Dekalb hibridi kukuruza (Monsanto)

Prošle godine i ja sam ubiranjem klipa sa određene dužine izračunao pomoću precizne vage i digitrona za astalom 6 tona po kj. na jednoj parceli.A na kraju prosek je bio 4 tone po kj.,i kad sam ga skidao kombajnom tačno sam morao usporavati(kukuruz je bio bolji) u taj deo parcele odakle sam skidao uzorak i tad sam video da nema od takvog načina unapred računanja proseka ništa.
 
Prošle godine i ja sam ubiranjem klipa sa određene dužine izračunao pomoću precizne vage i digitrona za astalom 6 tona po kj. na jednoj parceli.A na kraju prosek je bio 4 tone po kj.,i kad sam ga skidao kombajnom tačno sam morao usporavati(kukuruz je bio bolji) u taj deo parcele odakle sam skidao uzorak i tad sam video da nema od takvog načina unapred računanja proseka ništa.
Ako nisi primetio ja sam spominjao REALAN uzorak, a ne kao da radim uzorkovanje pred izbore ;)
 
Onda ili ne poznajes njivu na kojoj si radi uzorak ili si nesto omasio. Sigurnost je dosta velika i to se potvrdjuje godinama bar kod mene.
 
Ma poznajam njivu od kad znam za sebe,samo ne možeš da nađeš nikad tu zlatnu sredinu od reda i onih prosečnih 14,28 metara unutar reda.
 
Mozes-mozes.Vec godinama racunam isto kao paorpaor,okrunim par prosecnih klipova,izmerim tezinu zrna i vlagu,svodim na 14% i umnozim sa izbrojenim klipovima na toj duzini od 14.28m.Tacnost je +-5%.
 
ja sam vise godina merio kao i vi samo sto sam na primer obrao po dva reda kukuruza od pocetka do kraja jer nemam duze redove od 200m tako da me nije mrzelo to da uradim.mogu vam reci da sam izracunao priblizno mozda se promasi najvise 10% sto i nije tako strasno u principu prinos kukuruza merim samo kada je losa godina kao prosla ili predprosla a i ova.ove godine necu nista da merim jer sam vise digao ruke jednostavno nemoze se protiv vremena prinos ce mi biti umanjen minimum 30% bez obzira na to sto je dobar kukuruz jer obecavao je preko 10t h a ako izvucem 7 t h bicu prezadovoljan.
 
Uostalom mene te igrarije više ne interesuju,sačekam tih par nedelja i vaga pokaže sve.Samo me kopkalo prošle godine na toj suši na šta mogu da računam.:osmeh:
 
Nije mi jasno kako neki ne mogu da procene rod na tim parcelama gde je vec naliveno zrno! Narocito ako radi taj posao vise godina. Na neki nacin ima pravo Kish da je lepse racunati manji rod da bi na kraju bio srecniji. Prosle godine svaku parcelu kukuruza koja je dala manje od 3 t po kj procenio sam je u 300 kg + -. A na parceli koja je dala 4500 kg/kj pogresio sam u 500 kg. misljenja sam bio da ce roditi 4 t/kj. E sad jos kad se lepo sve kalkulise moze se doci do jos preciznijih podataka.

- - - - - - - - - -

Danas sam obilazio jednu parcelu sa 5276 i definitivno sam shvatio da prosla godina je suprotna od ove sto se tice roka setve. Prosle god. ranija setva se pokazala porazavajuce u odnosu na ovu godinu. Na jedoj slici mozete videti kukuruz posejan 19 Aprila na 21 cm koji je imao nicanje za 7 dana a tu i tamo u nekim redovima mozete videti da taj koji je kasnije nicao nema teoretske sanse da izbaci klip. I ove godine Dekalb je medju prvima podgoreo i stvarno stabiljka ruzno izgleda ali zato je klip u dobroj formi. Skoro svaki klip je prosao fazu kuvanja. Nadam se prinosu od 5 do 5.5t kj.
n0h1.jpg
iqhg.jpg
6m21.jpg
fmx2.jpg
 
Nije mi jasno kako neki ne mogu da procene rod na tim parcelama gde je vec naliveno zrno! Narocito ako radi taj posao vise godina. Na neki nacin ima pravo Kish da je lepse racunati manji rod da bi na kraju bio srecniji. Prosle godine svaku parcelu kukuruza koja je dala manje od 3 t po kj procenio sam je u 300 kg + -. A na parceli koja je dala 4500 kg/kj pogresio sam u 500 kg. misljenja sam bio da ce roditi 4 t/kj. E sad jos kad se lepo sve kalkulise moze se doci do jos preciznijih podataka.

- - - - - - - - - -

Danas sam obilazio jednu parcelu sa 5276 i definitivno sam shvatio da prosla godina je suprotna od ove sto se tice roka setve. Prosle god. ranija setva se pokazala porazavajuce u odnosu na ovu godinu. Na jedoj slici mozete videti kukuruz posejan 19 Aprila na 21 cm koji je imao nicanje za 7 dana a tu i tamo u nekim redovima mozete videti da taj koji je kasnije nicao nema teoretske sanse da izbaci klip. I ove godine Dekalb je medju prvima podgoreo i stvarno stabiljka ruzno izgleda ali zato je klip u dobroj formi. Skoro svaki klip je prosao fazu kuvanja. Nadam se prinosu od 5 do 5.5t kj.
n0h1.jpg
iqhg.jpg
6m21.jpg
fmx2.jpg
nema za njega zime on je zavrsio posao jos samo da sazri i da beres.
 
Dkc4795 u sedu prosle nedelje:
fnykp0510.jpg


Danas:
fnykp0516.jpg

fnykp0519.jpg

fnykp0521.jpg

fnykp0528.jpg


Na zadnjoj slici dva klipa sa desne strane su dkc4795, sa leve strane b08 i zp434.
 
Juce sam prvi put ove godine ubro par klipova. dkc 5276,5143,5401 od 16-18 redova i duplo veci klip nego prosle godine,a raifajzen ulyxx svaki 20 redova i duzi od dkc,a sve je na istoj njivi,e sad videcemo sta ce biti na kraju,ali mi se za sada vise svidja ulxxy,,,,a sto se tice paka to je ``pusi smok``, imao sam jednom sindzentu i sad opet,ali i zadnji put,tanak,kriv ma nista.
 
Ja sam primetio slicnu stvar kao i clan Peet,Dkc 5170,posejan negde na 19,negde na 21 cm,otkako su krenule ove velike vrucine,od 1-2 podgorela lista,u roku od 10 dana podgoreo je metar u visinu,iako je kise kod nas jako slabo bilo,klip jednostavno napreduje kao da nije nikakva susa.
Takodje na jednoj parceli od 2.5 Ha imam skoro sve Dkc 5170 i pored njega Ulyxxe,Ulyxxe za sada prilicno zivlje izgleda.
 
Nazad
Vrh