Centralno i etazno grejanje.

Da, grejem četiri prostorije-sobe plus kupatilo, znači nekih sedamdesetak kvadrata ...Etažna peć-kotao se nalazi u jednoj prostoriji-kuhinji tamo gde je bio "smederevac", A prikolice su obične traktorske, mislim "Majevica" dakle klasika...Da toliko sam godišnje koristio ranije tokom sezone , za šporet, s'tim što je, dakle, grejana jedna prostorija...Znam da će biti nešto veća potrošnja u ovoj, novoj, varijanti, ali se nadam, ne premnogo...videćemo....Inače smederevac sam stavio pod znake navoda, jer ja nikad nisam ni imao stvarno smederevac ...uvek je to bio slovenac ili vranjanac....Pošto je tek počela grejna sezona, evo tek peti dan ložimo, i to ne u kontinuitetu, , po sobama je toplo ,evo sedim u majci u susednoj sobi od kuhinje, tu je al-radijator sa dvadeset i dva rebra-stari tip od osam sm. širine po rebru....
Da, nije ovo neka temperatura napolju, pa videćemo za kasnije....
Ugrejaćeš se ali sa 20-ak džakova ćokanja i 5.6 kubika drva ne verujem da ćeš izdržati celu zimu a možda ni pola.
 
Da, grejem četiri prostorije-sobe plus kupatilo, znači nekih sedamdesetak kvadrata ...Etažna peć-kotao se nalazi u jednoj prostoriji-kuhinji tamo gde je bio "smederevac", A prikolice su obične traktorske, mislim "Majevica" dakle klasika...Da toliko sam godišnje koristio ranije tokom sezone , za šporet, s'tim što je, dakle, grejana jedna prostorija...Znam da će biti nešto veća potrošnja u ovoj, novoj, varijanti, ali se nadam, ne premnogo...videćemo....Inače smederevac sam stavio pod znake navoda, jer ja nikad nisam ni imao stvarno smederevac ...uvek je to bio slovenac ili vranjanac....Pošto je tek počela grejna sezona, evo tek peti dan ložimo, i to ne u kontinuitetu, , po sobama je toplo ,evo sedim u majci u susednoj sobi od kuhinje, tu je al-radijator sa dvadeset i dva rebra-stari tip od osam sm. širine po rebru....
Da, nije ovo neka temperatura napolju, pa videćemo za kasnije....

Samo racionalno koristi, prostorije gde se boravi i spavace sobe ne treba grejati isto.I tu je najveca potrosnja sto ljudi mahom guraju iste teperature u spavacoj sobi i dnevnoj.
 
Pa evo, kakva je situacija....Danas je prvi dan da je kotao upaljen ujutro i gori ceo dan, potrošeno četiri kante ( one od plastike u kojima staje poludisperzija od 15 litara) šišarki ( ili kako već se zovu od kraja do kraja), te jedna kanta sa krupnim drvima od bagrema, onda jedna za potpalu ( nešto sitnijeg bagrena od grana kao i suvih grana i nešto iscepkanog za potpalu). I pre mraka unešeno dve kante šišarki i jedna krupnih drva....To će se ložiti do negde pola osam-osam jer sam i ranijih godina do tog doba ložio i šporet, iz razloga da se snizi temperatura da se može spavati ( do prošle godine smo se vraćali spavati u kuhinji , iz spavaće sobe, kad su dolazili oni studeni dani).
Još sinoć sam zatvorio ventil na radijatoru u kuhinji, znači u prostoriji gde se nalazi kotao, jer se ne može izdržati toplina....( pa sam primetio da je pritisak vode otišao na 2,6 , pozvao sam majstora i on mi je rekao da na nekom od radijarora ispustim vodu sve dok ne padne ispod dva...što sam odmah uradio) jer ovaj kotlić ima jednu grejnu ploču gore , a i onaj dimnjak dosta greje...Vrata na kuhinji su non-stop otvorena prema hodniku, koji se inače ne greje... Po sobama je temperatura takva da sedim u majici sa kratkim rukavima i bez čarapa...Napominjem da su sve prostorije dimenzija četri sa četri (relativno male) i da svaka ima Al radijator sa 22-25 članaka, sem kupatila gde ima onog sušača inače kupatilo ima četiri kvadrata i non-stop je otvoren prozorčić, koga zatvaramo samo kad se neko kupa...Inače i na tom sušaču sam zavrnuo ventil do pola jer to greje ko ludo, verovatno jer je najbliži kotliću, samo ih zid predvaja...
No, znam da ovo nije nikakva zima, i da prava zima tek dolazi... Pa videćemo...
 
Ljudi sta moze biti pumpa radi ok al kad postigne kotao temperaturi 70 i preko sedamdeset pumpa nenormalno pocne sustati i ne prestaje dok se ne spusti temperatura , isto tako ako je u kotlu jaka vatra na 70 stepeni pocinje se cuti iz kotla kao da pocinje kljucati voda , sta moze biti
 
Po opisanom rekao bi da u nekom dijelu kotla voda zaista ključa i tu vodu sa parom povlači pumpa. Neki dio kotla ima veću temperaturu grijanja a voda se slabije miješa i ta vruća ne dopire do mjernog mjesta. Dali je tako bilo od ugradnje ili se pojavilo kasnije? Možda taj kotao i nije predviđen za tako visoke temperature.
 
Sistem uradjen prosle godine bio zatvoreni i nista se nije culo bez problema dizo temperaturu 80 stepeni i nista se nije culo ove godine uradio otvoreni sa protocnom bocom i dodao jos jedan radijator , i od ove godine mi se to desava i tacno u jednom cosku kotla se to cuje , sinoc se temperatura digla na 80 i sve bilo ok , dal moze da je neki vazdusni cep u kotlu to proizvodio
 
Zašto si mijenjao sa zatvorenog na otvoreni?

Nisam upoznat s prednostima i nedostacima otvorenog sistema. Ako netko zna, bilo bi mi drago da podijeli s nama koji ne znamo.
 
Ja imam na kotlu automatsku liftirku tako da mi jos nikad nije klokotao, i u kupatilu na najvisljoj tacki dve automatske liftirke( na direktnom i povratnom vodu).Znaci jos ni jednom u 5 godina koliko imam grejanje mi se nisu culi radijatori.

Jednom u mesec dana caknem sigurnosni ventil na expanzionoj posudi cisto da ne zariba od stajanja i to je to

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Ljudi kako je kod vas u ovom periodu ?kod mene izlaz iz kotla 50 stepeni u sobama 24 sta mislite za ovo vrjeme dal bi mozda trebala temperatura biti veca ? Kako je kod vas
 
Slicno, za moj viadrus kotao radna temperatura 60-90C.Nisu dobre temperature ispod 60C po kotao.Predimezionisan koto kod mene mada ce biti prosirenje kvadrature.
 
Kod mene i nije bas predimenzionisan toliko mozda mi je i ne jak u pitanju je etazni kotao koji sa laganom vatrom postigne sad 50 stepeni u sobama je taman temperatura tu oko 24 stepena ,doduse ima malo kondenza posto ne radi bas sa punim sagorjevanjem al ovaj mi rezim odgovara ne ide mnogo ogrjeva, al me zanima kako ce biti kad padnu temperature posto mi je prva godina ,
 
Nazad
Vrh