Centralno i etazno grejanje.

Svi znaju da postavljaju grejanje ili bar tako misle. I kod parnog grejanja ima dosta stvari koje treba poznavati. Ipak kako da nadjemo prevog majstora. Uopste nije lako da nadjemo pravog jer da bi smo znali ko zna , a ko ne . Pre svega mi treba da poznajemo taj poso. Ja mislim da treba da im se postavi pitanje kako radi trokraki ventil. U mom kraju trokraki ventil redko koji majstor zna cemu sluzi pa zato ga i ne postavljaju.
@dragane,kod mene je ugradjen cetvorokraki ventil i radi,kod druga je namestao majstor koji je drugarev komsija i drugar mu obradjuje zemlju,taj covek je vec godinama u svajcarskoj,radi kao monter centralnog grejanja,stvarno je vrh majstor,i zna svoj posao za desetku,licno sam bio kod drugara kad mu je montirao kotao i taj trokraki ventil i lepo je priznao da stvarno nikad u zivotu nije montirao trokraki ventil,ni u svajcarskoj,vec i tamo montiraju samo cetvorokrake.
 
Trokraki meša direktno iz kotla i povratnog voda i šalje u sistem a četvorakraki isto meša to ali meša i kotao ulaz-izlaz tj višak vrti kroz sam kotao.
 
Hvala nasim kolegama sto su nam malo pomogli i pojasnili. Ni ja nisam neki poznavalac ove oblasti , ali naucio sam malo uz mog tasta , a najvise prosle god kad su mi postavili grejanje. Isti majstor je postavio meni i mom bratu. Razlika je u tome sto moj brat ima kotao na drva , a ja na pelet.
 
Hvala nasim kolegama sto su nam malo pomogli i pojasnili. Ni ja nisam neki poznavalac ove oblasti , ali naucio sam malo uz mog tasta , a najvise prosle god kad su mi postavili grejanje. Isti majstor je postavio meni i mom bratu. Razlika je u tome sto moj brat ima kotao na drva , a ja na pelet.
Oho vidi se Svis standard, ako ti nije tesko objasni koji pelet sistem imas ugradjen, potrosnju i sl.Hvala.
 
Nisam ja bio bas za to da se stavi grejanje na pelet . Ali brat i zena su me nagovorili. Brat je ugradio parno grejanje pre mene bar jedno 3god. Ima dobru izolaciju (zidovi 8cm Austroterm , tavan 10cm neki privatni stiropor) tako da kod njega se lozi svako vece kotao , kad je veca zima ujutru i uvece. Ja imam 10x12m kucu 2 sprata , izolacija zidova 10cm Austroterm , tavan mi nije izolovan , tako da sa tavana kroz plocu ulazi nenormalno velika kolicina ladnoce.

Sistem kao sistem sve se radi kao i za drva , samo sto ja imam taj trokraki ventil , a moj brat nema ( nemam pojma ni da li njemu treba ili ne). Isti majstor je uradio i meni i njemu , majstor je ok , dosta poznat u kraju i zivi samo od toga. Medjutim i on je kod mene bio po prvi put suocen sa tim novitetom , nije nikada pre toga postavio taj sistem na pelet. Medjutim veoma je lako doso do resenja . On poznaje u Cuprije nekog lika po nadimku Gasa koji povezuje elektroniku , gorionik , transporter , sonde , elektroniku za solarno grejanje itd. Na kraju je ispalo da je Gasa serviser BOSA a ja sam vec bio kupio bas taj kotao. Tako da je i to dosta bitno da tu elektroniku poveze njihov serviser. Kod mene se to desilo slucajno . A zasto je bitno evo videcete. Meni je posle godinu dana na gorioniku otisla neka elektronska ploca koja kosta 60e. Gasa je doso zamenio mi je tu plocu upozorio me na to zasto je otisla , i naplatio samo njegov dolazak od 50km u jednom pravcu 20e. Ploca je bila u garanciji , medjutim prodavnica koja mi je sve to prodala nikada mi nije dala garanciju za sve to. Sreca sto sam ja pao na njihovog servisera , pa je on sve to lepo upisao u svoje papire i on mi je priznao garanciju. Zato bi svima preporucio da ako se slucajno odlucite na pelet ipak svu tu elektroniku koja postoji da je poveze neko ko radi za tu firmu jer samo tako garancuja ce vaziti.
 
Poslednja izmena:
Mešni ventil u kotlovskom krugu ima funkciju da u početku loženja spreči dugotrajni povrat hladne vode iz radijatora u kotao, i time stvaranje kondeza i smole. Praktično to znači da se prilikom potpale vatre ventil tako podesi da se deo vruće vode sa izlaza preusmeri na povrat i time podigne temperatura povratne vode i spreči kondez, a samim tim i produži vek trajanja (čeličnog) kotla. Naravno, za to vreme u kuću ide manje tople vode od max moguće i samim tim se kuća malo sporije zagreva. Kad se sistem ustali, tj. kad se dovoljno podigne temperatura vode u radijatorima, temperatura povratne vode se poveća i tad je potrebno mešni ventil vratiti na pun protok ka radijatorskom krugu. E sad tu nastaje problem. Mnogi korisnici to zanemaruju i ne vraćaju se u kotlarnicu nakon pola sata do sat da pomere mešni ventil, i on onda praktično stalno stoji na nekom položaju. To samo po sebi nije problem osim u neracionalnom iskorišćenju energije. Jer ako se deo vruće vode sa izlaza konstantno vraća na povrat, temp. vode u kotlu brzo raste i regulator promaje prigušuje peć smanjujući dotok vazduha potrebnog za sagorevanje. Naravno, ovo ne može da idealno prištedi ogrev (kao što je to moguće kod gorionika (nafta, gas, struja) kad se jednostavno prekine dotok energenta) jer se ovde ogrev već nalazi upaljen u kotlu i može samo da se uspori njegovo izgaranje, ali ne i potpuno prekine pa svakako deo toplote odlazi neiskorišćen kroz odžak. Poseban problem su kotlovi na baliranu slamu gde se proces od paljenja do potpunog izgaranja (i hlađenja vode) ponavlja sa svakom balom, i potpuno je besmisleno očekivati da neko 6-7 puta dnevno pomera ručicu mešnog ventila. (Naravno, mislim na ručne ventile a ne termostatske.) Ako se tu još ubaci i nerazumevanje principa rada ventila od strane korisnika može da se desi slučaj da neki deda ili baba potpuno zatvore mešni ventil i vrlo lako dovedu do prokuvavavnja vode u kotlu sa svim mogućim posledicama koje to donosi. To je glavni razlog zašto majstori ne ugrađuju mešni ventil, ne iz neznanja već da se obezbede od eventualne havarije. Jer niko posle 7-8 godina neće pitati majstora zašto mu je procurio kotao i da li je sa mešnim ventilom mogao da izdrži još koju godinu, ali će svako povikati na majstora ako mu kotao eksplodira...
 
A da li postoje ti mešni ventili automatski da to ne mora rucno da se radi svaki čas.Ako je to obavezno ručno raditi onda jeb.š ga baš.
 
Imas raznih elektronika za upravljanje mesnim ventilima. First, esbe.... Kostaju u zavisnosti od funkcija od 150e do nekih 300e.
 
И мене би ово занимало. Имам подно и пећ на чврсто гориво, а акумулатор топлоте је у плану.
 
Koliku kvadraturu grejes? kakav kotao imas? kako regulises izlaznu temperaturu? koliko ogreva trosis? kolika je temperatura u prostoriji? napisi neka svoja iskustva.
 
Poslednja izmena:
Грејем 80м2, котао сам сам правио, ложим све што гори (чуке, сламу, дрва, грање, пањеве, отпад испод круњача, пиљевину). Претходне зиме сам ложио само пиљевину и мешао са отпадом испод круњача, Потрошио сам 4 приколице (кикинда) пиљевине и 20сетак џакова отпада. Температура воде углавном не прелази 40 степени и најчешће је око 35 (зависи колико се убаци у пећ). Унутра је тренутно 23.
 
Poslednja izmena:
Као у бубњари. Када је јако хладно буре од 200 л 2Х на дан, а када је мање хладно буре од 60 л некада само увече (по потреби). Проблем са пиљевином је што много кондезује због подхлађености пећи, а добра страна је цена.
 
Nazad
Vrh