Cena suncokreta 2022.

Pojacaj pivo, to je glavni faktor prinosa
 
Djubriva previse. Da li su navedene cene usluga, i one su jake?
Prvi put u životu sejem suncokret ni to na novokupljenu njivu koja je bila dosta zapuštena pa sam zato hteo malo da pojačam.
Možda su neke cene usluga malo jače ali pitanje je koliko će još nafta ići gore pa sam onako predostrožnosti radi, malo povećao. Neke usluge radim sam sa fergom a nešto plaćam ( sejanje, špartanje,kombajniranje).
Da mi je komša Emigrant malo bliže, on bi sigurno posejao i špartao jeftinije i Galicije jeftinije kombajnirao, ili Radoslav da odmah povuče dve pune pronarke suncokreta sa Armomom, ovaka...
Pivo sam malo pojačao, možda i ono poskupi pa da ne pogrešim u računici ( sejanje.vlačenje,prskanje,špartanje, kombajniranje,vuča - šta je gajba).
Šalu na stranu ali otprilike tih 110 ari pod suncokreom je tu sa troškom oko 800 €.
 
Ima nas par u gradu sto vec godinama ni grama djubriva nedamo na suncokret. Prinos bude mozda 100kg slabiji nego kod onih sto daju ureu. Jedan prohod u prolece poluteskom drljacom rano i setva diskosnom sejalicom,ako je losije oranje onda samo jedan prohod spremacem i setva.Po potrebi total. I samo expres tehnologija. Naj jeftinija proizvodnja od svih kultura.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ima deo ljudi kod nas koji tako rade,bez đubriva u pšenicu uglavnom u dvopolju,popšto več 10 g kosim jednom takvom paoru mogu slobodno da kažem ima razlike u odnosu na đubreno.
Ja sumnjam da je tu i presudan kvalitet zemljišta i dvopolje.Ako bi išlo pšenica, kukuruz,suncokret pod uslovom da se ove dve kulture đubre normalno možda bi i bilo dobrog rezultata bez đubrenja.
No u svakom slučaju treba tražiti tehnologiju gde je matematika bolja.
 
Jedino što ipak valja đubriti osnovno na suncokret, da bi njiva bila u boljoj kondiciji za sledeći usev koji je kod mene uvek pšenica... I ja sam se igrao sa đubrivima, i da, prinos suncokreta nekad ne opravda to ulaganje, ali se itekako vidi razlika nagodinu...
 
Moze netko linkati onu stranicu gdje se vidi bugarska burza sa cijenom sincokreta pa onda milanska burza itd. Ako je kukuruz i zito skocilo 20% mogu mislit kolilo ce suncokret.....
 
Ukrajina – Važan svetski izvoznik poljoproizvoda je Ukrajina i briga za snabdevanje svetskog tržišta je realna. Izvoz pšenice je bio 33,5 miliona tona (11% ukupne svetske trgovine), Izvoz suncokreta i proizvoda od njega je 61% svetske trgovine. Kukuruz je važan proizvod kojim se trguje – više od 30 miliona tona godišnje (16% ukupne svetske trgovine – Kina je kupila 2021. godine 8,25 miliona tona). Uljana repica se gaji na velikoj površini u Ukrajini i izvezeno je 2,7 miliona tona (20% ukupne svetske trgovine). cena brašna za hleb je za jedan skočila 110% – na 1,18 evra za kilogram!

28. februar 2022. godine
 
U Bugarskoj cijena tone suncokreta trenutno 1000 do 1200 eura a ukrajina je zabranila izvoz ulja
 
Koliko ce ona biti sunja kod nas u avgustu-sept u otkupu, alo je ovako cena bi trebala biti 100 din za kg...
 
Nazad
Vrh