Cena tovljenika na tržištu

Ja sad vise ne razumem ko je*e ovde lud zbunjenog?! Kao da nismo u istoj drzavi, danas neko mi kaze da je bio utovar 160din sada citam ove vase postove a razlika je 20-25din,kao da ima svinja na sve strane obori puni do moga :) Kako mozete dopustiti da vam nakupci toliko skinu od cene,sto se nee udruzite par vas sakupite za jedan kamion i idite direktno u klanici,ove nedelje mi kaze covek iz trlica da su platili 170din farmerske svinje.
 
Tržište svinja
FARMERI PROTIV UVOZA TOVLJENIKA I MLEVENIH KOSTIJU
Sremska Mitrovica, 28. oktobar 2017.
Cena utovljenih svinja i danas je pala – kilogram žive vage nakupci su plaćali 150-155 dinara. Među farmerima vlada nezadovoljstvo, jer većina naših klaničara uvozi svinje iz Hrvatske, koje sa svim troškovima nisu jeftinije od 180 dinara. S obzirom da tovljenici iz Hrvatske ne stižu svakog dana, domaći prerađivači kupuju i sa naših farmi po nižoj ceni i u proseku, sa uvozom, plaćaju tovljenike oko 165 dinara. Tovljači kažu da je ovo opasna špekulacija i da će uticati na opstanak farmi.
U Upravi za veterinu nemaju potpune podatke o obimu klanja u domaćim klanicama, ali se procenjuje da je to znatno manje nego u isto vreme lane. Čuli smo da su pojedine klanice prestale da kolju, a da se još neke za to pripremaju.
Među merama koju bi u ovom času mogla da donese Vlada, da bi spasila pad svinjarske proizvodnje, je i mera kratkoročne zabrane uvoza zbog viška sopstvenih tovljenika, ističu farmeri.
Najviše negodovanja je među farmama u Sremu i Mačvi, koji su računali na dugoročan poslovni odnos sa „Mitrosom”, koji je u vlasništvu gazde iz Austrije. Oni tvrde da nemaju nikakve koristi od toga što je država ulagala u ovu fabriku da bi obnovila rad i da je poruka iz ove klanice o tome da neće dve nedelje otkupljivati tovljenike krajnje nekorektno.
- Nismo zadovoljni otkupnom cenom tovljenika – kaže Zoran Erić iz Udruženja proizvođača Srema i Mačve. – Ova situacija najviše pogađa male proizvođače, dok u lancu svi drugi zarađuju, od klaničara do trgovaca – kaže Erić i dodaje da je ružno kada klaničari i mesari poručuju da gube u poslu radeći suhomesnate proizvode. – Kako gube kada na jednoj pašteti ostvare dobit 12 puta veću od uloga, a svinjski but u mesarama prodaju po ceni istoj kada su svinje plaćali 200 dinara? Sa cenom od 180-190 din/kg žive vage farmeri bi opstali i pored rasta cene kukuruza. Sa niskim cenama svinja ekstra profit je kod svih izuzev tovljača – kaže Erić.
On je rekao da su se javljali članovi udruženja i da zahtevaju organizaciju protesta, o čemu se rukovodstvo udruženja nije još izjasnilo.
 
Mitros 190 din. topla polutka... mislim da nam taj mitros nista nije dobro doneo prvi su i najvece kolicine uvezli iz Hrvacke i prvi skidaju cenu ... 190 din. kod njih topla polutka gde svinje nikad nemaju radman iznad 77 % gde je normalan radman 80 % za mesnatost necu da slazem neznam dali tacno mere a i to je bitna stavka koja utice na cenu... dakle prosecne odnosno svinje iz otkupa od individualnih proizvodjaca na mitrosu nemogu izaci vise od 135-140 din zive vage (Doso švaba da pokupi kajmak)
 
Zna li se,koja je cena u toj Hrvatskoj?Jel se opet placa vise,nego sto je ovde,pa se pravi vestacki visak?
 
Sigurno placaju vise po kg pa onda par tura ne utovaraju kod nas pa onda se sakupe svinje pa odmah cena dole za 30din.

NEDELJKOVIC,DJURDJEVIC i TRLIC jel otkupljuju?Koliko plate?
 
U pa taj je u bankrot otisao Ivica Todorovic jel?Odakle vuku sam farme iz hrvatske ili odavde iz SRB?
 

FARMERI PROTIV UVOZA TOVLJENIKA I MLEVENIH KOSTIJU
Sremska Mitrovica, 28. oktobar 2017.
Cena utovljenih svinja i danas je pala – kilogram žive vage nakupci su plaćali 150-155 dinara. Među farmerima vlada nezadovoljstvo, jer većina naših klaničara uvozi svinje iz Hrvatske, koje sa svim troškovima nisu jeftinije od 180 dinara. S obzirom da tovljenici iz Hrvatske ne stižu svakog dana, domaći prerađivači kupuju i sa naših farmi po nižoj ceni i u proseku, sa uvozom, plaćaju tovljenike oko 165 dinara. Tovljači kažu da je ovo opasna špekulacija i da će uticati na opstanak farmi.U Upravi za veterinu nemaju potpune podatke o obimu klanja u domaćim klanicama, ali se procenjuje da je to znatno manje nego u isto vreme lane. Čuli smo da su pojedine klanice prestale da kolju, a da se još neke za to pripremaju.Među merama koju bi u ovom času mogla da donese Vlada, da bi spasila pad svinjarske proizvodnje, je i mera kratkoročne zabrane uvoza zbog viška sopstvenih tovljenika, ističu farmeri.
28%20eric.jpg
Najviše negodovanja je među farmama u Sremu i Mačvi, koji su računali na dugoročan poslovni odnos sa „Mitrosom”, koji je u vlasništvu gazde iz Austrije. Oni tvrde da nemaju nikakve koristi od toga što je država ulagala u ovu fabriku da bi obnovila rad i da je poruka iz ove klanice o tome da neće dve nedelje otkupljivati tovljenike krajnje nekorektno.
Zoran Erić- Nismo zadovoljni otkupnom cenom tovljenika – kaže Zoran Erić iz Udruženja proizvođača Srema i Mačve. – Ova situacija najviše pogađa male proizvođače, dok u lancu svi drugi zarađuju, od klaničara do trgovaca – kaže Erić i dodaje da je ružno kada klaničari i mesari poručuju da gube u poslu radeći suhomesnate proizvode. – Kako gube kada na jednoj pašteti ostvare dobit 12 puta veću od uloga, a svinjski but u mesarama prodaju po ceni istoj kada su svinje plaćali 200 dinara? Sa cenom od 180-190 din/kg žive vage farmeri bi opstali i pored rasta cene kukuruza. Sa niskim cenama svinja ekstra profit je kod svih izuzev tovljača – kaže Erić.On je rekao da su se javljali članovi udruženja i da zahtevaju organizaciju protesta, o čemu se rukovodstvo udruženja nije još izjasnilo.Domaći farmeri, kako smo čuli, znaju da se i dalje uvozi meso sa mlevenim kostima i da se stavlja u razne prerađevine, čak i u čuvenu „parizer” salamu, što je potrebno sprečiti. Sa ovakvim lošim mesom se viršle prodaju po 99-110 din/kg.O kvalitetu proizvoda od živinskog mesa (mlevene kosti) udruženja potrošača ne žele da govore, izuzev što žale što su viršle od takvog mesa stigle i do dečijih vrtića.To nekvalitetno meso stiže i sa falsifikovanim etiketama, na granici nema potpune kontrole, a rešenja za njegovu upotrebu prerađivači dobijaju i mesec dana posle ulaska kamiona u fabrički krug. Uvoz ovog, uglavnom živinskog mesa, i drugog zamrznutog praktično je zamenio klanje svinja farme u Srbiji veličine i do 400.000 komada.NAKUPCI
Danas u selima na padinama Fruške gore i u Mačvi nakupci svinja domaćinima koji imaju desetak komada tovljenika za utovar nudili 140 din/kg.
Dobro upućeni farmeri tvrde da tri-četiri nakupca, koji rade za klaničnu industriju, mogu oboriti cenu svinja prema gazdinstvima, a da oni po kilogramu žive vage zarade 10-15 dinara. Na ovom području stočari i „Mitros” nisu ostvarili očekivani poslovni sporazum, ali „Mitros” i nakupci dobro sarađuju, kažu u Udruženju stočara u Sremskoj Mitrovici.
 
A ja pre nedelju dana sam prodao tovljenika od 160 kg po 150 din.I imam jednog koji je ostavljen i narucen pre mesec dana,dog je po 160/kg a ima oko 140kg.Znaci dobro sam proso.
 
Ma zezam se, nije pala cena daleko od toga.Treba da ide malo na gore


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Danas ugovoreno jedno svince privatno. Ne dam ispod 200 a tako je i ugovoreno...

Послато са GT-I9195 уз помоћ Тапатока
 
Pametno,ni ja moje od kuce ugovorio sam 25kom sve je ugovoreno jos pre mesec dana cena 180din za kg ali su teski oko 200kg.Inace i danas me zvali jos jedan i jos pre par dana jos par njih ali necu vise da prodam pojedincima sve ce u klanici da ide ako Bod da.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh