podizanje i vezivanje, pa bih voleo neko da me posavetuje kako pravilno uraditi.
Unapred zahvalan.

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk


Cekaj, nemoj da mesas... bocne grane o kojima POLE i ja govorimo su u stvari rodne grane - grane koje izbijaju iz pupoljaka u prolece i daju rod te godine. A te bocne grane o kojima ti govoris (izrasle na mladoj malini, pa je sad cetalasta) ja prilikom vezivanja, ako nemam drugog izbora secem, ali tako da joj ostavim 2 pupoljka, tako da moze da istera rod koliko-toliko.
 
Pitanje za kolege.
Da li ima neki noseni rasturac za stajsko djubre. Nesto imam ideju praviti pa bi da razmenim misljenja
 
Sto ne probas sa peletiranim?

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
koji peletirani je dobar za malinu
?mislim koja vrsta,ajde frigy pomogni mi oko toga,i hvala ti puno za ideju>
svaka informacija oko peletiranog stajnjaka mi je veeeelika pomoc>
frigy,koliko ide u metar duznih tog peletiranog?
 
Stvarno ne znam sada napamet, u svakom slucaju ga mozes koristiti, nije kao organski stajnjak ali dodje kao dobra zamena.
Moze se naci, ovčiji, govedji i pileci, sto se tice doziranja to ce ti reci tamo gde ga budes nasao za kupiti.
Pozdrav

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
 
Ovako, ja sam mladi malinar, zasadio sam mali redic maline prosle jeseni, sorta Vilamet.
Zelim da bude organska malina, bez vestackog djubriva i ostalih hemikalija, za svoje potrebe.
Malinu sam nadjubrio nagorelim pilecim stajnjakom.
Da li malini odgovara ovakav stajnjak. ??
 
E sad jel nagoreli, ili pregoreli???
Ja koliko sam citao kokosije, golublje, itd... djubrivo se izvanredno pokazalo u malinjacima. Treba samo voditi racuna o kolicini jer je dosta "jako".
 
Nazad
Vrh