Chat 16

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
A to bi ga izvadilo u tri lepe ? Toliko je dobro u mlekarstvu da ako ne bude uvoza nece ni milion stanovnika imati mlecnih proizvoda . A inace ovi sto imaju sve umaticeno eno lade jajca . Tri puta godisnje idu da sumcaju guzu , decu skoluju po Oksfordima i Harvardima . Porodicu lece kod privatnika i daju sakom i kapom drugima koji nemaju .
Stocarima treba dici spomenik za to sto rade ! Jedini problem je sto @Zoran0230 nece da ima fantomske krave 💸

Da, mislim da bi ga to izvadilo kad je losija godina. Matic je objasnio u par recenica. Ne kazem da je lako, da je lako i ja bi radio to i znam koliko obaveza ima i da slobodan dan ne postoji ali ta prica da se radi u minusu mi ide na zivce.. Pa ko normalan ce da radi nesto na svoju stetu godinama ?
 
Kad je sušna godina i mala cena mleka još kako se ulazi u minus samo što neko hoće da prizna a neko ne.
Ako imaš 10,11 krava i imaš vagon kukuruza i 700 bala deteline.Koliko ti treba novca da izguraš godinu.Dodaj još i 3,4 teleta.I tako 2 godine.
Neka mi kolege stočari iskalkulišu,koliko bi meseci mogli hraniti 10 krava.Ostalo moraš hraniti iz džaka.Da se oplete po Zoranu je lako a niko neće da računa.Ne mora to u dinar da bude tačno_Odokativno.
A i na taj kukuruz treba dodati,sunc.sačmu,stočno brašno,premikse,so...
 
Ja da radim 3 godine za redom u minusu sve bi rasprodao i dao zemlju u zakup.. Kupio bi neki lokal ili stan da kaplje po malo para i radio bi nesto drugo. Presao bi na povrce ili plastenike recimo, na mnogo manjoj povrsini sa manje rada ali da postoji kakva takva zarada od toga.
 
Ako je ovo gore pitanje (bez znaka pitanja) onda je ovo ispod definitivno odgovor.

Koliko znam sad je subvencija 40.000 po grlu mlecne krave, i prosle godine je bilo 40.000, pre toga godinama u nazad 20-25.000. Na primer za samo 10 krava, godisnje 250.000, 10 godina 1.250.000 i jos 2 godine po 400.000 to je 800.000. Znaci za 12 godina preko 2.000.000. Samo da ti je taj tvoj "crni fond" za toliko veci mnogo bi ti lakse bilo, a verovatno ne bi cuvao toliko para nego bi za te pare lepo obnovio i mehanizaciju ili prosirivao farmu pa onda ne bi bilo sad godisnje 400.000 subvencija nego 600.000. Nemam sta dalje da pisem kad neko odbija da uzima subvencije i kaze da mu to nista ne bi znacilo.. Imam i takve primere u komsiluku, i opet opstaju 😂 Komsija koji vec godinama nema auto, nema ni registrovano gazdinstvo, ne dobija ni subvencije po hektaru ni subvencije po mlecnoj kravi ili tovnom junetu, ove godine mu dodje da kupi kola i ni manje ni vise Hyundai Tucson full oprema, koza unutra, sta reci tu, palo mu sa neba ?
Tu oduzmeš po 5ooo na 10 godina pa onda još oduzmeš po 20000 na 5,6 godina
 
Ja da radim 3 godine za redom u minusu sve bi rasprodao i dao zemlju u zakup.. Kupio bi neki lokal ili stan da kaplje po malo para i radio bi nesto drugo. Presao bi na povrce ili plastenike recimo, na mnogo manjoj povrsini sa manje rada ali da postoji kakva takva zarada od toga.
Samo neka ti Bog podari zdravlja.Toliko od mene.
 
Da, mislim da bi ga to izvadilo kad je losija godina. Matic je objasnio u par recenica. Ne kazem da je lako, da je lako i ja bi radio to i znam koliko obaveza ima i da slobodan dan ne postoji ali ta prica da se radi u minusu mi ide na zivce.. Pa ko normalan ce da radi nesto na svoju stetu godinama ?
Tako sam i ja pricao do pre godinu dana . Primer mi je bio jedan iz sela koji imao krave . I tako dodje vreme kada je sve rasprodao i od tada sam shvatio da je godinama imao pravo oko kuknjave .
 
Samo neka ti Bog podari zdravlja.Toliko od mene.
To i ja kazem, samo nek je zdravlja za ostalo cemo se snaci.
Tako sam i ja pricao do pre godinu dana . Primer mi je bio jedan iz sela koji imao krave . I tako dodje vreme kada je sve rasprodao i od tada sam shvatio da je godinama imao pravo oko kuknjave .
Nije nemoguce da nekom ide stvarno lose i da se zato stalno zali, ali ima i primera kojima ide dobro a to onda zanci da je moguce da bude dobro. Sad sta je po sredi ne znam, verovatno ne rade svi isto i onda i nemaju iste prihode. Ja mislim da konkretno Zoranu mnogo fale te subvencije koje ne dobija, jednostavno nije konkurentan bez toga.. Takodje ako se dobro secam zaradio je neku povredu i onda je pitanje i koliko on moze maksimalno da se posveti a u svakom poslu je bitno posvetiti se i raditi maksimalno kvalitetno da bi se na kraju isplatilo. Proslo je vreme kad se radilo samo da se uradi i od toga da bude prihoda.
 
Ja da radim 3 godine za redom u minusu sve bi rasprodao i dao zemlju u zakup.. Kupio bi neki lokal ili stan da kaplje po malo para i radio bi nesto drugo. Presao bi na povrce ili plastenike recimo, na mnogo manjoj povrsini sa manje rada ali da postoji kakva takva zarada od toga.
Plastenici su možda i gori po pitanju rada od mlečnog govedarstva
 
Prvi plastenici podignuti na velikoj površini su kod nas podignuti 1998 godine oko 100 komada. Dok smo mi mozgali dal je taj lud on uze milione. Čovek je pokojni ali sin je nastavio, usavremenio. Početkom 2000tih počelo je masovno podizanje plastenika što seljaci, što radnici od otpremnina. Guralo je nekako i uzimani su novci ali kad je došlo vreme da se zameni folija bar 60 % je otišlo u staro gvožđe.
 
Ja da radim 3 godine za redom u minusu sve bi rasprodao i dao zemlju u zakup.. Kupio bi neki lokal ili stan da kaplje po malo para i radio bi nesto drugo. Presao bi na povrce ili plastenike recimo, na mnogo manjoj povrsini sa manje rada ali da postoji kakva takva zarada od toga.
To ćemo i uraditi ukoliko se nešto na gazdinstvu ne promeni..Deca će se pozapošljavati i zemlju dati u arendu.Krave sve prodati.Isto tako i mehanizaciju i to je to.
 
Sa plastenicima možeš da isplaniraš svoje vreme i radni dan ,u mlečnom govedarstvu mnoge stvari ne zavise od tebe.
Normalno da je mlečno govedarstvo najteži posao u poljoprivredi. Ja sam rekao u nekim stvarima za plastenike. Na primer sine sunce trči otvaraj, dune vetar trči zatvaraj, dune oluja odnese foliju ili iskrivi cevi,radna snaga posebna priča, kasni mrazevi,plasman robe ,nakon nekog vremena moraju se seliti itd.
 
To i ja kazem, samo nek je zdravlja za ostalo cemo se snaci.

Nije nemoguce da nekom ide stvarno lose i da se zato stalno zali, ali ima i primera kojima ide dobro a to onda zanci da je moguce da bude dobro. Sad sta je po sredi ne znam, verovatno ne rade svi isto i onda i nemaju iste prihode. Ja mislim da konkretno Zoranu mnogo fale te subvencije koje ne dobija, jednostavno nije konkurentan bez toga.. Takodje ako se dobro secam zaradio je neku povredu i onda je pitanje i koliko on moze maksimalno da se posveti a u svakom poslu je bitno posvetiti se i raditi maksimalno kvalitetno da bi se na kraju isplatilo. Proslo je vreme kad se radilo samo da se uradi i od toga da bude prihoda.
Nemoj misliti da kukam ali nisam povređen samo su mi uklonili tumor grkljana tako da u poljoprivredi fizički učestvujem veoma malo.Preuzela su deca ali još nisu bili toliko upućeni u poslu ali hvala Bogu snašli su se nekako.Koga nema bez njega se može.Gledam koliko mogu da im ne smetam a ionako će uraditi po svom.Tako će isto i odluka oko zatvaranja gazdinstva biti njihova.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh