Ide izgleda cena još gore!
[h=1]Nema svinja, puškom da ih gađaš[/h] Izvor: Tanjug Beograd -- Do poslednjeg poskupljenja mesa došlo je, pre svega, zbog nestašice tovljenika i povećanja cena žive vage, ocenjuju stručnjaci i klaničari.
Vlasnik "Industrije mesa Đurđević" Milenko Đurđević kazao je da je do poskupljenja mesa od 20 odsto došlo zbog povećanja cene tovljenika do čijeg skoka je delom došlo zbog poskupljenja stočne hrane i sojine sačme.
Cena tovljenika sada je stabilizovana i iznosi oko 180 dinara za kilogram žive mere, naglasio je on, dodajući da u narednom periodu očekuje stabilizaciju tržišta.
[TABLE="class: antrfile right, width: 300, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE="width: 300"]
[TR]
[TD][TABLE="width: 300"]
[TR]
[TD="class: textvesti"]
Brankica Bokan, rukovodilac klanice "Mrkšićevi salaši" iz Srpskog Itebeja rekla je da je ponuda tovljenika na tržištu toliko mala, da ta klanica, koja nedeljno kolje 300 grla svinja i junadi, uopšte "ne može da nađe ni svinje ni junad". "U toku dve nedelje je živa vaga svinja poskupela za 15 do 16 odsto, a junad 10 odsto", istakla je ona, precizirajući da trenutna cena kilograma žive vage svinja na tom području iznosi 189 dinara, a junadi 250 dinara "što je stvarno previše".
Bokan je objasnila da to uslovljava visoku cenu mesa, te je u maloprodaji "Mrkšićevih salaša" cena svinjskog buta 526 dinara, što je kako je primetila, "previsoko". Ona je rekla da je klanica "Mrkšićevi salaši" u dva navrata dizala cenu mesa - pre dve nedelje za 6,2 i danas za sedam odsto. Bokan takođe očekuje da će se "tržište normalizovati" i da "ćemo imati kao i do pre tri nedelje normalnu ponudu stoke na tržištu".
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Profesor beogradskog Poljoprivrednog fakulteta Miladin Ševarlić mišljenja je da se
ne radi o drastičnom povećanju cena mesa, već o nivelacijama cena u skladu sa promenama kursa dinara u odnosu na evro.
Kada je reč o novim povećanjima proizvođačkih cena, on je ocenio da će njih diktirati pre svega situacija na tržištu u pogledu cena tovnog materijala, odnosno prasadi kada je reč o svinjskom mesu i koncentrovane stočne hrane, ali i energenata neophodnih za tov.
"U određenoj meri uticaće eventualno poskupljenje veterinarskih lekova i usluga", rekao je Ševarlić, dodajući da će cene varirati i u zavisnosti od toga koliki su troškovi preradjivača, klanica, ali i trgovine.
U svakom slučaju, ovo nije povoljna sezona u godini za veću potrošnju mesa, budući da stiže sezonsko povrće i voće koje u letnjim mesecima čini značajniji deo strukture dnevnih obroka nego što je to slučaju u jesenjem i zimskom periodu, naveo je Ševarlić.
On je naglasio da je
stočarska proizvodnja u Srbiji godinama bila zapostavljena, te je pored već obnarodovanih subvencija za stocarsku proizvodnju po Uredbi Ministarstva poljoprivrede i trgovine, neophodno preduzeti još niz mera.
Među njima su davanje značajnijih podsticaja za izgradnju novih i rekonstrukciju postojećih tovilišta i stočarskih farmi i subvencionisanje direktnih troškova proizvodnje u delu stočne hrane koja se može proizvesti u Srbiji, rekao je Ševarlić.
On je ukazao i da je neophodno sačiniti
program za iskorišćavanje oko 625.000 hektara livada i oko 830.000 hektara pašnjaka koji se ne koriste ili koriste u veoma skromnoj meri.
Takođe, treba učiniti i više na edukaciji proizvodjača i nabavci kvalitetnijeg priplodnog materijala u većem obimu u svim granama stočarstva, a posebno svinjarstvu, zaključio je Ševarlić.