Cene veštačkog đubriva u vašem kraju.

a moze li mi neko pojasniti razlike izmedju mapa i dapa i za sta ih koristite najvise..npr koja je razlika izmedju njih i 3*15 ili 8*16-24...inace danas sam u loznici gledao cenu 3*15 subotica kosta 29 e 100 kg a fertil 41 e 100 kg....8-16-24 je 31 e 100 kg.

MAP i DAP su NP đubriva, dakle bez onog K. Sadrže azot(N) i fosfor(P) u određenoj razmeri(pogledati poslednjih par strana na ovoj temi).
Od čuvenog NPK 15:15:15 ih razlikuje to što ne sadrže kalijum. Zato se njihova primena preporučuje za zemljišta bogata kalijumom što je generalno slučaj na većini analiziranih parcela u Vojvodini, pa i u opšte u Srbiji preovljađuju takva zemljišta.
Najvažnija informacija u ovom mom odgovoru je to da nema univerzalnog dobrog đubriva(mislim samo na veštačka) već se na svakoj parceli primenjuje odgovarajući izbor mineralnih đubriva u skladu sa rezultatima kontrole plodnosti zemljišta i specifičnim potrebama planirane biljne proizvodnje u predstojeće četiri godine. Treba se samo obratiti lokalnoj poljoprivrednoj stanici ili stručnoj savetodavnoj službi ili kako se već gde zove.
O razlici između MAP-a i DAP-a ne bih pisao da se ne ponavljamo. Treba samo pogledati par postova ili stranicu-dve u nazad.

15:15:15 sadrži podjednaku količinu sva tri makro elementa(po 15kg aktivne materije na 100kg, dakle 15% od svakog)

8:16:24 je formulacija NPK đubriva sa povišenim kalijumom. Koristi se na zemljištima sa izraženim nedostatkom tog hemijskog elementa ili uoči setve/sadnje biljnih vrsta koje imaju povećanu potrebu za kalijumom.
 
Poslednja izmena:
Krlemrle druze hvala na iscrpnom odgovoru.:ppozdrav:koliko kod vas kosta analiza zemljista...i kako se pokazalo ova suboticka 3*15,u prethodnim postovima neko pise ok je,neko ne valja..a najpovoljnije je...u srbiji je 29 e a u republici srpskoj skoro 50 e..:(
 
Analiza zemljišta je besplatna.

Ne bih se baš u potpunosti složio. Ništa nije besplatno. Analiza zemljišta košta 1600 dinara po uzorku(maks. 5 ha.) i to plaća država, ali - uvek ima neko ali! Imaju kvotu koju im je propisala država koliko je spremna da finansira. Ove godine je ta kvota smanjena, a ja sam se kasno setio da uzmem uzorke. PSS Kikinda je već ispunila kvotu, tako da ja plaćam pun iznos iz džepa.

- - - - - - - - - -

Jel zna neko cene Yara djubriva? Konkretno me interesuje NPK 8:20:30.
Ako sam dobro razumeo cena u Madjarskoj za ovo djubrivo je oko 58din.

http://www.agrokerholding.hu/index.php?tid=3031

Ima YARA(ne znam koje sve formulacije) u Kikindi u polj. apoteci komponent. Za nekih tridesetak posto, ako se dobro sećam, je skuplje od najskupljeg "običnog" đubriva u istoj apoteci. Prisustvovao sam pre jedno četiri godine njihovom predavanju i šta ja znam. Svi oni zvuče ubedljivo. Tvrde da su oni neprikosnoveni u Svetu, ali ja nekako po navici trošim ovo obično rusko ...
 
Poslednja izmena:
a kod nas (u mom kraju) i bespotrebna

Kako to misliš bespotrebna? Nema nekog izbora đubriva u ponudi lokalnih snabdevača ili...

Čak i da nemaš gde da kupiš drugo đubrivo osim 15:15:15, barem ćeš znati koliko te petnaestice treba da primeniš na kojoj parceli.
Nije sigurno bespotrebno i treba to uraditi tim pre ako u tvom kraju nije neka jagma za tim pa verujem da nije još ispunjena kvota za besplatne analize kao što je to slučaj kod mene.
Bespotrebno je samo bacati previše skupog đubriva.
 
Kako to misliš bespotrebna? Nema nekog izbora đubriva u ponudi lokalnih snabdevača ili...

Čak i da nemaš gde da kupiš drugo đubrivo osim 15:15:15, barem ćeš znati koliko te petnaestice treba da primeniš na kojoj parceli.
Nije sigurno bespotrebno i treba to uraditi tim pre ako u tvom kraju nije neka jagma za tim pa verujem da nije još ispunjena kvota za besplatne analize kao što je to slučaj kod mene.
Bespotrebno je samo bacati previše skupog đubriva.
e pa baš obrnuto,svi koji su ovde raili analizu (bar oni koje ja poznajem) dobili su sulude preporuke....
komšija treba da baci skoro tonu đubriva za prinos koji dobija sa polovinom od toga i sl.
 
e pa baš obrnuto,svi koji su ovde raili analizu (bar oni koje ja poznajem) dobili su sulude preporuke....
komšija treba da baci skoro tonu đubriva za prinos koji dobija sa polovinom od toga i sl.

Kad tad će to stići na "naplatu" a onda će biti kukuuuu, gde li sam pogrešio! Što komšiji rodi, a meni neće?
Može i čovek da radi isti posao i sa pola dnevnog obroka neko vreme, a onda jednom kad padne u krevet od neuhranjenosti neće se dugo oporaviti makar da mu daš i svaki dan po celu kuvanu šunku da ize.
 
pa ne radimo od juče,da se tako desi...
:off_topic:

Evo, idem i ja u off.

Sedi momak na grani nekog drveta i seče je do stabla. Prođe tuda neki dedica, pa kaže:
- Ne seci, sinko tu granu na kojoj sediš do stabla, pašćeš.
- Idi ti svojim putem, matori i pusti mene da radim svoj posao. Ne sečem ja drvo prvi put u životu!
Deda samo slegne ramenima i ode, a momak nastavi marljivo da testeriše. U neko doba grana pukne i momak se dobro ugruva.
- Poslušao bih ja onog matorca da sam samo znao da je mudrac i prorok.

- - - - - - - - - -

To je bas dobra cena, za koju znam samo da moze kad odmah das kes. A za odlozeno dodjes jos jedan pdv.

To i mene zanima samo za keš. Ne volim da dugujem nikom ništa. Ja u Kikindi mogu da nađem ruski mini-MAP za 6700 dinara/mc, a to je otprilike ta cena što kaže i mindjušar. Mene zanima da li ima negde u blizini jeftinije, a samo za suvi keš.

- - - - - - - - - -

Kupjlen MAP ,fertil 25/1 ,po 69 dinara.

Koja formulacija je u pitanju 12:52 ili 10:46? Ako je 12:52 onda je to bolje od ovog što sam ja našao pod uslovom da je u tim džačićima zaista to što je deklarisano.

Gde to ima u Bašaidu?

Da li neko zna pošto je u Aleksandrovu?
 
Nazad
Vrh