Cena soje rod 2024 g.

Bice barem slame za lozenje,na masu soja izgleda super ali mahune jako slabo

Sent from my 2107113SG using Tapatalk
 
Da te potsetim Momo da sam napisao da je jos uvek zelena trava i da nigde nisam rekao da ce biti na kraju odlicni prinosi!
Pisao sam samo isto kao i veceras da je potencijal izuzetno visok.
Tako da nemojte izaci iz konteksta!

Peet

Član​

Wendy, setva 2.05. Predusev psenica. Ima strasan potencijal i puna je mahuna ali jos su skoro pa prazne odnosno sa jako sitnim zrnima koje tek trebaju da se formiraju! Dakle za sad je samo zelena trava! Trebace joj za 10-15 dana bar jos jedna kisa pa da zavrsi zapoceto!
 
Ma to smo zaključili.Šta je sledeće?
Činjenica je da se mora ići na kap po kap navodnjavanje zato što nemamo sredstva za velike sisteme a uskoro nećemo imati ni vode za takvo navodnjavanje.
Samo moramo napraviti što lakše razvlačenje tih sistema za kao po kap.
Po meni resenje je da se seju ranije/sredjne sorte i da se seju pocetkom Aprila.
Kao ii kukuruz manji Fao.
 
Po meni resenje je da se seju ranije/sredjne sorte i da se seju pocetkom Aprila.
Kao ii kukuruz manji Fao.
Soja je biljka kratkog dana. Više joj prija setva polovinom maja ili krajem maja. Ali ostaje kasna vršidba. Gledajući duži period, ne jednu godinu.
Tako kažu, ja samo prenosim
 
Stvar je peet sto si prije desetak ,15 dana pravio racun bez krcmara . Mislio si to je to , tako je licilo iz tvojih postova , sad si skontao da treba jos kise , pa druga prica . Kad god sam pisao da je za soju presudan avgust ,mnogi su rekli neee , jul.
Ovisi koja je grupa zrenja i kad u 7. Mjesecu padne kisa. Nije isto ako padne 25.07. Ili 05.07. Npr kod nas. Da je pala kisa 02.08. Ove godine za 80% soja bi to bilo zakasnjela kisa i puno bolje bi bilo da je pala 20.07. Npr jer tada bi jos lovila oko 4tone po ha. Za kasnije sorte i kasnije datume sjetve naravno da je vazniji 8. Mjesec pod uvjetom da nije dosla u neke ozbiljne stresove tokom 7. Mjeseca jer onda joj kisa u 8. Svejedno nece pomoci nesto puno.
 
Mi smo preksinoc dobili nekih 5l. Pomoćiće koliko toliko u nalivanju zrna. Mi vise možemo da se nadamo dobroj ceni nekom dobrom prinosu, ali i ta dobra cena mi zvuči kao misaona imenica.
 
Zato i pitam ovo jer ova priča nema pravila i sve je pola-pola tako da se može diskutovati do sutra... A mora se pratiti ova promena sa klimom jer može da se desi da za 5-10 godina više i nema setve soje na ovim prostorima.
 
Opet se vraćamo na navodnjavanje.
Navodnjavanje u privatnom sektoru je prazna prica! Diskusija se vodila u vise navrata o tome. Moze se navodnjavati par ha i to je diskutabilno kako ? kad su kanali svi prazni!
Na kakav nacin navodnjavati zaemlju u arendi a kanala nema ili su prazni, kopati bunare na tudjim njivama? i to desetine bunara na desetine parcela!
Cak ni fizicki ne bi stigao navodnjavati toliko parcela!
 
Nazad
Vrh