Chat u Živinarstvu 4

[h=1]Situacija oko širenja ptičijeg gripa postaje sve ozbiljnija[/h]Datum: 15/11/2016
Kategorija: Opste

U poslednjih nekoliko dana svedoci smo dosta uznemirujućih vesti o registrovanju pojave ptičijeg gripa u zemljama Evrope, od kojih su neke u našem susedstvu. Iz tog razloga prenosimo Vam najnovije vesti o situaciji u regionu.Na području Vukovarsko-sremske županije, u naselju Cerna u Hrvatskoj, utvrđena je pojava ptičjeg gripa visoko patogenog podtipa H5N8 kod divljih labudova, dok je u austrijskoj pokrajini Forarlberg ustanovljena kod pet divljih pataka. Nađeni virus pripada vrsti za koju do sada nije utvrđeno da može da izazove zarazu kod ljudi.“Influenca ptica je vrlo kontagiozna virusna bolest peradi i drugih ptica koja se može manifestovati na različite načine, zavisno od sposobnosti virusa da uzrokuju bolesti (patogenost) i na pogođene vrste”, navodi se u saopštenju hrvatskog ministarstva. Divlje ptice koje žive uz vodi, pre svega divlje patke, prirodno su otporne na bolest i ne pokazuju kliničke znake oboljenja te stoga predstavljaju rezervoar virusa i glavnu opasnost za širenje bolesti na domaću perad.Austrija i Švajcarska preduzele su danas mere predostrožnosti kako bi sprečili širenje ptičijeg gripa među živinom nakon što su otkriveni slučajevi oboljenja kod divljih pataka oko jezera Konstanca. Austrija je naredila da sve farme unutar radijusa od kilometar od obale jezera, koje je i na granici sa Nemačkom, drže svoju živinu unutar prostorija. Švajcarska je preduzela slične mere.Iz austrijskog Ministarstva zdravlja saopšteno je da se stvaranjem “zaštitne zone” sprečava širenje oboljenja sa ptica selica na domaću živinu i da će preduzete mere biti sprovedene u koordinaciji sa Švajcarskom i Nemačkom.Nemačke vlasti su organizovale krizni štab zbog pretnje od ptičjeg gripa, čiji je virus registrovan na jednoj farmi nedaleko od Meklenburga, rekao je ministar poljoprivrede Kristijan Šmit. Virus ptičijeg gripa H5N8 otkriven je na jednoj farmi u Gornjoj Pomeraniji – Grajfsvaldu, gde je pronađena trideset jedna mrtva ptica. Dvadeset šest zaraženih ptica je, takođe, moralo biti ubijeno, javlja “Dojče vele”.Prethodno su francuske vlasti uvele tromesečnu zabranu proizvodnje živinskog mesa zbog opasnosti od širenja ptičijeg gripa na jugozapadu zemlje, prenosi “Sputnjik”.Holandska Vlada juče je saopštila da je poljoprivrednicima u toj zemlji naređeno da živinu drže unutar prostorija nakon što su u nekoliko evropskih zemalja otkrivene divlje guske zaražene ptičijim gripom.
 

Ptičji grip juče je „sleteo“ u Srbiju, saznaje „Alo!“.
17_1000x0.jpg
Uginulo šest labudova kod Koviljskog rita, Foto: profimedia
Prema našim informacijama, uginulo je šest labudova u području Koviljskog rita, za koje je u novosadskom i kraljevačkom veterinarskom institutu potvrđeno da su oboleli od virusa H5N8, izazivačem bolesti, kaže za „Alo!“ izvor iz Ministarstva poljoprivrede. Prema njegovim rečima, to ministarstvo pozvalo je sve vlasnike živine da se pridržavaju propisanih mera kako se bolest ne bi širila.
Nadležni su juče poručili samo da se preduzimaju sve mere preventive u vezi sa „eventualnom pojavom i širenjem ptičjeg gripa“, a na farmere apeluju da živinu drže zatvorenu.
Budimir Plavšić iz Ministarstva poljoprivrede, zadužen za veterinu, juče u toku dana je rekao je da se naša zemlja već pripremila za potencijalne slučajeve ptičjeg gripa H5N8, da rizik postoji, ali da razloga za brigu nema, kao i da je najbitnije da uzgajivači živine sprovode biosigurnosne mere na farmama, te da, ako je moguće, živina bude zatvorena i na malim i na velikim farmama.
On napominje da se od početka oktobra u Evropi pojavio određeni broj slučajeva ptičjeg gripa H5N8, koji se ne prenosi na ljude i opasan je samo po ptice i živinu. Slučajevi su registrovani u Danskoj, Holandiji, Nemačkoj, Švajcarskoj, Austriji i Mađarskoj, a od pre nekoliko nedelja postoji i slučaj jednog obolelog divljeg labuda u Hrvatskoj.




- - - - - - - - - -

Na zalost ponovo aktuelno ::samo bes::
 
Imam problem sa jatom golubova, ima ih oko 30ak, ne prodje ni 15ak minuta od pustanja kokosaka i hranjenja oni se sjate i isprazne hranilice. Ima li neko resenje?
 
Za 5 dana nastradase mi 2 domace koke. Prva je imala 6 godina, drugu sam jutros video i tesko da ce dcekati jutro, ona je stara 3 godine. Pretpostavljam da prorda citi slabije jdinke, samo ih ujutru nadjem, tesko disu i krci im u plucima. Zatvorene su, nisu na snegu, nocu zatvorene, voda se menja par puta dnevno.
 
Da li im daješ toplu vodu, to su dosta stare kokoške. Predlažem ti da ostavljaš kokoške do dve godine, a jedino da ostavljaš duže one što se dobro razležu. Uzmi prekrupu i zameti im sa toplom vodom. Pozdrav



Послато са Telenor Smart Pro 2 уз помоћ Тапатока
 
Kažu da je životni vek kokošaka od 5 do 9 godina, ali naravno ima izuzetaka. Verovatno je hladnoća samo doprinela toj što je stara 6 godina. Po ovoj hladnoci ni topla voda nema nekog uticaja jer ce svakako da se ohladi i da pocne da ledi. Ja sipam vodu 2-3 puta u toku dana, hladnu, i sve su dobro a ima onih koje su starosti i preko 3-4 godine a i te stare dobro nose. Najbolje im obezbedi da im je sve dobro zatvoreno tj da im unutra ne veje sneg i promaja. Ja sve takve rupe zapusim novinama i svima super a i prostirem slamu i seno. Posude sa vodom kada pocne da pada mrak praznim i ujutro ako ima leda ispiram prokuvalom vodom i jedino ujutro im je voda mlaka. Znači najbitnije ih je zaštiti od promaje jer je ona ubitačna.
pozz
 
Toplu odu im dajem 2 -3 puta dnevno. Trice napravljene toplom vodom, u zrnu kukuruz i psenicu plus pretrupu kukuruz, psenicu i jecam i davao sam kocentrat za koke nosilje.

Sent from my SM-J500F using Tapatalk
 
I obavezno doboka slama ili strugavina i ako imaš mogućnosti stavi im led sijalicu da im "produžiš" dan da bolje nose, ja tako radim.
6d4a843c3892e0d860c7d57605e60b35.jpg

55069b361a36878015f9147e654a4bef.jpg

8f14ec1f54f98211b7e25e434df35ffb.jpg

I ona je izvela svoja 6 pileta, razlegla se na seno i nisam ni znao, ovo je već četvrta tura da se izvode a da ne znam
 
Moje imaju 5 gnezda, jedan kos i 4 duboke gajbe. Iz gajbi izbace svu slamu, stavim papirnati dzak u gajbu sa strane i odozdo napunim slamom one za 10ak 15 dana svu slamu izbace napolje a dzak stoji. Ima li resenje za ovaj problem?

Sent from my SM-J500F using Tapatalk
 
Trebas natkriti gnezda jer je najbolje da su zamracena jer ovako mogu poceti da lupaju i jedu jaja a i rasturaju slamu. Mozes nasloniti neku drvenu paletu na zid i izmedju nje i zida stavi gajbe ili neku siru dasku ili mozda neka stara vrata.
 
Ima li neko iskustva sa kokoskama da ih ujesen kad zahladi prebaci u kavez i da ih forsira koncetratom...
Kazu isto nose kao leti jos i bolje...
Dal je neko to radio?

Послато са SM-G313HU уз помоћ Тапатока
 
Trebas natkriti gnezda jer je najbolje da su zamracena jer ovako mogu poceti da lupaju i jedu jaja a i rasturaju slamu. Mozes nasloniti neku drvenu paletu na zid i izmedju nje i zida stavi gajbe ili neku siru dasku ili mozda neka stara vrata.
Ako sam dobro razumeo treba da prostorija u koju snose bude zamracena da ne bi ceprkale i lomile jaja?

Sent from my SM-J500F using Tapatalk
 
Ima li neko iskustva sa kokoskama da ih ujesen kad zahladi prebaci u kavez i da ih forsira koncetratom...
Kazu isto nose kao leti jos i bolje...
Dal je neko to radio?
Ne znam zasto ih stavljati u kavez(mislis u onaj za nosilje)Mozda se tako dobija da se kokoska slabije krece i trosi energiju pa zato gubi telesnu toplotu. Provereno je da moze solidno da nose ako ih zatvoris u prostoriju gde nema promaje i da im stavis duboku slamu da im se ne smrzavaju noge.Nema potrebe da se forsiraju koncentratom jer nemaju gde to da potrose(jer su zatvorene), biitno je da im je raznovrsna hrana(kukuruz im nabije mast, a psenica je hranljivija). Probaj da nadjes agromilovu komponentu za bolju nosivost koju vrlo malo ubacujes u glavnu hranu(najbolje je da bude prekrupa glavna jer se bolje sjedini). I potrudi se da sakupis jaja rano ujutru cim snesu jer ce se u suprotnom zalediti.
 
Ako su to domace kokoske ne vidim zasto bi ih zatvarao u kavez i davao im koncentrat jer kavez je za nosilje a ako im dajes koncentrat bolje uzmi nosilje jer nece biti razlike izmedju tog jajeta i jaja iz prodavnice
 
Nazad
Vrh