Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

Kupuju svi, i veliki i mali i srednji. Dal je prinos soje, ili nesto drugo, al jednom bilo ovako. Tamp negde 90 i koje arenda otisla na 600 maraka, a jutro na 12000.
E onda je balon pukao.
I moj deda je 90-tih kupio 1kj za 12000 Maraka, a sledeće godine odmah pored je kupio 4kj za 10000 Maraka, od iste osobe.
 
Da li u slučaju kada ima više vlasnika susednog zemljista, pravo preče kupovine ima vlasnik čija je njiva veća( površinski), ili vlasnik čija je njiva duža na medji( dužinski je duža njiva na medji,izmedju njegove njive i te parcele koja se prodaje) ali je manja površinski od susednog komšije) ?
 
Da li u slučaju kada ima više vlasnika susednog zemljista, pravo preče kupovine ima vlasnik čija je njiva veća( površinski), ili vlasnik čija je njiva duža na medji( dužinski je duža njiva na medji,izmedju njegove njive i te parcele koja se prodaje) ali je manja površinski od susednog komšije) ?
Pravo preče kupovine ima duža strana međe. Taj sa duže strane međe može imati parcelu samo 1m širine i ima pravo preče kupovine. Iako komšija sa kraće strane ima 100x veću površinu.

Drugar kupio pre 3 godine neku parcelu pored sebe, stojao parlog par godina. I komšija ga tužio kada je čuo da nije ponuđen. I jbt kada su uradili veštačenje za sud, ovaj što je tužio ima dužu među za 9cm. I dobio sud.
 
Pravo preče kupovine ima duža strana međe. Taj sa duže strane međe može imati parcelu samo 1m širine i ima pravo preče kupovine. Iako komšija sa kraće strane ima 100x veću površinu.

Drugar kupio pre 3 godine neku parcelu pored sebe, stojao parlog par godina. I komšija ga tužio kada je čuo da nije ponuđen. I jbt kada su uradili veštačenje za sud, ovaj što je tužio ima dužu među za 9cm. I dobio sud.
Taj sto je tuzio usralo ga🤣
 
Taj sto je tuzio usralo ga🤣
Bukvalno je bilo tako. Nego je put bio isteran u njegovu parcelu 10m+ pa je izgledala dosta kraće ta strana međe i zato nisu ni tražili da potpiše da nije zainteresovan. Međutim i drugar što je bio prvi kupio je bio namazan pa su bili stavili u ugovor 3k€/kj veću cenu. Tako da je i on ipak super prošao.
 
Kad stiže porez za prenos apsolutnih prava nakon kupovine zemljišta? Izgleda da kasne po godinu dana sa slanjem rešenja za plaćanje tog poreza...
 
Kad stiže porez za prenos apsolutnih prava nakon kupovine zemljišta? Izgleda da kasne po godinu dana sa slanjem rešenja za plaćanje tog poreza...
Касне и више. То више није у надлежности пореске управе већ (ваљда) у надлежности општине а они не журе. Мени је стигло после годину ипо (отприлике). И, да, не буде повећан порез чега сам се прибојавао.
 
Kad stiže porez za prenos apsolutnih prava nakon kupovine zemljišta? Izgleda da kasne po godinu dana sa slanjem rešenja za plaćanje tog poreza...
Postoji jasan zakon oko toga. Pre je bilo ovako, a ne verujem da su i sada menjali nešto.
Dužnost im je da porez za prenos apsolutnih prava urade u roku od 60 dana od dana kupovine. Ako porez ne stigne u roku od 60 dana. Dužni su da prihvate cenu iz ugovora koja je upisana (u slučaju da su procenili da parcela vredi više). Mi smo se tako izvukli slučajno pre par godina (isto sam to pročitao ovde na forumu) . Poslali porez posle 9 meseci otprilike. I ja napisao prigovor i naveo taj član zakona (ta žena mi u kancelariji rekla kako tačno da napišem) i ostalo mi 1k€ u džepu.


Mora biti da je u nadležnosti poreske uprave i dalje.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh