Centralno i etazno grejanje.

Milovan kaže "možda" je veća potrošnja,ja kažem na to sigurno je veća... Nekad smo se grejali na plin, a tad su još bili ti neki stariji kotlovi koji su trošili ko ruska vozila, januar nikad nije bio ispod 20 hiljada na 150kv,pa se još kako vodilo računa o potrošnji, i više puta smo pratili i testirali i najbolje je kad se u opšte ne gasi...
 
Dobra izolacija i prozori i bez pustanja gohluba inace svi kaput :)... E onda'k se ogrejes i na svecu.:)
Prozori vakuum stakla drveni veoma kvalitetni,
Zidovi sendvič, beton fasada+blok+5cm vune+ cigla+ malter ( NEMOŠ DEBLJI)
Krv ti mlade rode 45_50cm k'o u PETROVARADINU
Tako moj ujak u Vrčin-u troši 4 kutije čačkalica dnevno da ugreje 100m2
A kad god banem kod njega klime vrte, i smrznem se, ladno ko na motoru




Prodao sam 'levator, šaljem spiralom
 
Moj termomont Simanovci isto u programu od 6 -23h,a zenin brat koji je u stanu u Titelu isti kotao,stan 80 m2 znaci manji od moje kuce za 30 m2, kotao radi 24 h i zduva kao i ja oko 4 tone za sezonu,slabija izolacija i drveni prozori,jbg
 
Milovan kaže "možda" je veća potrošnja,ja kažem na to sigurno je veća... Nekad smo se grejali na plin, a tad su još bili ti neki stariji kotlovi koji su trošili ko ruska vozila, januar nikad nije bio ispod 20 hiljada na 150kv,pa se još kako vodilo računa o potrošnji, i više puta smo pratili i testirali i najbolje je kad se u opšte ne gasi...
Samo da napomenem u DZ gde sam radio gde se non - stop nešto otvara,gde duva na sve strane (duva sa streane gde su postavljeni pvc prozori-možeš ih ljuljati.Nikada pa ni na temperaturi od -27 stepeni nisam išao sa napojnom većom od 55 stepeni.Treba malo pratiti prognoze pa kada najave niže temperature u narednim danima,jedan dan ranije pojačam temperaturu za par stepeni i onda su prostorije spremne za temperaturni šok.Ako čekaš taj pad temperature onda moraš pojačati za 10 stepeni da bi dobio optimalnu temperaturu.Da napomenem da sam radio bez sobnog termostata koji košta oko 50E ako ne i manje i sa njim bi još dodatno uštedeo ali u zdravstvu za to nema razumevanja.Nisu ni svesni kolika je stavka grejanje ili ih baš briga.Zato smo tu gde jesmo.Termo-glave na radijatorima isto mogu mnogo dfa uštede.
 
Proletos sam menjao stolariju, stavio sam pvc a bila je drvena, kvalitetna za svoje vreme, vakum staklo itd... Ali su se razđođali, jedno krilo 140x140,pa je preteško... I oseti se razlika, retko noću padne ispod 20 stepeni a prekinem da ložim oko 8 uveče... Sendvič zid urađen u izgradnji...
 
Id u kurax kod brata Djunte hotel promaja, siporex blok nije ni omalterisano spolja, prozori šuplji magle stakla
1600 bala na 300m2
Toplo ko u banji

Prodao sam 'levator, šaljem spiralom
 
Siporex je sam po sebi izolator,i da nema stiropora,kuca od siporexa je mnogo toplija nego kuca od bloka i cigle.
 
Jest a ozidano šuplje
Negde ima samo malter iznutra
Toliko je dobar izolator da meni u drugoj kući koja je prazna koja je od siporeksa omalterisana i spolja i iznutra
Čim je mraz napolju mrzne voda
Koristim je za noćna druženja


Prodao sam 'levator, šaljem spiralom
 
Pored mene je komsija sagradio kucu od Siporexa,zidao mu je predstavnik ytonga.
Kad zavrse zidanje,onda sa nekom hoblom sastruzu neravnine i onda tu prasinu pokupe i sa njom isfuguju,zid bude ravan kao staklo,na njega je odmah uradio fasadu,greje se na pelet i pretoplo je,e sad videcemo koliko ce potrositi.
 
Kod mene je u jednoj kući urađeno dihtovanje drvenih prozora i uspela operacija skroz.Nema propuha što bi rekli a prozori znaju da se znoje tako da nema potrebe za zamenom i ugradnjom PVC osim naravno ako su u pitanju neki drugi razlozi.
 
Pur penu ne koristim ni za prikolice.Naježim se kada vidim kako neko izmalteriše prikolicu a ne da je lepim po prozorima.
https://deks.rs/ Na ovom linku može da se vidi šta je u pitanju a ima još dosta drugih firmi koje se bave tim poslom.
 
Pored mene je komsija sagradio kucu od Siporexa,zidao mu je predstavnik ytonga.
Kad zavrse zidanje,onda sa nekom hoblom sastruzu neravnine i onda tu prasinu pokupe i sa njom isfuguju,zid bude ravan kao staklo,na njega je odmah uradio fasadu,greje se na pelet i pretoplo je,e sad videcemo koliko ce potrositi.


Siporeks i Ytong koliko god bili slični su ustvari dva različita materijala, stvar je u nekom gasu koji se pod pritiskom oduzima ili dodaje u ytong blokovima pa mu to dosta popravlja izolaciona svojstva...

Inače stolarija je po meni naj bitnija stavka, kod mene je kad sam promeno stolariju račun za gas "pao" za tačno 30%...
 
100 kvm grejem stara kuca cerpicara niska pvc stolarija i alu ulazna vrata potrosio sam do sada oko 200 bala.Od 25 januara i rasadnik od 40kvm je u sistemu pa bi onda i pojacao potrosnju.Sve u svemu nebi trebalo da potrosim vise od 650 bala.Danas je i bilo spaljivanje odzaka.Lagano goreo oko 2,5 sata zaprljo se do jaja.Sidel je dosta ostecen i sada placam ceh amaterskog zidanja.Ide sanacija kada zavrsi sezona.Do tada izguracemo nekako.
U buducnosti ako budem ziv i zdrav najverovatnije necemo koristiti soju za mene i zenu bice neki drugi izvor grejanja.Ove godine utovar cebiti laksi surjak kupio utovarivac=usteda krmenadle.
 
Možda ti je zbog tog laganog izgaranja, nastradao šidel. Koliko se sećam, da li iz neke emisije ili sam negde pročitao, nzm, ali znam da je bilo reči da kada se zapali odžak, treba da se pusti da izgori što brže. Da se ne prigušuje. U suprotnom, velika temperatura je suviše dugo prisutna a šidel ne može to da podnese.
 
Mora se prvo očistiti koliko god može sa dobrom četkom pa ga tek onda treba potpaliti. Nije pametno ga paliti, ako nije očišćen četkom, a za izgaranje uvek ostane nalepljene smole na zidovima.

Poslato sa DUB-LX1 pomoću Tapatoka
 
Nazad
Vrh