Chat u govedarstvu

Postoji seksirano seme,samo ko drzi krave bitnija su mu zenska telad za reprodukciju.
Ali generalno ni proizvesti tele nije jeftino,stavite na papir pa sracunajte da izuzmemo ovog puta rad oko krava itd.

Poslano sa mog SM-G950F koristeći Tapatalk
 
Ma to je samo tako, oplodiš kravu sa kalibriranim semenom i uđeš u štalu posle 11 meseci i izvedeš tele da ga natovariš na kamion
 
A koliko treba vremena muke i hrane da se odgaji jedna krava pa da dođe do prvog teleta?
 
A koliko treba vremena muke i hrane da se odgaji jedna krava pa da dođe do prvog teleta?
Da, ali krava mora da donese profit time sto daje mleko. Ako nemas mleko od krave onda tele treba da prodas ne za 600 , nego 1600 eura.
Tele treba da obezbedi prihod za period zasusenja. Mi, posto imamo slabu cenu mleka, hocemo preko teleta da to nadoknadimo.
 
Da nema pravo prece preko stoke. Imali bi 50 krava u celoj drzavi po ovim cenama mleka i juneta.
Nisi daleko od realne budućnosti našeg govedarstva pa i kompletne poljoprivrede.A i znaš da su ti koji imaju pravo prečeg veći igrači.A ovih što nemaju to pravo a imaju krava ima dosta i polako će odustajati.
 
Pre ce biti da je sa govedima potrebno biti 24/7, ali svako misli da je istina ono sto njega najvise bode u oci...

Послато са SM-A202F помоћу Тапатока
 
Istina je i bode oči što ima velikih igrača koji su u stočarstvu samo zbog hektara, a brojčano stanje na papiru nema baš puno veze sa stvarnim stanjem...
 
Pre ce biti da je sa govedima potrebno biti 24/7, ali svako misli da je istina ono sto njega najvise bode u oci...

Послато са SM-A202F помоћу Тапатока
Ako sam te dobro shvatio da pišeš o obavezi svakodnevnoj i tu ima istine.Mladi ne žele da rade godinama da bi stekli nešto nego da je sad pa je kasno.Ja to razumem ali u govedarstvu ako nisi uporan i da voliš posao koji radiš bolje je bataliti-Ko stane na prvoj prepreci-takođe.Šta da radimo kad je posao takav i relativno slabo plaćen s obzirom na obim posla.
 
Jedna veterinarska stanica kod mene ,uradi oko 450 osemenjavanja za godinu dana(na nivou opštine) dok na delu Gruže,Knića..toliko urade za mesec dana..

Sent from my ASUS_Z012D using Tapatalk
 
Selo Oplanic prosek 12 krava po domacinstvu(tu ulaze i domacinstva koja ne drze stoku uopste). Mnogo mladih ovde, ukjucujuci i mene, radi poljoprivredu bas zahvaljuci kravama koje uvisestrucuju godisnji obrt novca na malim ratarskim povrsinama.
 
100 zivih kuca. Opstina Knic - Gornja i Donja Gruza imaju ukupno 36 sela, oko 13000 stanovnika, 12000ha obradive povrsine i 11000 goveda. Skoro da imamo govece po hektaru.
 
100 zivih kuca. Opstina Knic - Gornja i Donja Gruza imaju ukupno 36 sela, oko 13000 stanovnika, 12000ha obradive povrsine i 11000 goveda. Skoro da imamo govece po hektaru.
Nemoj da te čuju ovi na vlasti.Misliće da imamo goveda i više nego što nam je potrebno.To je dobro.Mentalitet ljudi je kod vas malo drugačiji.Kod nas je situacija mnogo drugačija.Mnogima je počeo da smrdi stajnjak a odrasli u balegama pa prijavljuju komšije-to je samo jedan od razloga.Niska otkupna cena mleka.Otvaranje fabrikica i mega marketa gde se radi za 300E plafon (bolje nego u štalog )-dok se ne probude i vide da ne može više da se zaradi a prohtevi veći.Ja ne znam statistiku ali kod nas ako ima 1 grlo na 100 kuća,to je dobro.I to pokriva farma ALMEX-ova gde se radi-zna se kako i zašto.
 
Videcemo, ako ukinu premiju po litru mleka i slazu nas sa 40000 po kravi, ni 100 mentaliteta nece pomoci stocnom fondu. Meni ne pada na pamet da muzem za 30din za litar. Samo se nadam da iole znaju sta rade. Doduse, na opstinu ne mogu da kukam, svake godine ide opstinski konkurs za nabavku mehanizacije, sitno je to, do 1000e povracaj ali nama malima znaci, subvencionisu i 90% troskova kes kredita za obrtna sredstva, mislim do 2.000.000.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh