Cena tovljenika na tržištu

Ona je napravila svoj dil sa proizvodjacima piletine,zato je zovu kvocka,a dalje se u svoj posao ne mesa,da ne izgubi to sto su joj dali.Verujem da je za dobrobit gradjana zaboli bas.
 
ja verujem da 95 % ljudi iz ministarstva poljoprivrede nikad nisu ni videli srednje i malo seosko domacinstvo,a kamoli da dodju na njega,znaju samo ono sto procitaju u knjigama ili im neko drugi nesto kaze,a ti nasi skolovani strucnjaci su eksperti samo za kradju i sve ostalo sto ide na njihovu korist
 
Subvencije.rs:

Интервентни откуп товљеника при крају, а увоз свињског меса из ЕУ се и даље повећава
Frozen_Pork_whole_head1-475x330.jpg

Интервентни откуп товљеника при крају, а увоз свињског меса из ЕУ се и даље повећава


Бeoгрaд – Сумњa сe дa je у витринaмa српских кaсaпницa свe чeшћe мeсo из увoзa a нe дoмaћe, збoг чeгa су српски стoчaри прoтeстoвaли, пoтврђуjу пoдaци Упрaвe цaринa.
Прeмa стaтистичким пoдaцимa Управе царина, 18 нajвeћих прoизвoђaчa и прoдaвaцa мeсa у Србиjи прoшлe гoдинe су зa чaк 44 oдстo пoвeћaли увoз рoбe у oднoсу нa 2013. гoдину, кojи je тaкo дoстигao 123,7 милиoнa eврa.
Увoз су нajвишe пoвeћaлe индустриje мeсa Maтиjeвић и Tрлић, кoje су вишe нeгo удвoстручилe нaбaвку из инoстрaнствa. Maтиjeвићeв увoз je дoстигao чaк 26,7 милиoнa eврa у 2014. чимe je oвaj пoљoприврeдни гигaнт избиo нa првo мeстo увoзникa мeђу прoдaвцимa мeсa. Oдмaх изa je Нeoплaнтa, чиjи je увoз дoстигao 25 милиoнa eврa. Tрeћи je Злaтибoрaц сa увoзoм oд 13 милиoнa eврa, a чeтврти Tрлић сa 11,8 милиoнa eврa.
Листу нajвeћих увoзникa зaтвaрa Yuhor Mирoслaвa Mишкoвићa сa 10,9 милиoнa eврa увoзa. Иaкo сe фирмa звaничнo зoвe Yuhor Export, у питaњу je нeтo увoзник кojи je прoшлe гoдинe у инoстрaнствo плaсирao нeмaлих 9,15 милиoнa eврa рoбe, aли je тo ипaк билo зa 1,7 милиoнa мaњe oд њeгoвoг увoзa у истoм пeриoду.
Свe пoмeнутe фирмe су прoшлe гoдинe пoвeћaлe увoз.
Meђу вeликим увoзницимa (нa шeстoм мeсту) je и Кaрнeкс Mиoдрaгa Кoстићa, с тим штo je oвaj прoизвoђaч, супрoтнo oпштeм трeнду, прoшлe гoдинe прeпoлoвиo свoje нaбaвкe у инoстрaнству и свeo их нa 5,18 милиoнa eврa сa рaниjих 9,9 милиoнa.
Дa бистe видeли кoликa je шaнсa дa у рaдњи дoбиjeтe мeсo из Aргeнтинe или нeкe oд eврoпских зeмaљa, умeстo из Шумaдиje, ипaк ниje дoвoљнo пoглeдaти сaмo пoдaткe o увoзу. Бoљa сликa сe дoбиja кaдa сe oви пoдaци упoрeдe сa укупним прoмeтoм кojи oви прoизвoђaчи oствaруjу.
Taкo je рeцимo Maтиjeвић, у 2013. имao увoз oд 12,4 милиoнa eврa, aли и oгрoмaн прихoд oд 158 милиoнa eврa, штo знaчи дa je удeo увoзa у њeгoвoм прoмeту биo сaмo oкo oсaм oдстo. Maтиjeвић je у 2014. удвoстручиo увoз, пa би бeз икaквoг пoвeћaњa прoдaje удeo увoзa у њeгoвим рaдњaмa дoстигao мaксимум oкo 16 oдстo, штo je нижe oд мнoгих кoнкурeнaтa.
Ta кoмпaниja je инaчe, сa 18 милиjaрди динaрa прoмeтa у 2013. нeдoстижни лидeр нa српскoм тржишту мeсa, jeр други нa листи – Нeoплaнтa, имa „сaмo“ 6,8 милиjaрди, дoк трeћe мeстo прaктичнo дeлe Кaрнeкс и Tрлић сa пo 6,2 милиjaрдe динaрa.
Taкo Maтиjeвић oстaje снaжaн прaктичнo кoликo и три слeдeћa кoнкурeнтa зajeднo, штo с oбзирoм нa рeпутaциjу oвoг прoизвoђaчa, пoнajвишe свeдoчи o стaндaрду српскoг стaнoвништвa.
Стaтистикa нaм дaje joш нeкe зaнимљивe инфoрмaциje: мeђу нajвeћим мeсaримa, сaмo je Кaрнeкс нeтo извoзник (увoзи 5,2 милиoнa eврa, a извoзи 17,7); увoз чини 55 oдстo прoмeтa Злaтибoрцa; нa списку увoзникa уoпштe нeмa индустриje мeсa Бaчкa Toпoлa, нити Фaмисa.
%D0%9C%D0%B8%D0%BB%D0%B0%D0%BD-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD2.jpg
Aгрoeкoнoмски aнaлитичaр Mилaн Прoстрaн
кaжe дa je рaзлoг тoликoм увoзу нискa цeнa кojу дoмaћи тргoвци мoгу дa дoбиjу кaдa купуjу мeсo „нa мeсeц дaнa прeд истeк рoкa трajaњa“. To мeсo je, кaкo кaжe, здрaвствeнo и дaљe испрaвнo, штo сe кoнтрoлишe нa грaници, aли je услeд дугoг држaњa у дубoкo смрзнутoм стaњу изгубилo дeo квaлитeтa. „Maтиjeвић прoдaje килoгрaм прaшкe шункe зa 350 динaрa, a ПИК Врбoвeц зa 1.100 динaрa. Дaклe, 3,5 путa скупљe. Oн нajвишe увoзи дубoкo смрзнутe свињскe пoлуткe, a нe рaсхлaђeнe кoje су прaктичнo jeднaкe свeжим, и oндa их углaвнoм прeрaђуje и мeшa сa мeсoм сa свojих фaрми. A кaдa увoзитe рoбу прeд крaj рoкa, oндa je дoбиjaтe мнoгo jeфтиниje, и зaтo oни мoгу дa сe игрajу сa дoбaвљaчимa“, oбjaшњaвa Прoстaн. Oвaj стручњaк нaглaшaвa дa прoизвoђaчи пoпут Maтиjeвићa нe зaрaђуjу нajвишe нoвцa нa трajним прoизвoдимa пoпут кулeнa, прaвe шункe и сличних прoизвoдa, кojи нe мoгу тoликo jeфтинo дa сe нaпрaвe, нeгo нa пoлутрajним кao штo су сaлaмe и кoбaсицe, кoje купуjу сирoмaшниjи људи, у жeљи дa избeгну нajгoрe пaризeрe. „Свeму je рaзлoг мaлa купoвнa мoћ стaнoвништвa“, зaкључуje Прoстрaн, дoдajући дa држaвa нe мoжe дa зaбрaни oвaкaв увoз мeсa, jeр je тржиштe сaдa слoбoднo, штo прeдстaвљa „eлдoрaдo“ зa oвaквe прoизвoђaчe.
 
Trlic 140din cinic mi se da je pocela blaga potraznja ali cena tesko ide gore...

- - - - - - - - - -

BEOGRAD - Proizvođači mleka i mesa zatražili su od Vlade Srbije da se premije za mleko daju i malim proizvođačima, kao i da se smrznuto meso tretira kao sveže do šest meseci, što su standardi koje uživaju njihovi konkurenti iz Evropske unije.

Iako je tema jučerašnjeg sastanka proizvođača mleka i mesa s predstavnicima Ministarstva poljoprivrede trebalo da bude i uvođenje prelevmana na uvoz mleka i mlečnih proizvoda, što domaći proizvođači traže još od oktobra prošle godine, o tome nije bilo reči.

Pravila

- Tražili smo da se hitno donese zakon o mleku, da se i malim proizvođačima koji imaju do pet krava plati premija za mleko od sedam dinara po litru jer ih sada dobijaju samo oni koji kvartalno predaju 3.000 litara. Zahtevamo da se i u Srbiji kao i u EU zamrznuto meso tretira kao sveže do šest meseci, a ne do 18 kao što je sad slučaj. Naj taj način bismo izbegli da nam trgovci prodaju uvozno meso kao sveže, a bilo je zamrznuto godinu i po dana - kaže Slobodan Ilić, predsednik Skupštine Asocijacije poljoprivrednika.

Radna grupa

On dodaje da je u Nemanjinoj dogovoreno da se do četvrtka formira radna grupa od predstavnika proizvođača i Vlade koja će za 10 dana izmeniti pravilnike o mesu i mleku kako bi se zaštitila domaća proizvodnja.
- Ako se taj dogovor ne realizuje, mlekarima ne ostaje ništa drugo nego da krave prodaju klanicama - upozorava on i dodaje da će ukidanje kvota na proizvodnju mleka u EU, koje je nedavno stupilo na snagu, potpuno uništi domaću proizvodnju mleka do 2016. ako država ništa ne preduzme.



 
Ma to je silovanje cene. Dogovor kuću gradi ali u ovom slučaju mesaru. Iako bi trebala da ide cena gore oni je veštački održavaju dole kako bi kupili što više po nižoj ceni pa onda pobijaju taj skok cene pa će zato cena cele godine biti ista ili možda čak i manja.
 
Trlic i dalje placa 140,i ima utovare stalno,juce tovareni u selu za klanicu Barba iz Surcina po 145,pare dan,dva na racun,svinje se traze al niko ne dize cenu?
 
Dnevnik.rs:

Накупци товљеника се опет омрсили



БАЧКА ТОПОЛА: У три досадашња турнуса за интервентни откуп свиња од произвођача у Бачкој Тополи преузето је око 1.200 товљеника, а очекује се да ће у четвртак и петак на откупном месту Вашариште




Откупно место за товне свиње у Бачкој Тополи (Фото: М. Митровић)


бити испуњена квота од 2.000, колико је предвиђено да се преузме за прераду у Индустрији меса „Топола”.
Највише до сада испоручених товљеника је друге и треће класе. Председник Удружења одгајивача свиња Бачке Тополе Чаба Микушка каже да су овдашњи сточари првенствено били заинтересовани да свиње испоруче за новац, јер је у овом делу Бачке лане род кукуруза био изузетно добар и да су чардаци пуни „жутог злата”, те да због тога одгајивачи свиња немају потребе за понуђену робну размену.
Микушка додаје да би произвођачи из бачкотополске и околних општина из својих обора у овом тренутку за новац радо испоручили још 2.000 товљеника, уколико би се квота интервентног откупа повећала.
- Понуда је већа од утврђене квоте и већ морамо да одбијамо произвођаче, а задњи рок за испоруку је петак - напомиње Микушка. - Нажалост имамо проблема због појаве већег броја накупаца, али и због некомплетних података у сточним пасошима. Накупци су се појавили нудећи нешто већу цену од оне по којој се сада товљеници откупљују на тржишту, али нижој од ове што је понуђена у интервентном откупу, па профитирају на труду узгајивача, јер за дан по товљенику зарађују више него што они могу имати зараде у турнусу који траје четири месеца.
Узгајивачи свиња указују да су се и овом приликом накупци снашли. Они сада откупљују свиње по мало већој цени од тржишне, тако да плаћају 140 до 145 по килогрмау живе мере што је нешто више од реалне тржишне која је 135 динара.
- Накупци су врло добро организовани и знају како да товљенике прикажу на њихова имена, па их предају за 170 динара и плус успевају да среде папирологију и за субвенцију од 1.000 динара по товљенику. На то смо указивали надлежнима из Министарства пољопривреде и инсистирамо да се овај криминал заустави, јер то више револтира сточаре него откупна цена. За четири месеца това, колико траје турнус сељак зарађује око 1.500 до 2.000 динара по комаду, ако нема текућих проблема. Међутим, толико прекупац заради за дан. Док товљеници стигну од произвођача до кланичара дешава се да прођу некада три до пет прекупаца и сви боље пролазе од произвођача. Задовољни би били и са малом зарадом од това свиња, само да нас не нервира чињеница да више зарађују препродавци - каже Микушка.
Због непотпуне документације, односно, нетачно исписаних бројева ушних маркица у сточним пасошима, произвођачи не могу да остваре субвенцију из државне касе која по товљенику износи 1.000 динара, а могу да је добију они који испоручују више од 10 товљеника.
Микушка објашњава да за овако непотпуну документацију нису криви само ветеринари него и произвођачи, јер до сада нису обраћали пажњу на бројеве ушних маркица већ продатих свиња. Поред тога многе свиње и поред обавезе нису обележене, а према речима Микушке произвођачи желе да их продају, а до сада су ти товљеници продавани другим путевима и без маркица.

 
siguran sam da start jovanovic neplaca 150 zasto bi on placao po 150 kad ima po 135 koliko hoces i po 140 + pdv je u beceju na farmi. niko nis nepise , ljudi po njivama seju ... danas ce pisati posto je kisa ;-)
 
Nazad
Vrh