Cena suncokreta 2022.

Znam neke parcele (Državne),gde je u 10 godina suncokret bio 6- 7.
 
Dugo godina te parcele nisu skoro pa nikako đubrene.Mislim da se u zadnjih par godina stanje menja.Izdate su na više godina ,samim tim počelo je neko normalno đubrenje,sa 80-100 kg Map (do ove jeseni) +50-80 kg ureje.Pošto su to zemlje sa dosta slatina prinosi variraju ,uglavnom oko 1000 kg/kj .Zadnjih godina su bili bolji prinosi,pošto nije bilo padavina pa voda nije "davila".
 
Tu samo ne znam kako se odbraniti od samoniklog suncokreta.Hoce da bude problem i kada se seje svake druge godine, a ovako moze biti nezgodno.
 
Prinos bude priblizno isti. Djubrenje kao i sav drugi suncokret u prolece 80kg uree ili 100kg AN. Sto se tice samoniklog posle prve godine kada je neki konvencionalni ili CL hibrid u drugoj ici neki ekspres i samonikli se lako resi. Posle dve godine suncokreta obavezno neka strnina jer tu kukuruz nama sta da trazi.
 
Imam neke parcele na kojima moram kombinovati suncokret na drugu godinu a monokulturu ne verujem da ću raditi.
 
Tu samo ne znam kako se odbraniti od samoniklog suncokreta.Hoce da bude problem i kada se seje svake druge godine, a ovako moze biti nezgodno.
Posle skidanja plitko potanjiras i posle prve kise sve iznikne. Posle ga sredis oranjem. Nikako ne orati duboko, barem do kasne jeseni.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Mi smo bili entuzijasti pa godinama sejali soju, kada smo videli da ne možemo ni blizu da ostvarimo neke pristojne prinose okrenuli smo se suncokretu.Mnogo lakša i sigurnija proizvodnja.
Tako sam i ja izbacio soju a povecao suncokret vec par godina tako i dosta je bolje retko suncokret rodi manje od 2t/j, a imam dve njive gde ide suncokret na drugu godinu, sad gledam da ubacim uljanu repicu al ne znam koje godine cu krenuti da je sejem. Jedne godine smo porobali uljanu repicu al nisam imao ni ovu sejalicu sto sad imam ni prskalicu, bila suva jesen a sejalica nije imala pritisak po bateriji dobar da ulozi seme u vlagu pa je bila redja a posle zavisio ujak i tata nisu stigli da prskaju i zeznuli stvar. Jedan deo smo pokosili jedan istanjirao. Sad se imaju uslovi sto se kaze al opet nesto sto nisam radio mi je rizik, videcu dokle bude guralo zito-suncokret-zito-suncokret
 
Radio ja prošle g 20 kj sun u sun. Prosek prinosa generalno slabiji za 300-400 kg po kj .Jeftina zaštita koja je kompenzovala 100 kg, e sad zaključak neću to u životu raditi više.Može da se uradi ali raditi to samo iz neke nužde a ne zato što može.Videćemo šta kažu pšenice na tim zemljama ali smem se kladiti da če biti razlike.
Samo da napomenem da je žubreneo bilo 150+100 uree ili 150 +150 Ana.
Jurcaš da prskaš totalom na crno...ne treba vam taj mir u kući.
 
Čujem da pojedini organizatori proizvodnje koji gravitiraju prema južnom banatu nude 100 din za 1 kg suncokreta i to oma.
 
Nazad
Vrh