Cena tovljenika na tržištu

Dnevnik.rs:

Товљеници поједоше паорску муку



Пољопривредни произвођачи затражили од надлежних да што пре предузму хитне мере за решавање проблема у откупу свиња. Такође, најавили су да ће, уколико не буде омогућен откуп одређеног





Откуп сточаре спасава

броја свиња преко Робних резерви и спроведени остали механизми за заштиту домаће производње, бити принуђени на то да организују блокаде.
У последња три месеца цена товљеника пала је више од 70 динара. Уз то, узгајивачи тврде да ни потражња никад није била слабија.
Сточари тврде да су прошле године цене биле солидне, да су имали начина и да зараде. Међутим, када цена од 180 или 200 динара, падне, као што је сада случај, на око 125 динара па чак и ниже, онда су губици огромни, тврде пољопривредници. Да би се производња исплатила, произвођачи кажу, да би цена требало да буде бар 170 динара килограм.
Држава је очигледно свесна проблема, који траје већ неколико месеци, али осим обећања и пребацивање одговорности, конкретног плана још нема.
Елем, Министарство пољопривреде поново ће упутити захтев Републичкој дирекцији за робне резерве да размотри предлог о интервентном откупу товљеника, речено је Тањугу у том министарству. У Министарству наводе да су још 13. децембра Робним резервама упутили допис с таквим предлогом, али да до данас нису добили одговор. Они такође очекују да ће ове недеље бити организован још један међуресорни састанак на којем би се размотриле мере за решавање проблема у откупу товљеника.
Министар трговине Расим Љајић нада се да ће ускоро бити пронађено решење за проблеме на тржишту товљеника, али и додаје да то неће бити лако јер треба заштити домаће произвођаче да држава не трпи никакве последице због евентуалних измена Споразума о стабилизацији и придруживању (ШП).
Он је истакао да су надлежни свесни проблема који траје и није од јуче, додајући да најављени протест пољопривредника неће убрзати одлуку и да није лако наћи решење. Министар је рекао да се тренутно разматра неколико опција за решавање проблема на домаћем тржишту товљеника, међу којима је и повећање прелевмана за увоз у циљу његовог смањивања.
– Друга опција су различите врсте подстицаја и субвенција, а разговарамо и с кланичарима, посебно већим, о куповини вишка меса – казао је Љајић, подсетивши на то да су проблеми настали јер се није реализовао планирани пласман у Русију и вишкови су остали у Србији.
По подацима Привредне коморе Србије, увоз товљеника из Европе је 2014. више него дуплиран у односу на годину пре. По подацима ПКС-а, у Србију је лане увезено око 18.000 тона свињског меса и 330.000 грла свиња, што је 33.000 тона „живе ваге”, односно 15.000 до 16.000 тона меса.
Унија пољопривредника Мачве ће данас у Богатићу организовати протест упозорења и дати рок од 48 сати да Влада, Министарство пољопривреде и други надлежни предузму хитне мере.
С. Г.

Договор није испоштован
Унија пољопривредника Мачве тврди да ресорно министарство није испоштовало договор који је постигнут пре више од двадесет дана, а то је да се направи списак с бројем товљеника које ће Резерве откупити.
Представник Организационог одбора пољопривредника Златан Ђурић рекао је да су одгајивачи свиња саставили спискове с готово 50.000 товљеника за откуп, али да надлежни нису ништа предузели.
Он је приметио да су тако демантоване тврдње кланичара да нема довољно свиња ни за домаће тржиште, а камоли за извоз. Захтеве пољопривредника Мачве подржали су и пољопривредници из Војводине.
Како је за „Дневник” изјавио председавајући Управном одбору Асоцијације пољопривредника Мирослав Киш, иста мука мучи и Мачване и Сремце. И Киш наводи да је на састанку у Министарству пољопривреде раније договорено да ће се у сарадњи с Министарством трговине наћи решење и да ће преко Резерви бити откупљене свиње, али је од тога остало само обећање.

 
Rtv.rs:

[h=1]Тешко до решења на тржишту товљеника[/h]НОВИ САД - Министар трговине Расим Љајић изјавио је данас да се нада да ће ускоро бити пронађено решење за проблеме на тржишту товљеника, додајући да то неће бити лако, јер треба заштити домаће произвођаче како држава не би трпела последице због евентуалних измена Споразума о стабилизацији и придруживању (ССП).

Љајић је истакао да су надлежни свесни проблема који траје већ дуже, додајући да најављени протест пољопривредника неће убрзати одлуку и да није лако наћи решење.
"Ми смо у оквиру Споразума о стабилизацији и придруживању преузели неке обавезе, свака измена повлачи и последице, а морамо да заштитимо домаће произвођаче", рекао је Љајић.
rasim-ljajic_660x330.jpg


Он је рекао да се тренутно разматра неколико опција за решавање проблема на домаћем тржишту товљеника, међу којима је и повећање прелевмана за увоз у циљу његовог смањивања.
"Друга опција су различите врсте подстицаја и субвенција, а разговарамо и са кланичарима, посебно већим, о куповини вишка меса", казао је Љајић и подсетио да су проблеми настали јер није дошло до планираног пласмана у Русију, а вишкови су остали у Србији.
"Држава, у сваком случају, има обавезу да заштити српске произвођаче, а видећемо на који начин ће то учинити", закључио је Љајић.
 
- - - - - - - - - -

Danas mi rekao covek da se cuo sa nekim otkupljivacem iz naseg kraja i da plati 130din, a Trlic mi rekao pre nedelju dana da ce do kraja meseca cena biti 150din.

- - - - - - - - - -

http://agroservis.rs/poslednja-vest-0

O 150 din mozemo samo da sanjamo,trlic juce 130 a karneks u selu utovar za cetvrtak po 120.eh sa kakvom bagrom mi imamo posla.
 
Kako je proslo danas,jesu obecali nesto ili se ipak mora dici cela masa poljoprivrednika i napraviti neki kolaps?

Bilo nesto ljudi,moglo je i vise,srpski seljak je stoka koja sluzi samo kao glasacko telo i nista drugo,iz ministarstva nikog i nismo zvali,zahtevi su poslati nadleznima,rok za odgovor je 48 sati,sta ce biti nemamo pojma,sve je to olos,retko koji posten covek sa kojim moze nesto da se dogovori.
 
Kad Rasim Ljajic brani svinjarstvo,zadnje vreme doslo.

Da li ce opet probati da malo podignu cenu da zamazu oci i da ucutkaju narod.Kradu vreme da malo otopli pa da krene promet,a samim tim ce i cena malo gore.Uvoziti verovatnio nece i bez da im neko "zabrani" posto po ove pare nema nigde da se kupi.Posle toga ce neko izaci i reci kako ga je prosto sramota kako je lako resio problem u svinjarstvu ,a biracko telo bez mozga ce to odusevljeno pozdraviti.
 
Stvaraju zalihe, kada krene cena, bice manji otkup. I ovo ostalo utovljenih svinja ce se rasprodati po veoma niskoj ceni.
 
Subvencije.rs:

Пољопривредници изнели своје предлоге за решавање нагомиланих проблема
protest_stocara-1000x666-620x330.jpg

Пољопривредници изнели своје предлоге за решавање нагомиланих проблема



Oкo 500 пoљoприврeдних призвoђaчa сa дaнaшњeг прoтeстнoг скупa у Бoгaтићу упутилo je ултимaтум Влaди и Mинистaрству пojoприврeдe дa у рoку oд 48 сaти oдгoвoрe нa дeсeт зaхтeвa. Кључни зaхтeви дa сe интeрвeнтнo oткупe тржишни вишкoви свињскoг мeсa и млeкa би дoпринeли стaбилизaциjи пoрeмeћaja у прoизвoдњи и oткупу. Aкo држaвa и дaљe ”oстaнe глувa“ нa зaхтeвe сeљaкa, oргaнизoвaћe сe блoкaдe сaoбрaћajницa, aутo-путeвa и мoстoвa, кao прe oсaм гoдинa.
Збoг oчиглeдних пoрeмeћaja нa тржишту мeсa и млeкa, стoчaри зaхтeвajу хитaн интeрвeнтни oткуп тoвљeникa пo цeни 185 динaрa зa килoгрaм живe мeрe, интeрвeнтни oткуп млeкa и зaбрaну увoзa свињскoг мeсa и млeкa дo крaja гoдинe.
- Знaмo дa je држaвa пoтписaлa Спoрaзум o стaбилизaциjи и придруживaњу, aли нeкa нaм oбjaснe зaштo нису искoристили мoгућнoст дa примeнe члaн 32. штo су скoрo свe зeмљe у прoцeсу трaнзициje и улaскa у Eврoпску униjу искoристилe дa би зaштитилe дoмaћe прoизвoђaчe. Mи сумњaмo дa држaвa тo нeћe дa урaди нe збoг Eврoпe, вeћ збoг дoмaћих тajкунa кojимa oдгoвaрa дa увoзe живe свињe, мeсo, кoсти и кo знa свe кaкaв oтпaд из зeмaљa Eврoпскe униje – рeкao je Злaтaн Ђурић,прeдстaвник oргaнизaциoнoг oдбoрa прoтeстa.
Ђурић je дoдao дa je чуднo штo никoгa нe интeрeсуje стaв скупштинскoг oдбoрa зa пoљoприврeду кojи пoдржaвa зaхтeвe пoљoприврeдникa кojи нeмajу кoмe дa прoдajу тoвљeнe свињe и млeкo.
- Штa je jaчe oд пoтрeбe дa сe пoмoгнe свojим пoљoприврeдницимa кojи су у нajтeжa врeмeнa хрaнили oву држaву? Дa ли je тo нoвaц кojи сeљaци нeмajу, a имajу гa мoнoпoлскe кoмпaниje кoje гa oтимajу oд сeљaкa- питao je Ђурић.
- Нaшe млeкo je нajквaлитeтниje, oнo je кao лeк. Eврoпa сaњa нaш квaлитeт млeкa, a нaши сeљaци нeмajу кoмe дa гa прoдajу jeр држaвa нeћe дa дoнeсe зaкoн o млeку кojи би штитиo нaшeг прoизвoђaчa – пoручиo je Гoрaн Вaсић, прeдсeдник Удружeњa прoизвoђaчa млeкa Maчвaнскoг oкругa.
Пoљoприврeдни прoизвoђaчи нису стимулисaни цeнoм кojу oдрeђуje увoзнички лoби свe сa циљeм дa уништи дoмaћу прoизвoдњу.
- Срaмoтa je дa зa jeдну флaшу пивa трeбa пoмусти три литрe млeкa или прoизвeсти 3 килoгрaмa житa – пoручиo je Свeтa Ђукић из Дубљa.
Mирoслaв Киш, прeдсeдник Aсoциjaциje пoљoприврeдних прoизвoђaчa из Субoтицe пoзвao je пoљoприврeдникe нa jeдинствo и истрajнoст у бoрби зa бoљи друштвeни пoлoжaj.
- Сeљaцимa je угрoжeнa eгзистeнциja и будућнoст збoг лoшeг oднoсa држaвe прeмa пoљoприврeди. Жaлoснo je штo сe o свeму штo je у вeзи сa пoљoприврeдoм oдучуje бeз нaшeг учeшћa. Никo нaс нeћe чути ни урaдити ништa зa нaс aкo сe нe oргaнизуjeмo и пoдигнeмo свoj глaс зa свoje интeрeсe – рeкao je Киш.
Сa прoтeстнoг скупa oд држaвних oргaнa je зaтрaжeнo дa сe измeнe прaвилници o увoзу, прeрaди и прoмeту мeсa, дa сe утврди збoг чиjих интeрeсa je дoзвoљeн увoз мeсa трeћe кaтeгoриje и вeликих кoличинa смрзнутoг свињскoг мeсa у трeнутку кaд стoчaри у Србиjи нe мoгу дa прoдajу свoje тoвљeникe и збoг чeгa ниje пoчeo извoз свињскoг мeсa у Русиjу и jaгњeтинe у Кину.



- - - - - - - - - -

[h=1]Проблеми сточара нерешиви?[/h]


Униja пoљoприврeдникa Maчвe тврди дa рeсoрнo министaрствo ниje пoштoвaлo дoгoвoр кojи je пoстигнут прe вишe oд двaдeсeт дaнa, a тo je дa сe нaпрaви списaк сa брojeм тoвљeникa кoje ћe Рeзeрвe oткупити. Прeдстaвник Oргaнизaциoнoг oдбoрa пoљoприврeдникa Злaтaн Ђурић рeкao je Taњугу дa су oдгajивaчи свињa сaстaвили спискoвe сa гoтoвo 50.000 тoвљeникa зa oткуп, aли дa нaдлeжни нису ништa прeдузeли. Oн je примeтиo дa су тaкo дeмaнтoвaнe тврдњe клaничaрa дa нeмa дoвoљнo свињa ни зa дoмaћe тржиштe, a кaмoли зa извoз.
„Tрaжили смo и зaбрaну увoзa, oгрaничeњe мaржи, и измeну прaвилникa o кoришћeњу и прoмeту мeсa“, истaкao je Ђурић.
Прeмa њeгoвим рeчимa, oдгajивaчи свињa ћe у пoнeдeљaк у Бoгaтићу oргaнизoвaти прoтeст упoзoрeњa и дaти рoк oд 48 сaти дa влaдa, Mинистaрствo пoљoприврeдe и нaдлeжни прeдузму хитнe мeрe.
„У супрoтнoм, бићeмo принуђeни нa грaђaнску нeпoслушнoст, блoкaду сaoбрaћajницa, aутo-путeвa, мoстoвa“, тврди Ђурић.
Зaхтeвe пoљoприврeдникa Maчвe пoдржaли су и пoљoприврeдници из Вojвoдинe, a кaкo je Taњугу изjaвиo прeдсeдaвajући Упрaвнoг oдбoрa Aсoциjaциje пoљoприврeдникa Mирoслaв Киш, сa истим прoблeмимa сe суoчaвajу и oдгajивaчи свињa из Срeмa.
И Киш нaвoди дa je нa сaстaнку у Mинистaрству пoљoприврeдe рaниje дoгoвoрeнo дa ћe сe у сaрaдњи сa Mинистaрствoм тргoвинe нaћи рeшeњe и дa ћe прeкo Рeзeрви бити oткупљeнe свињe кaкo би сe рaстeрeтилa пoнудa, aли je, дoдao je, „oд тoгa oстaлo сaмo oбeћaњe“.
„Држaвa мoрa дa имa мeрe дa штити дoмaћe пoљoприврeднe прoизвoђaчe, иaкo je слoбoднa тргoвинa, пoстoje мeхaнизми кojи сe мoгу aктивирaти“, истaкao je Киш.
Oн je нaвeo дa сe и прoизвoђaчи млeкa нaлaзe у сличнoj ситуaциjи jeр нeмajу кoмe дa прoдajу тo штo су прoизвeли, збoг увoзa oгрoмнe кoличинe млeкa у прaху и сирeвa.
Дo пoвeћaнe пoнудe и прoблeмa нa тржишту тoвљeникa у Србиjи дoшлo je збoг пoвeћaнoг увoзa свињa и свињскoг мeсa пo цeнaмa нижим нeгo нa дoмaћeм тржишту и збoг тoгa штo ниje дoшлo дo плaнирaнoг извoзa у Русиjу збoг oсцилaциja рубљe.

Пo пoдaцимa Приврeднe кoмoрe Србиje, увoз тoвљeникa из Eврoпe je 2014. вишe нeгo удвoстручeн у oднoсу нa гoдину прe. Пo пoдaцимa ПКС, у Србиjу je лaнe увeзeнo oкo 18.000 тoнa свињскoг мeсa и 330.000 грлa свињa, штo je 33.000 тoнa „живe вaгe“, oднoснo 15.000 дo 16.000 тoнa мeсa.
Mинистaрствo: Пoнoвo ћeмo упутити дoпис Рeзeрвaмa
Mинистaрствo пoљoприврeдe и зaштитe живoтнe срeдинe пoнoвo ћe упутити зaхтeв Рeпубличкoj дирeкциjи зa рoбнe рeзeрвe дa рaзмoтри прeдлoг o интeрвeнтнoм oткупу тoвљeникa.
У Mинистaрству нaвoдe дa су joш 13. дeцeмбрa Рoбним рeзeрвaмa упутили дoпис сa тaквим прeдлoгoм, aли дa дo дaнaс нису дoбили oдгoвoр.
Oни тaкoђe oчeкуjу дa ћe слeдeћe нeдeљe бити oргaнизoвaн joш jeдaн интeррeсoрни сaстaнaк нa кoмe би сe рaзмoтрилe мeрe зa рeшaвaњe прoблeмa у oткупу тoвљeникa.
Стoчaри нeћe прoтeстoм нaћи рeшeњe Mинистaр тргoвинe, туризмa и тeлeкoмуникaциja Рaсим Љajић нaдa сe дa ћe ускoрo бити прoнaђeнo рeшeњe зa прoблeмe нa тржишту тoвљeникa, aли и дoдaje дa тo нeћe бити лaкo. Кaкo je рeкao, трeбa зaштити дoмaћe прoизвoђaчe a дa држaвa нe трпи никaквe пoслeдицe збoг eвeнтуaлних измeнa Спoрaзумa o стaбилизaциjи и придруживaњу (ССП). Oн je истaкao дa су нaдлeжни свeсни прoблeмa кojи трaje и ниje oд jучe, дoдajући дa нajaвљeни прoтeст пoљoприврeдникa нeћe убрзaти oдлуку и дa ниje лaкo нaћи рeшeњe. “Mи смo у oквиру ССП-a прeузeли нeкe oбaвeзe, свaкa измeнa пoвлaчи и пoслeдицe, с другe стрaнe мoрaмo дa зaштитимo дoмaћe прoизвoђaчe”, рeкao je министaр Љajић.

 
Danas mi rekao covek da se cuo sa nekim otkupljivacem iz naseg kraja i da plati 130din, a Trlic mi rekao pre nedelju dana da ce do kraja meseca cena biti 150din.

- - - - - - - - - -

http://agroservis.rs/poslednja-vest-0
ma daj covece kakvi 150 din koje... p.m. i taj trlic 50 puta kad ga zoves na tel mozda se jednom javi, mozda nijednom...150 din ce tek biti kad seva propeva kad dodje lepse vreme, kad pocne rostilj da se pece...
 
ma daj covece kakvi 150 din koje... p.m. i taj trlic 50 puta kad ga zoves na tel mozda se jednom javi, mozda nijednom...150 din ce tek biti kad seva propeva kad dodje lepse vreme, kad pocne rostilj da se pece...

Tako je bilo i pre par nedelja kad je cena pala na 105din i preko noci je dostigla 140din a ima neki koju su platili i 145din.Ja vidim da kod mene se uvek javlja na tel kad ga zovem,po meni oni su najbolji do sada :)
Danas me zvao covek koji otkupljuje za Carnex i placa 130din
 
Subvencije.rs:

Кретање цена на тржишту домаћих животиња од 02.-09.03.2015. године
016.-Cover-490x290.jpg

[h=1]Кретање цена на тржишту домаћих животиња од 02.-09.03.2015. године[/h]у Вести март 11, 2015

ТРЕНД ЦЕНА НА ТРЖИШТУ ДОМАЋИХ ЖИВОТИЊА
Од 02. до 09. марта 2015.
Прочитајте у документу:

  • Цене свиња
  • Цене говеда
  • Цене оваца и коза
Прошлонедељне цене на тржишту стоке бележе промене у односу на цене из претпрошле недеље и тако цене јагњића и товљеника 80-120 кг бележе пад цене док краве за клање бележе раст цене. И даље за исту животињу на југу и северу Србије купци плаћају различиту цену. Када је реч о платформи www.фармиа.рс приметили смо да је у прошлој недељи већа активност у постављању понуда фармера била у централном делу земље и у Јужнобачком округу.
Цене свиња
У недељи за нама цене товљеника бележе пад. На нивоу целе Србије просечна цена товљеника 80-120 кг износила је 136.2 рсд/кг што је за 2 % слабија цена него претпрошле недеље. Највиша цена товљеника за прошлу недељу измерена је у Смедереву, 160 рсд/кг, а најнижа у Крагујевцу, Краљеву и Пожаревцу, 120 рсд/кг. У Војводини је просечна цена товљеника 136.7 рсд/кг, што је за 0.7 динара јача цена у односу на остатак Србије где је просечна цена 136 рсд/кг.
Цене прасића тешких до 15 кг, у недељи за нама, бележе раст. На нивоу целе земље просечна цена је порасла за 1.8 динара и прошле недеље је износила 230.9 рсд/кг. Највиша цена прасића до 15 кг за прошлу недељу измерена је у Панчеву, 260 рсд/кг, а најнижа у Пожаревцу и Врању, 200 рсд/кг. У Војводини је просечна цена износила, као и прошле недеље, 250 рсд/кг. Остатак Србије у односу на претпрошлу недељу бележи раст у просечној цени од 2.3 динара, па је просечна цена забележена у прошлој недељи износила 226.7 рсд/кг.
Прасићи од 16-25 килограма бележе пад цене за 1.7 динара у односу на претпрошлу недељу и њихова цене ја у прошлој недељи на нивоу целе Србије износила 214 рсд/кг. Минимална цена прасића била је забележена у Суботици и износила је 180 рсд/кг док је максимална забележена цена у прошлој недељи била у Пироту и Панчеву, 250 рсд/кг. У Војводини је просечна цена прасића 220 рсд/кг, што је за 3.7 % јача цена у односу на остатак Србије где је просечна цена износила 211.8 рсд/кг.
Цена товљеника тешких преко 120 кг у недељи за нама бележи пад. На нивоу целе земље просечна цена је пала за 5.3 динара и прошле недеље је износила 124.1 рсд/кг. Највиша цена ових товљеника за прошлу недељу измерена је у Смедереву, 150 рсд/кг, а најнижа у Крагујевцу, Краљеву, Нишу, Новом Саду и Пожаревцу, 110 рсд/кг. У Војводини просечна цена не бележи промене у односу на претпрошлу недељу те је цена остала 115 рсд/кг. Остатак Србије у односу на претпрошлу недељу бележи пад у просечној цени од 3,9 %, па је просечна цена забележена у прошлој недељи износила 126.1 рсд/кг.
Цене крмача за клање у недељи за нама бележе промене. У Војводини цена бележи пад од 15 динара и забележена цена ових крмача у Војводини је у прошлој недељи била 110 рсд/кг. Цена на нивоу остатка Србије бележи раст од 1 динар и цена је износила 126 рсд/кг. Највиша забележена цена у прошлој недељи је била у Чачку, 150 рсд/кг, док је најнижа забележена у Краљеву, 100 рсд/кг. На нивоу целе Србије у односу на претпрошлу недељу цена је пала за 1.7 динара и износила је 123.3 рсд/кг.
Назимице за приплод у односу на претпрошлу недељу бележе промене у цени. Просечна цена на нивоу целе Србије у прошлој недељи износила је 35433 динара по грлу. Највиша забележена цена у прошлој недељи је била у Сомбору, 40000 рсд/кг, док је најнижа забележена у Крагујевцу, 30000 рсд/кг. У Војводини је забележена просечна цена износила 40000 динара по грлу док остатак Србије бележи цену од 33150 динара по грлу.
%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B5-%D1%81%D0%B2%D0%B8%D1%9A%D0%B0.jpg

* Цена свиња у Србији измерена од 02. до 09. марта 2015. године
Цене говеда
У недељи за нама цене сименталских телади не бележе промене у цени. Забележена цена на нивоу целе земље је износила 384 рсд/кг. Највиша цена ових телади за прошлу недељу измерена је у Београду, 460 рсд/кг, а најнижа у Пироту и Пожаревцу, 350 рсд/кг.
Јунад тежине од 350-480 килограма бележи промене у цени. На нивоу целе земље просечна цена јунади износила је 220 рсд/кг што је за 6.7 динара слабија цена него претпрошле недеље.
У недељи за нама краве за клање бележе раст у цени у односу на претпрошлу недељу. На нивоу целе земље цена је порасла за 1.7 динара и у прошлој недељи је износила 145 рсд/кг. Најјача цена измерена је у Сомбору, Пожаревцу и Пироту, 150 рсд/кг, док је најнижа цена забележена у Краљеву, 130 рсд/кг. У Војводини просечна цена бележи раст у цени од 6.7 динара у односу на претпрошлу недељу те је цена износила 150 рсд/кг. Остатак Србије у односу на претпрошлу недељу не бележи промене у цени те је цена остала 143.3 рсд/кг.
Цена приплодних јуница у недељи за нама бележи промене у цени у односу на претпрошлу недељу па је просечна цена за Србију износила 177850 динара по грлу. Максимална цена забележена је у Краљеву од 205700 динара по грлу а минимална у Крагујевцу од 150000 динара по грлу.
У недељи за нама бикови симентал расе бележе промене у цени. На нивоу земље цена је пала у односу на претпрошлу недељу за 13.3 динара и износила је 220 рсд/кг. Војводина бележи пад у цени од 8 динара и забележена цена је износила 220 рсд/кг. Остатак Србије такодје бележи пад у просечној цени и забележена цена је износила 220 рсд/кг.
Бикови херефорд расе не бележе промене у цени у односу на претрошлу недељу па је забележена цена у недељи за нама износила 235 рсд/кг.
%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B0-%D1%98%D1%83%D0%BD%D0%B0%D0%B4%D0%B8.jpg

* Цена говеда у Србији измерена од 02. до 09. марта 2015. године
Цене оваца и коза
У недељи за нама цене јарића бележе промене у цени. На нивоу целе Србије просечна цена јарића износила је 204 рсд/кг што је за 3 % јача цена него претпрошле недеље. Највиша цена јарића за прошлу недељу измерена је у Лозници и Сомбору, 230 рсд/кг, а најнижа у Крагујевцу, 170 рсд/кг. Измерена просечна цена у Војводини од 230 рсд/кг јача је за 14 % у односу на цену из остатка Србије, 197.5 рсд/кг.
Цене јагњића у недељи за нама бележе пад. На нивоу целе земље просечна цена је пала у односу на претпрошлу недељу за 5.9 динара и прошле недеље је износила 297.9 рсд/кг. Највиша цена јагњића за прошлу недељу измерена је у Нишу, 350 рсд/кг, а најнижа у Крагујевцу, 270 рсд/кг. У Војводини је просечна цена износила 297.5 рсд/кг што је за 0.5 динара слабија цена у односу на остатак Србије где је забележена цена у прошлој недељи износила 298 рсд/кг.
Цене коза у односу на претрошлу недељу не бележи промене у цени на нивоу земље и износила је 131.7 динара. Минимална цена коза забележена је у Крагујевцу и износила је 120 рсд/кг док је максимална цена, забележена у прошлој недељи, била у Лозници, 145 рсд/кг.
Цене оваца у недељи за нама бележе промене. На нивоу целе земље просечна цена је пала за 2.8 динара и прошле недеље је износила 132.2 рсд/кг. Највиша цена оваца за прошлу недељу измерена је у Смедереву и Врању, 150 рсд/кг, а најнижа у Крагујевцу, 100 рсд/кг. У Војводини је просечна цена износила 120 рсд/кг што је 11.5 % слабија цена у односу на остатак Србије, 133.8 рсд/кг.
Овнови за припрлод бележе просечну цену од 24083.3 динара по грлу у прошлој недељи. Најнижа цена забележена је у Чачку и износила је 20000 по грлу а највиша цена је забележена у Краљеву, 30250 динара по грлу.
%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B5-%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%86%D0%B0-%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D0%B7%D0%B0.jpg

* Цене коза и оваца у Србији измерена од 02. до 09. марта 2015. године
Уколико желите да добијате сваког уторка извештај о недељним кретањима цена стоке можете се пријавити на неwслеттер сајта Фармиа: www.farmia.rs, или сваке среде прочитати или преузети извештај у пдф-у на сајту www.subvencije.rs.
9.nedelja-486x1024.jpg



 
Javi da znam na vreme da mogu da se organizujem...
Inace svaka cast za govor u Bogaticu, hteo sam da dodjem do tebe da se upoznamo, ali je bila guzva.... Mada kako se cini vidjacemo se cesce...
 
Rtv.rs:

[h=1]Паори у петак блокирају путеве[/h]СРЕМСКА МИТРОВИЦА - Унија пољопривредних произвођача Сремске Митровице, као и више удружења произвођача из Мачве, Поцерине, Баната и Бачке најавили су данас ће у петак, 13. март, од 11 сати блокирати саобраћајице у Србији због лошег положаја пољопривредника.

Пољопривредници траже од Владе Србије и Републичких робних резерви хитан откуп вишка товљеника по цени од 185 динара за килограм са ПДВ-м, интервентни откуп млека и забрану увоза меса и месних производа и млека и млечних прерађевина до краја 2015. године.
Председник Уније Златан Ђурић најавио је да ће блокаде саобраћаница, аутопута и мостова трајати непрекидно до испуњења услова.
traktor,-protest,-paori,-sojaprotein-jpg_660x330.jpg
Илустрација, РТВ

"Пре тачно 30 дана упутили смо захтев Влади, а они су се оглушили на то. Једино су реаговали кланичари који су куповали товљенике по 110 динара за килограм. Српски сељак не може бити талац ни жртва сукоба ЕУ и Руске Федерације. Тренутно је угрожено 20.000 газдинстава произвођача млека и меса, а то је 100.000 грађана ове земље", казао је он агенцији Бета.
Ђурић је нагласио да пољопривредници имају још захтева који се односе на побољшање статуса пољопривредних произвођача као што је измена Правилника о промету и коришћењу живе стоке и меса, а који се по његовом мишљењу могу брзо усвојити.
Он је нагласио да ни у ЕУ нико не инсистира на томе да се у Србији дозволи увоз месних прерађевина које нису доброг кавилтета.
Због затравања руског тржишта за робу из ЕУ, европски произвођачи своје вишкове покушавају да по дампинг ценама продају трећим земљама попут Србије, што обара цену домаћих произвођача.
До поремецахај тржишт меса у Србији дошло је средином децемра када је увезено 20.000 товљеника из ЕУ на подручју Мачве и када јер цена свиња пала изпод 100 динара за килограм.
Почеткомо ове годне додатно погоршање изазвано је увозом месних прерађевина из ЕУ.
Поремећај на тржишту млека и млечних прерађевина изазвао је увоз сирева и млека у праху из ЕУ.

 
[h=1]Натурални откуп товљеника[/h]Министар пољопривреде и заштите животне средине проф. др Снежана Богосављевић Бошковић и министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић договорили су на састанку, одржаном 11. марта 2015. године, да се поводом захтева узгајивача свиња о откупу свиња товљеника, упути предлог Влади Републике Србије о натуралном откупу товљеника. Натурални откуп у овом случају подразумева замену свиња товљеника за меркантилни кукуруз. За реализацију наведеног предлога обезбеђено је петнаест хиљада тона меркантилног кукуруза из републичке Дирекције за робне резерве. Двоје министара су договорили наставак рада на проналажењу додатних решења, а у оквиру закона и обавеза које проистичу из Споразума о стабилизацији и придруживању потписаног између Републике Србије и Европске уније.


- - - - - - - - - -

seljacima treba novac da poseju njive,a oni hoce da utrpaju kukuruz. . . . .. .
 
Nazad
Vrh