Chat 8

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Волео би неко из искуства да ми каже,20% кад су у питању наплате типа експропријација земљишта кућа итд....
 
Rođak u australiji se sporio sa osiguranjem. Pala skela na gradilištu i polomio petu. Zakrpili ga ali tražio otšetu. Isplatili mu posle 2god natezanja 1M AU dolara. Rekoh mora da ti je advokat uzeo 20%? Kakvi procenti? 14200dolara. Imam fiskalni račun i štampani u kome piše cena svakog izlaska.
Samo kod nas se radi u procentima. Tvoja šteta bude radost advokatu a ne posao.
 
Samo zelim da se javno zahvalim clanu Matic koji mi je juce poslao sajlu za kombajn na poklon, jos jednom ovaj forum pokazuje kolegijalnost i da jos ima dobrih i postenih domacina.

Послато са SM-A310F помоћу Тапатока
 
Nema na čemu kolega.Meni svejedno ne treba a bolje da je poklonim nego da završi u starom gvožđu.Nadam se da će poslužiti. :ppozdrav:
 
Mojoj komšinici advokat uzeo 20% za odštetni zahtev zbog pogibije sina 19g u redovnojvojsci 99-te na Kosovu. To u procentima se zove zelenašenje.

Onomad je neki novinar dobro ispreskakao onog advokata koji je držao konferenciju za novinare povodom ubistva advokata. Traži od novinara pomoć da se zaštite advokati a u istom danu je za paljenje kuće novinara sudu poslao dopis da je na odmoru taj dan. Đon obraz.
 
Nisam bio već 4-5 godina, ali su imali odličan asortiman: http://www.elteltrgovina.com/

- - - - - - - - - -

Eh, sad dok sam tražio ovaj kontakt za Roberta, pade mi na pamet da pitam električare za jedan moj problem:

Evo o čemu se radi, kuća je pravljena osamdesetih i tu bi trebalo da je sa strujom (električnom instalacijom) manje više sve ok. Pomoćni objekt koji je fizički razdvojen od kuće je rađen nekoliko godina polse kuće, etapno, tj kako je bilo novaca tako su se u nastavku dozidivale šupe i garaže. E u tom pomoćnom objektu (letnja kuhinja, par garaža i šupa, a u planu je da na kraju niza bude i neka radionica) nije dobro odrađena struja. Prvo što je urađeno, uzeta je sa kuće (iz najbliže kutije) trofazna struja, onda je taj kabel kroz jednu metalnu cev sproveden do letnje kuhinje (cev je praktično zaglavljena između kuće i letnje kujne, krajevi cevi su uzidani u zidove kuće i letnje kujne, čisto da kabel ne ide vazdušnim putem). Kako je pomoćni objekat rastao tako je i ta instalacija postajala neadekvatna, prvenstveno zbog tankih provodnika u dolazu sa kuće na pomoćni objekat. Kad se sad npr uključi krupara i el šporet odmah izbije osigurač, isto je i sa aparatom za varenje ili bilo kojim većim el. motorom. Pri tome od letnje kujne dalje ka garažama i šupama idu samo dve faze, a štemanje po letnjoj kujni ne dolazi u obzir da se izvede i treća faza.

Uglavnom, rešio sam da do pomoćnog objekta dovedem potpuno nove provodnike, direktno od sata na kući, i to 5x4mm2. E sad tu nastaje problem kako rešiti prelaz sa kuće do pomoćnog objekta jer je nemoguće iskoristiti pomenutu cev koja spaja kuću i letnju kujnu. Ja sam mislio da zategnem neku sajlu između kuće i letnje kujne i da mi ta sajla bude nosač za kabel koji će ići vazdušnim putem. Ali koji kabel izabrati? Tu se ne razumem ništa. Ako može pomoć od onih koji poznaju tu materiju...
 
Najpraktičnije je kabal ukopati u zemlju.
Ja sam ga ubacio u plastičnu vodovodnu cev. Ta cev treba da ide skoro bar metar iza i ispred ulaza u zemlju.
 
Dužina je preko 40m. I ako nekad budem imao ove pužne elevatore sa 4kW+ motorima, pa bude radilo dva komada u paru (mali plus veliki), onda plus je još u kujni el bojler, plus el šporet, pa da ne mislim šta mi je uljučeno sve odjednom...

- - - - - - - - - -

Najpraktičnije je kabal ukopati u zemlju.
Ja sam ga ubacio u plastičnu vodovodnu cev. Ta cev treba da ide skoro bar metar iza i ispred ulaza u zemlju.

Jeste, slažem se, ali u tom slučaju imam da razbijam dosta betona...
 
Prije desetak-petnaest dana sam imao sličnu situaciju. Do garaže razvučen kabl 3x2.5 za dvije utičnice i sijalicu, a kako sam radio neku prenamjenu jedne šupe u ljetnu kuhinju postalo neupotrebljivo kao kod tebe. Još od sunca izolacija propala pa da se makne na vrijeme dok je čitav.

Od sata postavio novi kabl 5x6 do grede na kući, a od grede do garaže samonosivi 16 kvadrata koji je i namijenjen za upotrebu spolja (taman mi ostalo tridesetak metara viška od nekih radova). Samo na krajeve u zidu (na betonskim stubovima) postaviš dvije kuke, na kraj kabla zatezne kopče i ne trebaju ti nikakve cijevi ni sajle. Pošto je garaža visoka oko tri metra postavio sam uz zid debelozidnu cijev 6/4 nekih dva metra da dobijem na visini kako bi se moglo prolaziti ispod sa kamionom ili nekim mašinama ako kad zatreba, to možeš i ti uraditi ako je objekat niži.
Dio već bio omalterisan ranije, a u ostatku zid tanak i nezgodno bilo štemati pa sam odlučio sve raditi površinski sa kanalicama. Estetski je prihvatljivo, a i upotrebljivo je, pogotovo za garažu da se lako mogu dodavati i pomjerati utičnice ako kad zatreba.

Gdje dovedeš taj kabl postaviš nadzidnu razvodnu tablu i dalje kanalicama razvučeš po prostorijama kud treba. Ja sam uzeo jednorednu sa 18 mjesta za osigurače, a ako imaš više trofaznih utičnica nije malena ni ona od 24. Lakše raditi kad je komotnija, a kasnije za koju godinu kad dozidaš još koju šupu trebaće mjesta. :osmeh:
 
Dužina je preko 40m. I ako nekad budem imao ove pužne elevatore sa 4kW+ motorima, pa bude radilo dva komada u paru (mali plus veliki), onda plus je još u kujni el bojler, plus el šporet, pa da ne mislim šta mi je uljučeno sve odjednom...

- - - - - - - - - -





Jeste, slažem se, ali u tom slučaju imam da razbijam dosta betona...

Prvo moraš da vidiš koliku saglasnost za KW imaš na kući obično je to 11KW,to znači da toliko struje možeš da "povučeš" u jednom momentu a da ti glavni osigurači ne izbijaju.Tako da džaba vučeš kabl 5x 10mm2 ako ti potrošnja u jednom momentu prelazi dozvoljenu.Drugo ako kabl ne može ispod zemlje što bi bilo najbolje jer ga zemlja hladi,onda najbolje uz sajlu ali prethodno provući kroz PVC bužir.Kabl uzimaš običan sa punim presekom.
 
Rođak u australiji se sporio sa osiguranjem. Pala skela na gradilištu i polomio petu. Zakrpili ga ali tražio otšetu. Isplatili mu posle 2god natezanja 1M AU dolara. Rekoh mora da ti je advokat uzeo 20%? Kakvi procenti? 14200dolara. Imam fiskalni račun i štampani u kome piše cena svakog izlaska.
Samo kod nas se radi u procentima. Tvoja šteta bude radost advokatu a ne posao.

Pipav je to teren da se radi na dogovorenu sumu, jer kod nas koverta zavrsi sve tako da je % najsigurniji za advokata.
 
Prvo moraš da vidiš koliku saglasnost za KW imaš na kući obično je to 11KW,to znači da toliko struje možeš da "povučeš" u jednom momentu a da ti glavni osigurači ne izbijaju.Tako da džaba vučeš kabl 5x 10mm2 ako ti potrošnja u jednom momentu prelazi dozvoljenu.Drugo ako kabl ne može ispod zemlje što bi bilo najbolje jer ga zemlja hladi,onda najbolje uz sajlu ali prethodno provući kroz PVC bužir.Kabl uzimaš običan sa punim presekom.
Takav problem sam imao pa sam menjao one glavne nožaste osigurače
Ima 3 kom bili su od mislim 35_40a
A električar he spram preseka dovodnog podzemnog kabla sa bandere stavio neke 70_90a
Tek tada je Končar Rade radio na punom gasu

Poslato čelo bašče uz pomoć 'levatora
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh