Chat 17

Kolege jedno pitanje. Da li negdje na potezu Sremska Mitrovica, Sabac , Loznica ima da se kupi domaca mljevena paprika?
 
al bitno da se ne politizuje protest

ko da vucic iz svog dzepa daje pare bog te stvorio

to isto ko u sport temi sto ovi ne kapiraju kojima objasnjavam koliko kradu zvezdu ovih 7-8 godina a po njihovom vucic i terzic joj jos i pomazu

tako i partizan ne bitno

posto ovo nece biti pomoc za sertifikovano seme,pitao bih ove strucne-kome sada idu te subvencije sto ce se verovatno dobiti? posto su to direktne subvencije po hektaru?
zakupac je lud ako se odrekne u korist arendasa jer sta njega ima da brine dal je bila susa ili ne

a tamo gde nije ni bila susa,sad kad polude od love ovi veliki

Zakupac ili zakupodavac?

Sent from my SM-A546E using Tapatalk
 
A kakve veze ima zakupodavac sa ovim?

Sent from my SM-A546E using Tapatalk
pa ovo su direktne subvencije zar ne? ako se dogovori ovako
to ako vi zovete sertifikovano seme,moze se zvati i pomoc Slon Dambo,sve jedno je
cim nema veze seme sa ovim znaci da su direktne

znaci zakupodavac ako je dogovorio da subvenicje idu njemu onda i ovo ide njemu zar ne?
 
Jeste, ako se tako dogovorio. A ako jeste krše zakon i on i taj što mu radi zemlju. Na kraju, što je pristao da radi pod tim uslovima? SUBVENCIJE NEMAJU VEZE SA ZAKUPODAVCIMA. Vezu smo napravili mi koji smo na to pristali... Kod mene nema više. Ili ugovor ili raus...

Sent from my SM-A546E using Tapatalk
 
Ko je pristao na te uslove, sad neka ćuti i žali se gazdi njive. Inače lično bih voleo da se svaki dinar pravda preko računa kao što je i traženo... A do tad, ko je pristao na ucene zakupodavca sam je kriv...

Sent from my SM-A546E using Tapatalk
 
ok razumem

samo ako njemu ne idu subvencije
podice arendu
i opet smo u zatvorenom krugu


---Inače lično bih voleo da se svaki dinar pravda preko računa kao što je i traženo...---

slazem se
 
Nema ekonomske opravdanosti da se podiže arenda. Ideš svesno u minus. Ne pristaješ na veću arendu. Ako uzme drugi, neka propašće on a ne ti... Ali veruj mi, i ti zakupodavci jako dobro znaju kakvo je stanje kod nas rdjavo. Samo malo zategni i da vidiš kako popuštaju...

Sent from my SM-A546E using Tapatalk
 
Nema ekonomske opravdanosti da se podiže arenda. Ideš svesno u minus. Ne pristaješ na veću arendu. Ako uzme drugi, neka propašće on a ne ti... Ali veruj mi, i ti zakupodavci jako dobro znaju kakvo je stanje kod nas rdjavo. Samo malo zategni i da vidiš kako popuštaju...

Sent from my SM-A546E using Tapatalk
A da li treba da se placa porez drzavi na izdavanje zemlje ? I to je zanimljivo pitanje .
 
Kod nas se to tereti redovno , tj trebalo bi i da se placa . 10 posto poreza duzan je da plati vlasnik zemlje ako je zakupac fizicko lice .
Ako je zakupac pravno lice placa on. Kad sam pitao knjigovodju zasto je to tako ,kaze tako je doneseno u zakonu u obrazlozenju ,jedan od njih dva treba platiti ,ako je jedan od njih dva firma ,tj pravno lice ,njemu se knjizi taj porez jer su prilikom donosenja zakona gledali od koga je lakse nalatiti??
Samim tim ako je drzavna zemlja a zakupac fizicko lice , porez ide na drzavu.
 
Kako mislite da ne znaju,oni vrlo dobro znaju da će vam izdati zemlju za 350evra/ha i da ćete vi dobiti od države 300evra/ha.Ispada da će oni vama dati zemlju za 50evra/ha.
Nisu oni mutavi i što je već rekao ovde neko,ne znam do sada da je pala cena arende.Uvek je samo skakala.
 
Tu je razlika izmedju konvencionalnog stocarstva ( farmskog , ne slobodnog i nomadskog ) i ratarstva.
Stocarstvo nije ograniceno ,farmu pilica,svinja ,junadi ,moze napraviti brzo bilo ko i bilo gdje ,samo ako ima para na raspolaganju . Banka npr, velike kompanije , investitori , praonice , ko god
Zemlju nemoze napraviti , kolko je tolko je
 
U biznisu ,jedno je kapital, drugo obrtna sredstva , trece rad , .... , fiksni troskovi, promjenjlivi troskovi ,.... dobit ...
Zemlja je nesto sasvim drugo , to je resurs.
Tačno,
Ali,
Neodgovoran vlasnik, želi arendu tj. zakupninu/novac, odmah po što većoj ceni koju može postići, ne bira zakupca po kriterijumu održanja i unapređenja tog resursa. Zemljište gubi %humusa, nema odgovarajući plodored, zakorovi se, kod nas u ataru je humus na nivou 0,5-3%.
Ako zakupodavac uzme i subvenciju, zakupac se (trenutno se ne isplati ni sa subvencijom) neće moći domaćinski odnositi prema tom zemljištu.
Tu smo negde i stigli.
 
@DraleTD

necu da pisem u toj temi protesta zbog gusenja teme al da ti odgovorim na tvoju poslednju poruku

prica se o poljoprivrednicima kao da su socijalni slucajevi?

jel shvatas da svaki poljoprivrednik moze ovog trenutka da proda svu svoju zemlju,mehanizaciju itd itd sto ima,poklopi kredite i lagano i da mu ostane poprilicna svota novca da buikvalno ne mora da radi bar 3 godine nista,kasnije zaposli se u firmi za 80hilj dinara i da putuje,zimuje sta god kad je slobodan???

sto se tice ovih sto si naveo sta oni imaju osim tog svog posla za 700e mesecno? ----просветаре, ни медицинара, ни адвокате, ауто превознике ни таксисте,---

tu bi izbacio advokate iz ove grupe


sto se tice prosvetara oni su protestovali---ne znam da li si ispratio

 
Nazad
Vrh