Centralno i etazno grejanje.

Papagajke. I malo kučine...
 
Može li teflon traka, umesto kučine?
Mora li sistem da se isprazni?

Послато са 2201117PG помоћу Тапатока
 
Može li teflon traka, umesto kučine?
Mora li sistem da se isprazni?

Послато са 2201117PG помоћу Тапатока
Moze i teflon, ali meni se bolje pokazala kucina, prihvatam nove tehnologije ali ovo je jednostavno u praksi bolje, tesko je sa teflonom pogoditi perfektno da ne curi, par puta sam moram da skidam i vracam dok sa kucinom uvek sve iz prve.
U zavisnosti od polozaja radijatora i cevi mozda ces morati da deo ispraznis. Tj minimum moras da ispustis da pritisak u sistemu padne na nulu, a preko toga zavisi.
 
Gorionik na ulje/naftu/pelet teoretski može da se ugradi na bilo koji postojeći kotao. Nemojte se igrati sa samogradećim gorionicima bez adekvatne zaštite. Ja sam se grejao nekoliko sezona na gorionik koji sam napravio pa sam ipak iz bezbednosnih razloga prešao na fabrički gorionik. Jedan kolega sa foruma (koliko se sećam) nam je nastradao i preminuo zbog takvog sistema u samogradnji.
Jel ovaj može da radi na hladno ceđeno ulje,suncokreta,repice ?
 
Nemam ja iskustva sa ovom vrstom grejanja,primer gorionika sam stavio samo da bi se videlo kako jedan fabrički gorionik izgleda. U opisu pise da moze da koristi i biljna ulja tako da pretpostavljam da je moguće.
 
Čitam kako se ljudi griju pa se prisjetim djetinjstva i stare peći. Zvali je koza. Nisam nikad razmišljao zašto, pretpostavljam da je to bio model a možda jer je za razliku od dotadašnjih zidanih bila sva metalna na visokim nogarama. Tih zidanih sam vidio u ratu u nekom selu i mislim da negdje imam snimak.
Poslije su došle neke nove peći koje su zadržale funkciju da peku i kuvaju.
A gdje smo danas?
Uključujemo peć na daljinu i biramo temperaturu. Posebno za ženu, dok nedođe u menopauzu, a tad je njoj vruće a meni zima, posebno za pojedine prostorije i situacije. Neka! Dobro je to. Jest da košta ali mladi ljudi imaju dovoljno energije da igraju u tom kolu potreba i obaveza.
Kod mene još po starom običaju. Kome je hladno neka sjedne bliže peći.
 
Ne razumem opet. Ja imam pumpu sa tri brzine. Ona se povezuje sa nekom elektronikom koja njome upravlja naspram neke temperature?(vode u sistemu,spoljne trmperature...?) Meni pumpa stoji na srednjoj brzini,povezana je sa kotlom na pelet čija elektronika pali i gasi pumpu po zadatim parametrima.
 
Kad izabereš neku brzinu (na preklopniku na pumpi) onda pumpa radi stalno na toj brzini kad je uključena. I na toj brzini ima određenu snagu koja se ne menja. Znači dok radi pravi jedan konstantan protok vode kroz sistem, kad ne radi (kad je elektronika isključi) onda staje protok.
Pametna pumpa može da sama da smanji svoje obrtaje, i to ne skokovito kao kod preklopnika na običnoj pumpi već kontinualno koliko treba a samim tim i protok vode kroz sistem. Pri tom njoj i snaga padne pa samim tim i potrošnja, npr. ona može da radi sa 50W a može i da spusti potrošnju na npr. 12W.
Ekvivalent ti je obična klima i invertorska...
 
@ spajki
Da, sam si odgovorio. Dukej je upravu ima pwm modulaciju struje tako i menja protok po potrebi.

Moze se podesti da povecava ili smanjuje protok u zavisnosti od temperature spoljne, ili potisnog, povratnog voda ...
Dobra stvar je sto ima mod za podno i nije ti potreban balasni ventil da ugusis protok vode za podno.
 
@ spajki
Da, sam si odgovorio. Dukej je upravu ima pwm modulaciju struje tako i menja protok po potrebi.

Moze se podesti da povecava ili smanjuje protok u zavisnosti od temperature spoljne, ili potisnog, povratnog voda ...
Dobra stvar je sto ima mod za podno i nije ti potreban balasni ventil da ugusis protok vode za podno.
A sta kada kao ja imas i podno i radijatorsko grejanje i samo jednu pumpu odmah kod kotla? Onda ta pametna pumpa nema nikakve svrhe u ovakvom sistemu,ako ja dobro shvatam. Takva pumpa dolazi do izrazaja samo u kompletnom sistemu pametnih kuća ako dobro shvatam,u suprotnom joj ne vidim svrhu. Do pre nekoliko godina pumpu sam ukljucivao na pocetku sezone lozenja i gasio sam je sa prestankom loženja. E sa kotlom na pelet sam modernizovan i kotao je ukljucuje kada se temperatura u njemu popne na 45 stepeni i gasi je kada padne na 40°c.
 
A sta kada kao ja imas i podno i radijatorsko grejanje i samo jednu pumpu odmah kod kotla? Onda ta pametna pumpa nema nikakve svrhe u ovakvom sistemu,ako ja dobro shvatam. Takva pumpa dolazi do izrazaja samo u kompletnom sistemu pametnih kuća ako dobro shvatam,u suprotnom joj ne vidim svrhu. Do pre nekoliko godina pumpu sam ukljucivao na pocetku sezone lozenja i gasio sam je sa prestankom loženja. E sa kotlom na pelet sam modernizovan i kotao je ukljucuje kada se temperatura u njemu popne na 45 stepeni i gasi je kada padne na 40°c.
Moze da se koristi i ovako, 2x je skuplja od obicne.

Kod mene pumpe su uvek ukljucene, nisu mi potrebni oni nalegajuci prekidaci.


Ako moze jedna pumpa da gura sve to onda je ok. Imas li pumpu u kotlu ugardjenu?

Po pravilu kotlovski krug, i potrosacki krug bi trebalo da imaju posebne pumpe.
Kod tebe potrosacki krug ima dva sistema grejanja(radijatorsko, podno) koje bi trebalo da imaju posebne pumpe.
 
Nazad
Vrh