Chat u svinjarstvu

Došao bih i ja da pružim podršku ali idem u nedelju na put tako da neću biti tu 7 dana.U svakom slučaju imate podršku i nadam se da ćete uspeti nešto da osvarite.
 
Jedan od organizatora je i nas clan kuka9 ,ostavio je covek i kontakt tel. u poruci na prethodnoj stranici
 
Ne treba niko da dolazi ko je udaljeniji vise od 30,40 km,u opstini Bogatic ima 14 sela,u proseku da dodje 50,60 ljudi po selu bice dovoljno,ja sam danas obisao i lepio plakate po Bogaticu,Badovincima,Klenju,Dublju,ljudi su odobravali ovu ideju ali je pitanje koliko ce se odazvati pozivu, kolega Montoya je zaduzen za Glogovac i Sovljak,sutra idem u Metkovic,Belotic,Glusce,svako ko je u blizini moze da prosiri ovu vest svim komsijama,rodjacima,ja imam posla ceo dan kod kuce,krmace mi se prase,dnevno pravim 400 kg hrane i raznosim po svinjcima ali sam se zarekao da cu dati sve od sebe da ovo koliko toliko uspe,ako se posle ovoga narod ne odazove svako ko mi se bude nekada bude pozalio a ne vidim ga da je prisustvao protestu ima da posaljem u 3 p.m.
 
Dobra je i moralna podrska , a ako se ovo uozbilji mogli bi i vi svako u svom mestu iskupiti bar 15-20 ljudi u znak podrske....:ppozdrav:
 
Podrzavam svaki skup koji je za dobrobit poljoprivrednika! Samo napred, treba istrajati. :ppozdrav:
 
[h=1]"Otkupite svinje ili blokiramo sve"[/h]IZVOR: TANJUGBeograd -- Poljoprivredni proizvođači su ponovo zatražili od nadležnih da što pre preduzmu hitne mere za rešavanje problema u otkupu svinja.







118273314654d35499d68fd708052627_orig.jpg

Foto: Beta/AP​
Stočari su najavili za 9. mart i protest upozorenja u Bogatiću.
Oni su upozorili da će, ukoliko ne bude omogućen otkup određenog broja svinja preko Robnih rezervi i sprovedeni ostali mehanizmi za zaštitu domaće proizvodnje, biti prinuđeni da organizuju blokade.
Unija poljoprivrednika Mačve tvrdi da resorno ministarstvo nije poštovalo dogovor koji je postignut pre više od dvadeset dana, a to je da se napravi spisak sa brojem tovljenika koje će Rezerve otkupiti.

Predstavnik Organizacionog odbora poljoprivrednika Zlatan Đurić rekao je Tanjugu da su odgajivači svinja sastavili spiskove sa gotovo 50.000 tovljenika za otkup, ali da nadležni nisu ništa preduzeli.

On je primetio da su tako demantovane tvrdnje klaničara da nema dovoljno svinja ni za domaće tržište, a kamoli za izvoz.

"Tražili smo i zabranu uvoza, ograničenje marži, i izmenu pravilnika o korišćenju i prometu mesa", istakao je Đurić.

Prema njegovim rečima, odgajivači svinja će u ponedeljak u Bogatiću organizovati protest upozorenja i dati rok od 48 sati da vlada, Ministarstvo poljoprivrede i nadležni preduzmu hitne mere.

"U suprotnom, bićemo prinuđeni na građansku neposlušnost, blokadu saobraćajnica, auto-puteva, mostova", tvrdi Đurić.

Zahteve poljoprivrednika Mačve podržali su i poljoprivrednici iz Vojvodine, a kako je Tanjugu izjavio predsedavajući Upravnog odbora Asocijacije poljoprivrednika Miroslav Kiš, sa istim problemima se suočavaju i odgajivači svinja iz Srema.

I Kiš navodi da je na sastanku u Ministarstvu poljoprivrede ranije dogovoreno da će se u saradnji sa Ministarstvom trgovine naći rešenje i da će preko Rezervi biti otkupljene svinje kako bi se rasteretila ponuda, ali je, dodao je, "od toga ostalo samo obećanje".

"Država mora da ima mere da štiti domaće poljoprivredne proizvođače, iako je slobodna trgovina, postoje mehanizmi koji se mogu aktivirati", istakao je Kiš.

On je naveo da se i proizvođači mleka nalaze u sličnoj situaciji jer nemaju kome da prodaju to što su proizveli, zbog uvoza ogromne količine mleka u prahu i sireva.
Do povećane ponude i problema na tržištu tovljenika u Srbiji došlo je zbog povećanog uvoza svinja i svinjskog mesa po cenama nižim nego na domaćem tržištu i zbog toga što nije došlo do planiranog izvoza u Rusiju zbog oscilacija rublje.

Po podacima Privredne komore Srbije, uvoz tovljenika iz Evrope je 2014. više nego udvostručen u odnosu na godinu pre. Po podacima PKS, u Srbiju je lane uvezeno oko 18.000 tona svinjskog mesa i 330.000 grla svinja, što je 33.000 tona "žive vage", odnosno 15.000 do 16.000 tona mesa.

[h=2]Ministarstvo: Ponovo ćemo uputiti dopis Rezervama[/h]Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine ponovo će uputiti zahtev Republičkoj direkciji za robne rezerve da razmotri predlog o interventnom otkupu tovljenika, rečeno je Tanjugu u Ministarstvu poljoprivrede.

U Ministarstvu navode da su još 13. decembra Robnim rezervama uputili dopis sa takvim predlogom, ali da do danas nisu dobili odgovor.

Oni takođe očekuju da će sledeće nedelje biti organizovan još jedan interresorni sastanak na kome bi se razmotrile mere za rešavanje problema u otkupu tovljenika
 
Dobra je i moralna podrska , a ako se ovo uozbilji mogli bi i vi svako u svom mestu iskupiti bar 15-20 ljudi u znak podrske....:ppozdrav:

Trenutno je najbitnije da se sto vise ljudi okupi u ponedeljak ,prema tome cemo znati kako se moze delovati dalje,ako bude dobra poseta vec u cetvrtak mogu krenuti blokade,a kada krenu na nekoliko mesta cilj je da se prosire na sto vise mesta u srbiji,blokadamo jedino mozemo skrenuti paznju na sebe.
 
ukoliko ne bude omogućen otkup određenog broja svinja preko Robnih rezervi...jel to znaci i ako bude otkup za robne rezerve nece sve otkupiti??????
 
Pa sto se tice blokade,treba blokirati opstinu i sud i ne dati im da udju na posao ,a ne da blokiramo sami sebe po putevima,pa da opet bata Mozgonja pregleda upute za specijalistu i procenjuje koliko je hitan slucaj.
 
I bitno je da se prica ne suzi samo na sferu svinjarstva jer i u ostalim granama nije nista bolja situacija ,posebno u mlekarstvu .
Tu je cini mi se cak malo i gore stanje sto ce se u kasnijem periodu negativno odraziti i na tovnu junad....
 
I bitno je da se prica ne suzi samo na sferu svinjarstva jer i u ostalim granama nije nista bolja situacija ,posebno u mlekarstvu .
Tu je cini mi se cak malo i gore stanje sto ce se u kasnijem periodu negativno odraziti i na tovnu junad....
i realno otkup za robne rezerve nije neko resenje,to je samo trenutno,sta cemo sa proizvodima koji kasnije stizu?
 
Mađarska će ponovi izvoziti tovljenike na rusko tržište
Cena prasadi na mađarskom tržištu je od početka godine u porastu. Na kraju prošlog meseca, prasad mase do 25 kilograma nuđena je po ceni 1,25-1,83 evra po kilogramu, saznaje "GEA" sistem robnih i transportnih informacija.
Razlog za to je što uzgajivači tovljenika očekuju da će sredinom godine ponovo početi izvoz u Rusiju, jer su od ruskih vlasti dobili potvrdu da će Mađarska biti među šest evropskih država kojima će biti ukinuta zabrana izvoza svinja, prasadi i mesnih prerađevina.
Novina u Mađarskoj je i isplata državnih subvencija za praskinje koje će se isplaćivati od druge polovine godine u iznosu od oko 63 evra po grlu za jedan kvartal.
(Izvor: Poljoprivrednik)
 
Pa moze "Deltina ili Matijeviceva" da budu konkurentne na trzistu EU. A sta cemo mi ostali? Sa ovakvim stanjem u poljoprivredi bas cemo biti konkurentni EU sigurno jooooooooooooooooj!!!!!!!!!!!!!!!!!!::samo bes::::samo bes::::samo bes::::samo bes:: Jel oni to nas ovako zasticuju na ovaj nacin?
 
Poslednja izmena:
Ma mi smo svi vise nego konkurentni ovima iz evrope po 110 i 120 dinara, kod njih nema da se pazari po ovoj ceni. Opet nas lazu da nismo konkurenti. Samo da nam ukinu vakcinu protiv kuge i sve cemo da izvezemo za EU. Bice to posao veka kako su najavljivali pocetkom 2014. Ufffffffffffffffffffffffffff..........................::jako_besan::::jako_besan::::jako_besan::
 
Nazad
Vrh