Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

Njiva je jedno a dvoriste i kuca su nesto sasvim drugo. Njive su se prodavale menjale i slicno,a na ovoj zemlji su moji zadnjih 300 godina i sad ja pametan da prodam. Ja necu i ne smem a vi kako hocete.
Retki nisu prodavali. Samo pre 80 godina pa u nazad su se posebno kuće, a i njive prodavale. Kada neka porodica dobro prođe finansijski pridaje svoju kuću i kupuje na boljem mestu, bolju kuću i obrnuto. Isto je važilo i za salaše, zemlju, konje i td. Čak i decu su siromašni davali na usvajanje ili da služe, a bogati usvajali i primali sluge.
Nikada nije bilo crno-belo.
 
Kad sam to prvi put odgleda, sav sam se naježio, mnogo filozofije i poruke u toj izjavi. Sad dođe momenat da se nešto proda, ako se mora ali...
Kako otići dedi i prandedi na grob, bar za Vidovdan, zapaliti sveću pa reći da je sve raskućeno...
 
Retki nisu prodavali. Samo pre 80 godina pa u nazad su se posebno kuće, a i njive prodavale. Kada neka porodica dobro prođe finansijski pridaje svoju kuću i kupuje na boljem mestu, bolju kuću i obrnuto. Isto je važilo i za salaše, zemlju, konje i td. Čak i decu su siromašni davali na usvajanje ili da služe, a bogati usvajali i primali sluge.
Nikada nije bilo crno-belo.
To možda kod vas gore. U Šumadiji to nije slučaj.
 
ne razumem kako je nesto raskuceno ako je kupio vise zemlje nego sto je imao i bolju kucu za te pare koje je dobio za nesto malo zemlje,kuce,okucnice itd....


nije prokockao projebo tako reci nego se prosirio
 
Kad sam to prvi put odgleda, sav sam se naježio, mnogo filozofije i poruke u toj izjavi. Sad dođe momenat da se nešto proda, ako se mora ali...
Kako otići dedi i prandedi na grob, bar za Vidovdan, zapaliti sveću pa reći da je sve raskućeno...
Odeš pradedi na grob i kažeš: -Prodao sam tvoju zemlju VI klase i kupio veću količinu I klase. Neće se pradeda ljutiti.
 
Ima jedan JAK LEP i poučan monolog u seriji - Moj rođak sa sela, kad deda Rajko govori svom sestriću Vojinu- Ne možeš ti da daješ i poklanjaš zemlju... nije to tvoje, to je za tvoju decu, to su tebi tvoji ostavili da prepustiš sutra deci, a ne da prodaš....
Prilicno zatucano razmisljanje cika Aco . Sto se tice prodaje - Ne vidim razlog zasto ne prodati i uloziti u kupovinu vise zemlje ili cak u neke druge stvari . I to ostaje deci takodje .
 
Posoji i poslovica: pametan živi gde mu je bolje, a glup gde se rodio.
Ja još uvek živim gde sam se rodio, na istoj adresi 57+ godina.
Rođeni brat mog pradede iz Kaća se odseluo u Kozarsku Dubicu jer je kupio viśe i bolje ali su svi završili u Jasenovcu, preživeo samo najmlađi sin ili unuk (nisam siguran).
 
Nazad
Vrh