Cena tovljenika na tržištu

Strasno,sad me zvao jedan ozbiljan otkupljivac on placa 150dinara i kaze da ce tu stati cena barem do kraja meseca.
 
Ti Maxo rece ne treba slusati nakupce a za par sati imas veeoma pouzdanu informaciju od nakupca za cenu... pa ko je ovde lud? ja se slepo vodim tvojim savetima racunam jak si mocan extra mega giga, kad ono medjutim...

Ti izgleda da nisi dobro skontao, ja nisam se nudio nakupcima,nego pricao sa covekom u vezi svinja nesto i prasica i usput mi rekao da otkupljuje za carnex i da plati koliko pplati nebitno.
Ja sam vec dao jednu turu ove nedelje klanici tako da meni ne pada na pamet da pozovem nekog nakupca da mi uzima svinje.

- - - - - - - - - -

A ja sam cisto napisao da ovde cisto da se zna koja je cena kod nakupca jer niko nije napisao tih dana nista o ceni.
 
Ti izgleda da nisi dobro skontao, ja nisam se nudio nakupcima,nego pricao sa covekom u vezi svinja nesto i prasica i usput mi rekao da otkupljuje za carnex i da plati koliko pplati nebitno.
Ja sam vec dao jednu turu ove nedelje klanici tako da meni ne pada na pamet da pozovem nekog nakupca da mi uzima svinje.

- - - - - - - - - -

A ja sam cisto napisao da ovde cisto da se zna koja je cena kod nakupca jer niko nije napisao tih dana nista o ceni.

Ok, sitan sam ti ja ali uporan,a od jakih se uci...
 
Cena polako pocinje da raste. Nakupci se raspituju. Lokalni kupac za svoju firmu podiga cenu na 160 rsd.
 
Ja u sredu treba da tovarim, imam par komada po 140din. Kupuje lokalni otkupljivac, vozi ih u Mitros.
 
[h=2]CEH PRETERANOG UVOZA MESA PLAĆAJU STOČARI I GRAĐANI[/h]
Beograd, 7. novembar 2017.
Izvor: Dnevnik.rs

  • U prvih sedam meseci ove godine Srbija je uvezla trećinu više svinjskog mesa nego lane, a proizvođačka industrija u toj grani beleži pad od oko tri odsto, podaci su Privredne komore Srbije.
Samo od januara do jula u Srbiju su uvezena 22.244 praseta, vredna 1,3 miliona evra. Prasad je pristigla iz Hrvatske, Mađarske, Nemačke i Holandije.Razlog za povećan uvoz svinjskog mesa, koji je 30 odsto veći nego lane, po mišljenju sekretara Udruženja za stočnu proizvodnju i preradu stočarskih proizvoda u PKS-u Nenada Budimovića, krije se u visokoj ceni živih svinja kod nas, koja je u jednom trenutku dostizala i 220 dinara kilogram žive vage.– Imamo i povećan uvoz svinjskog mesa, otprilike 30 odsto nego prošle godine, a to sve zbog visoke cene živih svinja kod nas – objasnio je Budimović. – Za razliku od svinjetine, uvoz govedine je sličan kao i u 2016, a to su neke male količine, uglavnom teletine iz Holandije i Austrije.Po podacima PKS-a, za prvih sedam meseci ove godine uvezli smo oko 13.500 tona svežeg, smrznutog i rashlađenog svinjskog mesa, vrednog 31,5 milion evra. Svinjsko meso stiglo je iz Španije, Nemačke, Holandije, Danske i Mađarske.Cena kilograma žive vage tovljenika kod nas od 220 dinara, koja je važila do pre mesec-dva, bila je viša od one koju su klaničari plaćali za uvoz svinja iz Nemačke, Mađarske, Hrvatske, i za prerađevine iz Italije, Nemačke i Mađarske.Budimović objašnjava da izvoz naših tovljenika u zemlje EU koči stari problem, odnosno vakcinisanje protiv svinjske kuge. Zbog toga možemo samo da izvozimo termički obrađeno i konzervisano meso, a ne možemo trajne i polutrajne proizvode, koji imaju dobru cenu i asortiman koji se traži.Dok iz meseca u mesec raste uzvoz svinjskog mesa iz drugih država, domaći stočari su nezadovoljni jer su na domaćim pijacama tovljenici sve jeftiniji. Tako su ovih dana u Sremu i Mačvi utovljene svinje otkupljivane od 150 do 155 dinara kilogram, a veoma retki nakupci bili su spremni da plate 165 dinara. Farmeri u tom kraju Vojvodine tvrde da se klanice tovljenicima snabdevaju u Hrvatskoj, dodajući da ih onda kilogram žive vage košta 180 dinara. Zbog toga se i dogodilo da za manje od dva meseca cena žive vage tovljenika padne s 210-220 dinara na sadašnjih 150-155. Zoran Erić iz Udruženja proizvođača Srema i Mačve ističe da farmeri nisu zadovoljni otkupnom cenom tovljenika, dodajući da ta situacija najviše pogađa male proizvođače, dok u lancu svi drugi zarađuju, od klaničara do trgovaca.– Ružno je kada klaničari i mesari poručuju da gube u poslu radeći suhomesnate proizvode. Kako gube kada na jednoj pašteti ostvare dobit 12 puta veću od uloga, a svinjski but u mesarama prodaju po ceni istoj kao kada su svinje plaćali 200 dinara? – pita Erić. – S cenom od 180-190 dinara kilogram žive vage farmeri bi opstali i pored rasta cene kukuruza. S niskim cenama svinja ekstraprofit imaju svi izuzev tovljača.On dodaje da već postoji inicijativa farmera da se organizuju protesti.
Po podacima Sistema tržišnih informacija poljoprivrede u Srbiji pri Ministarstvu poljoprivrede, tokom prošle nedelje tovljenici su najskuplji u Vojvodini bili u Srednjobanatskoj oblasti – 185 dinara kilogram. U Južnobačkoj i Južnobanatskoj kilogram žive vage tovljenika koštao je 170, u Sremskoj 160, a u Severnobačkoj svega 150 dinara.Nakupci haraju selima po Fruškoj gori
U Udruženju stočara u Sremskoj Mitrovici tvrde da se u selima na padinama Fruške gore i u Mačvi prethodnih dana pojavljuju nakupci tovljenika kod stočara koji imaju desetak svinja i nude im 140 dinara po kilogramu. Oni u sela dolaze po svinje, a stočari tvrde da mnogo njih zapravo radi za neke klanične industrije. Pošto drugima ne mogu da prodaju tovljenike, a ne žele više da ih hrane jer za to nemaju ekonomsku računicu, stočari su prinuđeni na to da ih daju nakupcima i barem tako nadoknade deo uloženog u tov i pored toga što im cena koju dobijaju ne pokriva ono što su uložili.
 
Nazad
Vrh