Crvenilo kukuruza

Kod mene as još ima zelenu stabljiku(na toj njivi sam prećerao sa veštakom) ali stabljike koje imaju crvenilo-negde se pojavilo u prvoj dekadi jula posle onog prvog vrelog talasa-su i dalje crvene ne gube tu boju tako da NA video bi da ti se pojavilo i sada jer stabljike,bar kod mene,su i dalje sa izrazito crvenom bojom
 
Vidljivo je po klipu.Kod nas je straota što se tiče crvenila.Nema njive koja nije zahvaćena,imate sreću što kod vas još uvek toga nema inače bi kao i mi brali pabirke a ne kukuruz.
 
Ovde je nazovimo klip(ić) ali na sebi ima zrno taman za papagaje od prilike pa samim tim bolje da ga i nema.
 
ja mislim da se posle branja mora paliti vatra ubija sve ,da se ogradim to je neko moje razmisljanje
 
Nemora da znači ako nema zrna , samo komušina , da je crvenilo. Ove godine je toga više bilo od onog noćnog "fena" u vrijeme klasanja .
 
imao sam 2 prikolice kikindjanke ZP684 i dal je bilo 10ak klipova obolelih od crvenila,videcemo kako ce biti na jos 2 lanca,NS 6030 ima malo crvenila,a Zenit mi se cini bolje od NS6030.kad oberem videcu.mada ove godine nije strasno sto se crvenila tice.
 
da pitam nesto,jel ovaj u sredini sto je malo crveniji,jel on ima to crvenilo?

kukuruz2011001.jpg
 
prijatelju crvenilo se odnosi na stabljiku a ne na klip kada kukuruz oboli od tog srvenila lišće je crveno i stablo ne formira klip
 
Kao prvo za sve vam je kriv neko drugi,nije-nego.Crvenila kod nas ima niz godina i nema razlike u semenskoj kuci, crvenilo napada sve. Moje licno iskustvo, ako je pored kukuruza psenica(ili parlozi) sejati ranije i ranije sorte (gubitak je manji), ako ste okruzeni kukuruzom,suncokretom ili lucerkom onda moze i hibridi iz kasnije grupe zrenja, napominjem to su moja iskustva. Treba biti pametan pa obici atar pa videti gde ima crvenila i probati shvatiti zasto negde ima vise negde manje, saslusati strucnjake ali i njih ne uzimati zdravo za gotovo(najbolja je zlatna sredina)
 
Mislim da nikakve veze nema vreme setve sa crvenilom.Ako ga sejes ranije i vec formira zrno bice kao za papagaja sto kaze gdin Matic,ako ide kasnijija setva napravi praznu sapurnu koju otkidacki valjak provuce na zemlju.Moje iskustvo je da nema nekog pravila,jedino da su vrste pored zita(strnjike)mnogo vise zarazene.
 
Ljudi jel neko razmislja sta sa ovom bolescu ove god?Kod nas je dosta bilo prosle god.a neverujem da ce ove biti manje.Jel pricaju nesto na predavanjima o tome.
 
Ufff.ne bih sad da lupim, bolje pretrazi forum, ili neka neko drugi napise..u pitanju su neki insekti, od cije brojnosti zavisi i intenzitet bolesti.
Kod nas, da kucnem u drvo, nema vec par godina u ekonomski znacajnom procentu, mada svake godine moze da se nadje ponegde u ataru. 2003 smo mi u Tomasevcu, Uzdinu, Orlovatu, i mislim delu Botosa bili pocasceni mozda i najjacim napadom. Ja sam imao oko 1,2 tone po ha kukuruza
 
Moje selo je počastvovano prošle godine onako lepo da ti pripadne muka.Crvenilo je bilo zastupljeno na svakoj njivi pod kukuruzom.Procenat se kretao od 50 do 90% zahvaćenosti.Ako i ove godine prođemo identično kukuruz se neće sejati.
 
Maticu smete da rizikujete i da ga sejete opet?ja sam u delu gde je bilo najvise posejao zito,a ostalo ide suncokret i soja,kukuruz cu maximalno 50-ak lanaca na manje zarazenom delu polja pa kako mu bog da.Bolje da zaradim manje nego da izgubim,jer ove god. gde je bilo crvenilo prinos bio oko 2,5t na lanac.I jos da dodam,imam rodjake u Crepaji koji kazu da je kod njih to samo nestalo,bilo ga 2-3 god.i vise nema.
 
Nazad
Vrh