Chat u svinjarstvu

Kolko otprilike treba da pojede tovjenik od 120 do 150kg...tj hrane..i koja je najniza cena po kojoj moze da se proda....
 
Mozda nekome dodje smesno , ali ajd da pitam: da li je bolje toviti svinje u periodu jesen-zima nego prolece-leto? Gledam ove moje, sve mi se cini da bolje napreduju od jeseni nego u leto. :sta:
 
Ne cini ti se , velike vrucine leti mogu da ih uspore ,ali se uvek bolja cena postize u letnjem periodu.
 
Ove godine i nije neka razlika u ceni. Kod nas u junu max 170, sada u novembru 160 - 165 rsd.
Vise nema pravila, kada ce biti neke zarade od ovog posla.
 
r1y3yq.png
[/IMG]
Docekali smo da i toliko hvaljen i u nebesa dizan, neprikonosnoveni, reinkarnirani Mitros zakaze! Naime, na veliku radost ovdasnjih uzgajivaca svinja, Mitros je zatrazio da mu se proda okvirno oko 1000 komada tovljenika. Obecana i dogovorena cena otkupa je 205 din/kg. U sredu 09.11.2016. celokupna trazena kolicina tovljenika biva isporucena u klanicu. I tu krecu problemi ovdasnjih seljaka i uzgajivaca. S obzirom da je linija klanja, najkvalitetnija, sofisticirana tehnologija, oprobana u poznatom austrijskom gigantu '' Girlinger'', zakazala prilikom prvog veceg poslovnog poduhvata ove kompanije, mi svi zajedno, UG Za NASU Mitrovicu i lokalni uzgajivaci svinja a i ostale narodne mase, ostadosmo u cudu, kako je to moglo da se desi! Medjutim, za one koje ovakva vest nije nikakvo iznenadjenje, moglo bi da ih iznenadi to da ta ista kompanija koja se toliko proslavila po velikoj Evropi, sada osporava dogovorenu cenu od 205 din/kg, zbog tehnickih problema, zbog kojih nije mogao biti ispostovan rok klanja, pa se pojavilo neslaganje u zaprimljenoj kilazi i kilazi posle klanja. Ta sitnica, nazalost, ide na teret lokalnih uzgajivaca i iznosi ugrubo izracunato 1.500.000,00 din. Pitanje za kompaniju Mitros a i za lokalnu samoupravu grada Sremska Mitrovica, ko ce da zastiti lokalne uzgajivace svinja od daljih kvarova na liniji klanja u Mitrosu, jer ti kvarovi i nisu bas jeftini!
 
[h=1]Smrznuto meso iz NATO rezervi obara cenu tovljenika? (SRB)[/h]novembar 16, 2016 AdministratorOstavite komentar
frozen-meat-1024x680-400x280.jpg
Objavljena vest o tome da je više desetina hiljada tona smrznutog mesa, navodno iz rezervi NATO snabdevanja, stiglo u luku Bar, unelo je paniku među stočare u Srbiji, jer je na pojedinim društvenim mrežama zabeleženo da je reč o različitoj vrsti mesa kojem je istekao rok trajanja i niskim cenama.
Prema izvorima iz Bara do kojih je došao portal Agroservis, ova informacija nije u potpunosti tačna. Prema njihovim saznanjima juče je pristigao brod s ribom, ali je najavljen za danas ili sutra brod sa smrznutim svinjskim mesom, čiji su naručioci iz Srbije. U ovome naši farmeri vide svoju katastrofu i ulazak ovog broda povezuju sa strmoglavim padom cene žive vage tovljenika. Naime, cena tovljenika u otkupu je sa 175 din/kg za svega desetak dana pala na 140-145 din/kg.
Istovremeno klanice su otkazale najavljene otkupe i već organizovani uslužni tov, što je naročito pogodio dugoročno opredeljene farmere za ovu vrstu proizvodnje, pogotovo u Sremu i Južnobačkom okrugu. Ako je zaista reč o ogromnom uvozu svinjskog mesa, sa sumnjivim rokom trajanja (pominje se starost od 1982. godine), onda je neophodna intervencija državnih službi.
Ovakvi uvozi, pokazuje praksa, u svakoj zemlji gde se dogode dugoročno uništavaju proizvodnju, i kao uhodani scenario uticaja vlasnika velikog kapitala, najčešće se dešava u zemljama u tranziciji. Tako je sunovrat u proizvodnji živinskog mesa, pre dvadesetak godina, doživela Rusija kada je uvezeno smrznuto pileće meso iz SAD i tek ove godine Ruska federacija je uspela da sa proizvodnjom brojlera zadovolji više od 70% potrošačkih potreba.
Udruženja poljoprivrednika koja okupljaju farmere danas, sem zabrinutosti zbog pada cene tovljenika, nisu mogla našem saradniku da iznesu komentar o vesti koja kruži o uvozu smrznutog mesa. Ali su izrazili ubeđenje da država Srbija takav skandal neće dozvoliti, pogovoto u trenutku kada se razmatraju nove mere podsticaja za razvoj stočarstva. Organizovanim tovom svinja u Srbiji se bavi oko 8.000 gazdinstava, koja imaju najamanje dva člana porodice.
Inače, ako bi ovo meso zaista stiglo u našu državu, domaći farmeri bi jedine kupce imali među domaćinima koji su tradicionalno vezani za pripremanje zimnice krajem novembra (bivši 29. novembar – Dan Republike). Međutim, ovih kupaca, kako je nastupila kriza, sve je manje.
U poslednjih nekoliko godina na tržištu mesa u Srbiji zabeležen je uvoz mesa koje sadrži i mlevene kosti, pa se još uvek u prodavnicama mogu naći viršle po ceni od 150-200 din/kg, a kada bi se proizvodile po važećem pravilniku o kvalitetu koštale bi najmanje po 400 din/kg. Nažalost, ove jeftine viršle nalaze se i na trpezama pojedinih dečijih ustanova, gde najčešće služe za doručak mališana.
Izvor: Agroservis


- - - - - - - - - -

E,da smo drzava,kakva nismo,pa da se to meso prati.Objaviti u svim informativnim emisijama,ko to kupuje i ko truje nas i nasu decu.Da ne pricam o odgvornosti za unistavanje stocnog fonda.Nebi to ljudi kupovali.Boje se,ali nisu obavesteni.Godinama se stiti NN lice,koje je sve bogatije i bogatije.
 
Na B92 pise da Tenis u Banatskom Despotovcu posle 10 decembra pocinje sa gradnjom farme za 70 000 svinja i 2500 krmaca za priplod
 
Nazad
Vrh