Chat u svinjarstvu

imam suprasnu krmacu u poslednjih par dana vidim da se slabo oslanja na desnu zadnju nogu i slabije se krece,ne dajem nikakve vitamine minerale pa cu joj sad uzimati. sta vi mislite?
 
Neko moje misljenje u vez sa krmacama ove godine i njihovo lose nosenje legla je zbog velike koncentracije toxina i vlaga u kukuruzu...,Poplave,kisa i vlazno vreme uradili su svoje,dodatak mizanela je neophodan i neizbezan za neku bolju zdravstvenu kondiciju....Dosta ljudi se zali u mom kraju na malo prasadi,na uginuce i pobacaje,kao i poovno povodjenje svinja....
Molio bih da jos neko iznese svoje misljenje u vezi ovoga:ppozdrav:
Ja odavno ubacujem Minazel u koncentat pre sam to radio radi preventive ali zadnje dve godine je neophodan
 
Neznam tačno koje je prašenje ali pretpostavljam 3-5. Kaže da nije pogriješio , bio nerast-vepar drugi dan sv. Djurdjica , to je znači 17.11. , a pobacila 3.4. , znači 106-107 dana . Normalni , znači kao što je veterenar pitao , nije bilo crnih i sl. Hrani se bezveze jer ćale drži samo 2 krmače i to je onako malo se proda malo za sebe pa se radi primitivno . Ali baš sam se neki dan hvalio društvu , kako ćale ima neke stare sorte tj križance još od deda , nije neki kvalitet , tj kako za koga , bude malo i masnijeg , nije neki brz prirast , ali veterinar povodom svinja kod nas još nikad nije došao. Prase dosta , dobro paze prasad , kad ono kao da sam nasjeko.
Možda je slučajno pogriješio datum , ali nit je bilo hladno , a nevjerujem da bi svi otišli. Moguće da je kaže zadnja dva dana dao samo mekinje i prekrupu ječma bez kukuruza , možda je i to , a moguće da je i kukuruz ove godine sumnjiv.
 
Ja odavno ubacujem Minazel u koncentat pre sam to radio radi preventive ali zadnje dve godine je neophodan
I ja koristim minazel u koncentrat za prasad(dok sam pravio),tovljenike i telad,a sa starijim kategorijama zivotinja nikad nisam imao problem,,ali sada se izgleda pojavio i morace mizanel da radi u svakoj vrsti koncentrata.
 
Neznam tačno koje je prašenje ali pretpostavljam 3-5. Kaže da nije pogriješio , bio nerast-vepar drugi dan sv. Djurdjica , to je znači 17.11. , a pobacila 3.4. , znači 106-107 dana . Normalni , znači kao što je veterenar pitao , nije bilo crnih i sl. Hrani se bezveze jer ćale drži samo 2 krmače i to je onako malo se proda malo za sebe pa se radi primitivno . Ali baš sam se neki dan hvalio društvu , kako ćale ima neke stare sorte tj križance još od deda , nije neki kvalitet , tj kako za koga , bude malo i masnijeg , nije neki brz prirast , ali veterinar povodom svinja kod nas još nikad nije došao. Prase dosta , dobro paze prasad , kad ono kao da sam nasjeko.
Možda je slučajno pogriješio datum , ali nit je bilo hladno , a nevjerujem da bi svi otišli. Moguće da je kaže zadnja dva dana dao samo mekinje i prekrupu ječma bez kukuruza , možda je i to , a moguće da je i kukuruz ove godine sumnjiv.

Jesu li prasad oprasena sva na kamari ili su davali znake zivota pa si mozda nasao neko i podalje od nje tj da li su svi mrtvi bili ili je bilo i neko zivo pa posle majkalo,moze biti da je parvoviroza i ako nema ugljenisanih a moze biti i PRRS,ishrana u zadnja dva dana ne moze dovesti do naglog pobacaja,da li je odbijala hranu,bila uznemirena...
 
Rtv.rs:

[h=1]Месо угинулих свиња завршило на пијаци[/h]МОКРИН - Током редовних контрола на терену, радници Пољочуварске службе у Мокрину су у два наврата затекли немиле сцене сече и крађе лешева угинулих товљеника у непосредној близини свињогојске фарме у близини тог места кикиндске општине.

Према информацијама које су за Радио-телевизије Војводине потврђене у кикиндској Пољочуварској служби, на 30-так метара од фарме, први пут су крајем фебруара пољочувари затекли неколико особа у крађи лешева угинулих свиња, а готово на истом месту те немиле, забрињавајуће сцене мокрински пољочувари поново су забележили у среду, 4. марта.
Те информације је за РТВ потврдио Драган Јевђевић, радник кикиндске Пољочуварске службе
"У непосредној близини свињогојске фарме, која је у власништву компаније "Essentico d.o.o." радници Пољочуварске службе у Мокрину затекли су више особа како секу одбачене лешеве свиња. У надлежности пољочуварске службе је да сачинимо службену белешку, да фотографишемо затечено стање на терену и сачинимо пријаву. Тако је учињено и сада, а о читавом случају телефоном смо одмах обевестили и надлежне службе, пре свега ветеринарску инспекцију", објашњава Драган Јевђевић.
uginule-svinje_660x330.jpg
РТВ

У одсеку Ветеринарске инспекције за Севернобанатски управни округ нисмо успели да добијемо прецизније информације о овом случају. Наиме, како нам је речено, начелница Одсека је на боловању, а званичан допис, односно писмена пријава кикиндске Пољочуварске службе није прослеђена Ветеринарској инспекцији.
"Телефоном смо обавестили Ветеринарску инспекција која је надлежна за даље утврђивање одговорности незаконитог одлагања и уклањања анималног отпада, лешева угинулих животиња. За сада нисмо добили одговор да су излазили на терен, односно шта је конкретно урађено поводом ових случајева", додао је Јевђевић.
Угинуле свиње нису имале ознаке власништва, тзв. ушне маркице , тако да се не на основу те чињенице не може са сигурношћу тврдити ко је власник, али су радници Пољочуварске службе у Мокрину видели како радник свињогојске фарме из тракторске приколице избацује лешеве, потврђено је за РТВ у Пољочуварској служби.
Сачињена је и службена белешка о овом догађају, документована фотографијама, а све се даље прослеђује надлежним службама
Оно што посебно забрињава је и чињеница да се месо угинулих свиња највероватније нашло у продаји на дивљим пијацама.
"Оперативним радом сазнали смо да овакво месо најчешће завршава на тајним, дивљим пијацама и дефинитивно се користи за људску употребу. То је оно што нас посебно плаши", додао је за РТВ Драган Јевђевић.
Наредних дана треба очекивати званично саопштење надлежних инспекцијских служби , као и утврђивање конкретне одговорности. Када се званично утврди у чијем власништву су биле угинуле животиње, следи подношење прекршајних и кривичних пријава.


 
Jesu li prasad oprasena sva na kamari ili su davali znake zivota pa si mozda nasao neko i podalje od nje tj da li su svi mrtvi bili ili je bilo i neko zivo pa posle majkalo,moze biti da je parvoviroza i ako nema ugljenisanih a moze biti i PRRS,ishrana u zadnja dva dana ne moze dovesti do naglog pobacaja,da li je odbijala hranu,bila uznemirena...

Ćale kaže , svi su bili na gomili i totalno mrtvi . Nije bili znemirena niti odbijala hranu prije toga .
 
U ponedeljak u 11 sati u Bogaticu organizujemo protest zbog stanja u poljoprivredi,protest je najavvljen,molio bih sve zainteresovane da mi se jave ako mogu da dodju i podrze nas,ja sam jedan od organizatora,ovakav lopovluk i bezobrazluk vise ne mogu da trpim,mislim da ako sada nista ne uradimo i ne ujedinimo se nista od nas nece biti,ko je blizu i ima vremena molio bih ga da dodje ,sa sobom povede komsiju,prijatelja,kolegu. 060 700 9 500. Pa ovog terzica i ovog celavog covek samo da udavi. mamu im **greška.
 
Poslednja izmena:
Каква стока ови из министарства ,ми смо непродуктивни имамо неку субвенцију коју нема нико ,свака част Урошу јавно је рекао и за рок трајања меса и за гмо соју у увозним свињама . Увозне свиње квалитетније еј стоко ...
 
Sve je uglavnom rečeno,al to ne dopire do njih
Apsurdno je da min. poljoprivede više brine šta se više isplati klaničaru nego o prizvođačima i pitrošačima
Govore o ukrupnjavanju proizvodnje...a od čega će živeti ljudi koji nemaju uslova za to,ko će gajiti njihovu decu
 
Zamislite samo kada ovako pričaju na televiziji šta tek pričaju kad se zatvore vrata teško mi je i da zamislim ...
 
Ukrupnjavanje... ja sada imam ukupno oko 100 svinja sa prasadima krmacama tovljenicima i u gubitku sam. Kako onda da povecam na 150 ili 200. Zar necu biti u duplo vecem gubitku. Kad pocne da mi prica, neko kao ova dvojica neznam sta bih mu radio, i nase svinje nevaljaju a djubre valja. Samo zato sto im neki od tih tajkuna koji drze markete i prodaju to isto djubre ovom napacenom narodu finansira stranku... Zato sto sverceri i trgovci zaradjuju a proizvodjac stalno u gubitku ova zemlja je i propala. Tako su unistili i velika preduzeca. Primera radi trgovac otvori dva marketa posle godinu ima deset, a fabrika keksa koji taj trgovac prodaje stoji u mestu trideset godina i guli joj se fasada i na kraju propadne....
 
I ja koristim minazel u koncentrat za prasad(dok sam pravio),tovljenike i telad,a sa starijim kategorijama zivotinja nikad nisam imao problem,,ali sada se izgleda pojavio i morace mizanel da radi u svakoj vrsti koncentrata.
Ja odavno za sve kategorije svinja ubacujem minazel plus, a od jesenas po preporuci tehnologa iz patent-a i gebia udvostrucio sam dozu na 400 gr./100 kg. smese. I sam primecujem da ima plesnivog kukuruza u mom skladistu.

A sto se tice emisije na RTs-u.. Ne mogu da verujem da ovi iz vlasti samo sto ne kazu sklonite se, vi ne umete da cuvate svinje i samo ce da smetate ovim nasim partnerima-farmerima kad dodju iz Unije.
 
U ponedeljak u 11 sati u Bogaticu organizujemo protest zbog stanja u poljoprivredi,protest je najavvljen,molio bih sve zainteresovane da mi se jave ako mogu da dodju i podrze nas,ja sam jedan od organizatora,ovakav lopovluk i bezobrazluk vise ne mogu da trpim,mislim da ako sada nista ne uradimo i ne ujedinimo se nista od nas nece biti,ko je blizu i ima vremena molio bih ga da dodje ,sa sobom povede komsiju,prijatelja,kolegu. 060 700 9 500. Pa ovog terzica i ovog celavog covek samo da udavi. mamu im **greška.

Evo ja cu doci,ali da otmemo mikrofon i da pricamo mi ,a ne predsednik opstine koji je dobio sta ce da pita onog gmaza iz ministarstva.
Kako to da smo mi uvek donji,izvozimo kukuruz,uvozimo meso,izvozimo drvo uvozimo namestaj,izvozimo kozu,uvozimo obucu.Trebalo bi potkaciti i ovu bagru iz opstine.
A kao poruku za vlast u Stambolu samo da se odtampa ovo http://www.rastko.rs/rastko-drina/umetnost/knjizevnost/usmena/visnjic/pesme/pocetakbune.htm i posalje
 
Dnevnik.rs:

Сточари: Хитне мере за откуп свиња или протести



Пољопривредни произвођачи су данас поново затражили од надлежних да што пре предузму хитне мере за решавање проблема у откупу свиња





и најавили за 9. март протест упозорења у Богатићу.
Они су упозорили да ће уколико не буде омогућен откуп одређеног броја свиња преко Робних резерви и спроведени остали механизми за заштиту домаће производње, бити принуђени да организују блокаде.
Унија пољопривредника Мачве тврди да ресорно министарство није испоштовало договор који је постигнут пре више од двадесет дана, а то је да се направи списак са бројем товљеника које ће Резерве откупити.
Представник Организационог одбора пољопривредника Златан Ђурић рекао је Танјугу да су одгајивачи свиња саставили спискове са готово 50.000 товљеника за откуп, али да надлежни нису ништа предузели.
Он је приметио да су тако демантоване тврдње кланичара да нема довољно свиња ни за домаће тржиште, а камоли за извоз.
"Тражили смо и забрану увоза, ограничење маржи, и измену правилника о коришћењу и промету меса", истакао је Ђурић.
Према његовим речима, одгајивачи свиња ће у понедељак у Богатићу организовати протест упозорења и дати рок од 48 сати да влада, Министарство пољопривреде и надлежни предузму хитне мере.
"У супротном, бићемо принуђени на грађанску непослушност, блокаду саобраћајница, аутопутева, мостова", тврди Ђурић.
Захтеве пољопривредника Мачве подржали су и пољопривредници из Војводине, а како је Танјугу изјавио председавајући Управног одбора Асоцијације пољопривредника Мирослав Киш, са истим проблемима се суочавају и одгајивачи свиња из Срема.
И Киш наводи да је на састанку у Министарству пољопривреде раније договорено да ће се у сарадњи са Министарством трговине наћи решење и да ће преко Резерви бити откупљене свиње како би се растеретила понуда, али је додао је, "од тога остало само обећање".
"Држава мора да има мере да штити домаће пољопривредне произвођаче, иако је слободна трговина, постоје механизми који се могу активирати", истакао је Киш.
Он је навео да се и произвођачи млека налазе у сличној ситуацији јер немају коме да продају то што су произвели, због увоза огромне количине млека у праху и сирева.
До повећане понуде и проблема на тржишту товљеника у Србији дошло је због повећаног увоза свиња и свињског меса по ценама нижим него на домаћем тржишту, и тога што није дошло до планираног извоза у Русију због осцилација рубље.
По подацима Привредне коморе Србије, увоз товљеника из Европе је 2014. више него дуплиран у односу на годину пре.
По подацима ПКС, у Србију је лане увезено око 18.000 тона свињског меса и 330.000 грла свиња, што је 33.000 тона "живе ваге", односно 15.000 до 16.000 тона меса.
(Танјуг)


 
Nazad
Vrh