Nerado se uključujem u diskusije tipa šta stari motori troše manje (i zašto) ... svako merenje je merenje i činjenice su činjenice ALI:
1) Lož ulje je uvek mačka u džaku, mnogo zavisi od konkretnog ložaka jer nema definisan cetanski broj a toplotna vrednost (MJ/kg) je par % manja od dizel-a ali spec. gust. nešto veća ... sve u svemu trebalo bi očekivati da sa dizelom (pa i ED-om) potrošnja makar ne bude manja ili bude par % manja. Uglavnom je "tu negde" i teško da se može primetiti razlika u svakodnevnoj primeni.
2) Dizel sa više i manje sumpora ... tu je ma(l)ko bolje definisano. Kod novijih motora, npr. Euro 4 kod manjih varijacija sadržaja sumpora (50ppm vs. 10ppm) uglavnom nema razlike u potrošnji ili je 1-5% manja ali pre svega zbog DPF-a (u više studija i od više proizvođača se navodi 3%). Bez njega razlika se gubi i uglavnom je nema. Može da se kaže da bi Euro 3 ili 4 motori manje trošili Euro 5 dizel od Euro 3 (na četvorku ne bi rezervoar ili dva posebno loše delovali) ali bi to bilo tek da se (jedva) izmeri u kontrolisanim uslovima ... 1-2% (eventualno).
Kod starijih motora ... nema baš mnogo naučnih (stručnih radova), najdalje sežu do Euro 2 motora, gde je razlika unutar ±1%.
Specifična potrošnja goriva može biti 2-3% manja sa ED-om, ali kako je ona izražena u g/kWh, uzevši u obzir manju gustinu, dobitak ne može biti veći od 1% (u korist ED-a).
Sa druge strane, navodi se i činjenica da ED ima manju toplotnu vrednost ali je to obično do 0,5%, te uzevši i nešto veću spec. gust. (zapreminsku masu), 1% može biti u korist dizela sa više sumpora (npr. GU 01).
Sve u svemu, u zavisnosti od režima i nepreciznosti merenja, "razlike" (u stvarnosti praktično nepostojeće) mogu biti i veće, ali ne više od 5% (zaokruženo na više).
Gde nastaje tolika razlika?
Nemam pojma. Mogu samo da pretpostavim da kod predosti GU može biti do curenja ED-a na raznim mestima (makar kapilarno) ... u obratnom slučaju je teže predložiti bilo šta suvislo (ma kako ubedljivi bili razultati koji se navode) ... bolje sagorevanje ne može biti razlog za posebno veće iskorišćenje goriva (98% je i sa visoko sumpornim gorivima), eventualno do 1%. Postoje neki režimi rada gde bi zaista moglo biti nekih 5-6% (zavisno i od konstrukcije motora i raznih drugih faktora) pa eto nečeg opipljivog ali u mnogo manjoj meri.
Ono što nije sporno to je da je EN 590 (2004 (E4) ili 2009 (E5)) "ED" sigurno KVALITETNIJE gorivo i da se čak i kod starijih motora preporučuje. Naročito kod male razlike u ceni.
Ipak, trenutno je 124,9:116,4 (bar kod mene) što daje prednost GU kod starih motora (Euro 2 i starijih), naročito ako se može ostvariti i dodatan popust na GU (karticom ili kako već, nisam upućen u detalje).
Zimi je ED sigurno neuporedivo bolji i posebno je za preporuku.
U teroriji NE bi smelo da bude većih problema sa upotrebom ED-a u starim motorima ALI praksa je pokazala da u malom broju slučajeva može biti malih i u još manjem velikih problema. To se navodi i u izveštajima kako proizvođača motora tako i proizvođača goriva. Ovako ili onako, korisnici starijih motora su zanemareni i ostavljeni na "milost i nemilost" testu habanja za dizel goriva sa niskim sadržajem sumpora (uglavnom dovoljno ali ne u 100% slučajeva). Zbog toga i cela tema. Uostalom čemu dodatni aditivi (čak i od strane proizvođača goriva)?
Zbog toga (valjda) i cela (ova) tema.