Cene junadi i gotovih bikova

Zorane kolko po tebi treba da popije tele od 10 dana do 120kg?
 
Imao sam srece sa telicima, ti sto su uzeti su direkt od prodavca doteravani meni. Tako da je mogućnost bolesti smanjen.
 
Ne dajem koncentrat , osim inberg ili sano minerale , zavisno koje hoce da jedu , i ne stalno , kukuruz i jecam (samljeven) i lucernu sijeno i to kosenu pocetak cvatnje i presano mekanu sa liscem. Zadnje jedu sigurno balu na dan , 15-17kg otrilike . Nisam nikad mjerio, prestajem sa govedima, tako da imam hrane i za prodaju a kako je ovdje to propalo , nemam ni kome da prodam visak, ali dobiju vise nego sto mogu da pojedu ,pa zavrsi i pod njima , srot ili prekrupu ne dajem koliko hoce vec zapreminski odmjerim.

Nisam bas ljubitelj gajenja takvih , ovi do 500-600kg i ne prave probleme dok ovi veliki hoce , nisam mogao da prodam manje, kad su matoriji budu agresivniji a to je velicina krave simentalke od nekoliko godina.

Kolega mi kaze da je tu jedan nekoliko km dalje imao one sive istarske u tovu, pretpostavljam da je nekoliko godina to tovio , pokazivao mi taj slike , kaze najmanji imao 1300kg na liniji klanja , ali oni su jos manje agresivni od simentalaca, nekad su bila radna goveda.
 
Zorane kolko po tebi treba da popije tele od 10 dana do 120kg?
Ne znam koliko ima kg kada se odljuči ali treba oko 200l po teletu plafon.Ako računam po 40 din to je 8000 na 2 teleta 16000 .Neka bude i 200E.To je 800E.Ostaje ti 400E do koštanja 2 teleta od 120kg.Nema tu puno filozofije.Samo što ljudi neće da se masiraju sa sisavcima a to moraš onda da platiš.Ako se koristi zamena za mleko računica je manja.
 
Jeste svakako ali moze da se ustedi.
Takvim teladima od 15-tog dana starosti pocinjem da dajem i koncentrat da imaju uvek pred njima i kada krenu da jedu i piju mleko rastu kao ludi

Poslato sa ALE-L21 pomoću Tapatoka
 
Ne znam koliko ima kg kada se odljuči ali treba oko 200l po teletu plafon.Ako računam po 40 din to je 8000 na 2 teleta 16000 .Neka bude i 200E.To je 800E.Ostaje ti 400E do koštanja 2 teleta od 120kg.Nema tu puno filozofije.Samo što ljudi neće da se masiraju sa sisavcima a to moraš onda da platiš.Ako se koristi zamena za mleko računica je manja.
Teska posla, ja iz pocetka dajem po volji prvih 10ak dana, posle jos mesec dana 3x4, prelazim u drugom mesecu 2x5, u podne obicna voda, a u trecem vec pocinju da dobijaju spricer vodaxmleko, bez 700l sigurno ne mogu da prodjem
 
Sa 200 lit od 10 dana do zalucenja moze da se dobije gedzance bez perspektive za tov, ja za telad od mojih krava potrosim vise od 200lit samo u prvom mesecu.
Za tele spremno za tov ode minimum 600lit plus od drugog meseca ostala hrana po volji.
Zamene za mleko su jeftinije ali su ipak samo zamene ,imao sam probu pre nekoliko godina i to nije ni blizu prirodnom mleku.
 
Upravo takva situacija i kod mene.
6 do 8 litara dnevno ako mu nedam hoce da zakrzlja. Ako dajem zamenu onda treba i vise.

Mada, jedan mladji kolega kaze da sa jednom vrecicom zamene uspe da tele od 10 dana
prebaci na cvrstu hranu, a to je oko 200 litara zamene. Ni da mu verujem, a nema nikakvog razloga da me laze.
Sad ima skoro sto grla na farmi, a odgajani su zamenom.
 
Ja licno nemam, samo treba biti pazljiv na pocetku jer telad promenu mesto, mleko i zbog toga ih ne treba forsirati prvih dana dok se ne naviknu.

Poslato sa ALE-L21 pomoću Tapatoka
 
Ne znam.Totalno drgačiji način odgoja.Onda je sasvim druga priča.Ne želiim ulaziti u neku veliku raspravu.Odranio sam dosta teladi.3x na dan dajem prvih 5 dana i onda prelazim 2x na dan do 7 nedelja sa 5 do 6l dnevno.Telad se normalno ponašaju,proliva nema.
 
Ne znam.Totalno drgačiji način odgoja.Onda je sasvim druga priča.Ne želiim ulaziti u neku veliku raspravu.Odranio sam dosta teladi.3x na dan dajem prvih 5 dana i onda prelazim 2x na dan do 7 nedelja sa 5 do 6l dnevno.Telad se normalno ponašaju,proliva nema.

U redu je, kolega , ali 7 nedelja tj. 50 dana po 5 do 6 l dnevno je 250 do 300 litara, a ne 200. Mada, mozda je to i 7 do 8 l, a mozda i koja nedelja vise ako tako odokativno govorimo.
 
@bradonja s petokrakom:
Nisam imao vremena da pišem ovih dana,ali evo moje matematike(koja se zagubila u medjuvremenu)...
6 teladi(plaćani 520din/kg) ,ulaz mi je bio 596€/tele. Znači bezmalo 600€...
3600€ telad+ premiksi-sumcokret 700€+seno 500€+moje žito i kukuruz oko 2000€+ koncentrat 300€(dokupio zbog manjka žita),tako da sve sa nekim minimalnim lečenjem i troškovima iznosi negde oko 7100-7200€...za njih 6,da budem na nuli,trebali bi biti oko 2€/kg i da imaju proseka oko 600kg težine,a nemaju jer su stari godinu dana. Dakle matematika kaže da mi ni subvencije nisu ostale skroz čiste,plus naravno mi poljoprivrednici svoj rad nigde ne računamo. Sve u svemu,samo pare na gomili...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
U redu je, kolega , ali 7 nedelja tj. 50 dana po 5 do 6 l dnevno je 250 do 300 litara, a ne 200. Mada, mozda je to i 7 do 8 l, a mozda i koja nedelja vise ako tako odokativno govorimo.
Dobro,računao sam da prvih 5,6 dana bacaš mleko-nije za korišćenje i onda je to skoro još 6 nedelja i u zadnjoj nedelji se smanjuje količina tako da bude oko 200l.
Poenta je što želim reći da je uzimanjem sisavaca moguća neka zarada u tovu bikova ali sa malo više posla.Opet,svako ima svoj način rada.Meni je jedan veterinar pre 20 godina rekao što hranim mušku telad za prodaju.Ja sam tako navikao.Poslušao sam ga nakon 15 godina i bio je u pravu.Ja u startu zaradim onoliko po kojoj ceni sam prodao tele.Tu zaradu sigurno nema ni jedan koji tovi bikove naročito sa ulazom od 600 i više evra i sa cenom bikova od 1,8-1.9E a da ne pričam da su kod nas ljudi prodali po 180 din i još su čekali pare.
 
@bradonja s petokrakom:
Nisam imao vremena da pišem ovih dana,ali evo moje matematike(koja se zagubila u medjuvremenu)...
6 teladi(plaćani 520din/kg) ,ulaz mi je bio 596€/tele. Znači bezmalo 600€...
3600€ telad+ premiksi-sumcokret 700€+seno 500€+moje žito i kukuruz oko 2000€+ koncentrat 300€(dokupio zbog manjka žita),tako da sve sa nekim minimalnim lečenjem i troškovima iznosi negde oko 7100-7200€...za njih 6,da budem na nuli,trebali bi biti oko 2€/kg i da imaju proseka oko 600kg težine,a nemaju jer su stari godinu dana. Dakle matematika kaže da mi ni subvencije nisu ostale skroz čiste,plus naravno mi poljoprivrednici svoj rad nigde ne računamo. Sve u svemu,samo pare na gomili...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ja sam računao i došao do zamalo pa istih cifara. Telad su kod mene još skuplja, 650 pa sve do 700 evra. Sad imam 6 bikova, imaju oko 600kg , plaćeni po 1350KM tj. 692 evra kao telad. Imam svoju travu i kukuruz ali i to košta. Protivio sam se kupovini ove ture jer sam već u zadnje 3 ture bikova radio u čistom minusu ali otac i majka nisu htjeli da se odustane. U ovoj turi sam i sa 2 E/kg u čistom gubitku a čistom sumnjam da će biti toliko, očekujem manju cijenu jer jako loše ide prodaja bikova. Kako god da bude, tov se prekida do daljeg, neću to više raditi. Bacam gotov novac, amortizaciju mašina, ogroman rad a sve to da bi ja na kraju bio u minusu i da švercer koji ih kupi dobro zaradi.
 
Nazad
Vrh