Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Napomena: This feature currently requires accessing the site using the built-in Safari browser.
Izjava Nikole Aleksića:
http://www.youtube.com/watch?v=vM0xE1Qo5lI&feature=player_embedded#at=31
Superkorov - Priroda uzvraća udarac Postavio Branko Krstin Tuesday, 28 June 2011Posledice nekontrolisanog širenja GMO biljaka. Pojedini varijeteri super korova izrastaju do 2,4 metra, otporni su na sušu, proizvode 450.000 semenki i imaju koren koji nadmoćno isisava hranljive materije iz okoline gajenih biljaka.
Već četiri decenije vodi se žestok sukob izmedju onih koji zastupaju neophodnost tradicionalne proizvodnje hrane i protagonista gajenja genetski modifikovanih organizama. Dok prvi neprekidno ukazuju da se ljudskom rukom stvorene genetske promene u organizmima nikada neće dogoditi u prirodi i mogu imati katastrofalne posledice po živi svet, dotle pristalice GMO ističu da nema dokaza za takve tvrdnje, pa ih preporučuju i u proizvodnji ljudske hrane, prvenstveno zbog sve većeg broja gladnih u svetu. Ali sudeći po tekstu „Super korovi i GMO katastrofa“, objavljenog 29. aprila ove godine, sve je više naučnih i stručnih dokaza o štetnosti korišćenja herbicida koji uništavaju sve biljke osim nastalih genetskom modifikacijom.
Naime, glifosat herbicid, u prometu poznatiji pod nazivom Raundup, stvoren je u multinacionalnoj kompaniji Monsanto nešto pre 1970. godine, sa enzimima iz zemljišnih bakterija koje daju otpornost GMO biljaka na totalne herbicide i neke insekte. Ta genetska promena uslovljava da se seme GMO biljaka mora kupovati od Monsanta svake godine iznova. Tokom poslednjih 13 godina Raundap se u SAD koristio na oko 400 miliona hektara. Ali njihovo višegodišnje neprestano korišćenje uzima svoj danak. Prema tvrdnjama biologa dr Mae-Wan Ho sa Naučnog instituta u Londonu, ovi herbicidi su učinili da priroda žestoko uzvrati na ljudsko mešanje u njene poslove. Izrasli su super korovi za čije uništavanje su neophodni mnogo jači herbicidi. Na glavnoj naciponalnoj televiziji ABC, koja je prikazala dokumentarnu emisiju na ovu temu, farmeri i naučnici su izjavili da su super korovi praktično neuništivi. Jedan farmer je, tokom tri meseca bezuspešno tretirao svoje njive totalnim herbicidima u nadi da će uništiti ovu novu napast. Oni su toliko robusni da kombajni ne mogu da žanju, pa su polomili oruđe u želi da ih iseku. Oko 400.000 hektara soje i pamuka u Arkanzasu je inficirano ovim biloškim mutantom. Prikazani su podaci koji govore da nijedna poljoprivredna regija nije zaštićena, pa joj preti slična opasnost.
Pojedini varijeteti super korova mogu da dostignu visinu od 2,4 metra i da proizvode 450.000 semenki, otporni su na sušu, a korenov sistem je toliko razgranat i snažan da predstavlja nenadmašnu konkurenciju gajenim biljkama u potrazi za hranljivim materijama. Naučnici sa Univerziteta u Džordžiji su utvrdili da samo dva super korova, na šest metara rastojanja pamuka smanjuju prinos za 23 odsto. Ako se ne unište, prekriće njivu za godinu dana. Neki farmeri su primorani da zapuste njive. Postijanje super korova u GMO bilju registrovano je u deset država SAD.
Naučni tim, pod vodstvom molekularnog biologa Gilles-eric Seralinia, sa francuskog Univerziteta u Kenu, ustanovio je da Raundap herbicid u sebi sadrži izuzetno opasan sastojak za ljudski embrion, placentu i ćelije pupčane vrpce, što je mnogo kobnije nego pri upotrebi ovog herbicida na njivama. Upotreba tog sastojka u Vijetnamskom ratu izazvala je veliki skandal.
Najnoviji izveštaj Ministarstva poljoprivrede SAD ukazuje da je u 2008. godini, u odnosu na 1997. prodaja organski proizvedene hrane povećana sa 3,6 na 21,1 milijardu dolara. Zahtevi prodavnica su toliko veliki da farmeri ne uspevaju da proizvodu sve tražene količine organske hrane.
Branko Krstin
Izvor: DAN - Društvo agrarnih novinara
Ovo je skandal nad skandalima. Dok neki skladiste sve biljne vrste na Severnom polu, mi unistavamo. Daj malo vise informacija, da bi moglo nesto da se pokrene.Da li vam je poznato da su ove godine na Agronomskom fakultetu u Cacku unisteno oko 140 autohtonih sorata, razlicitih biljnih vrsta??? Zasto? Kome je to smetalo da stoji????