Cena soje, rod 2021 god.

Aaa ne, taj ugovor je kontra.
Kolega radi tipa 100ha stoje 100ha kukuruza i poceo je da vice danas kukuriz po npr 26din i kad je zavrsio zetvu on npr otisao na 29din i isplate mu po 26, jer je tog dana poceo svu kolicinu.
On se izborio da ne bude tako na kraju,al hteli da zajebu.
 
а на то си мислио па не знам .Знам да је раније било у репи кад стоји дуго на призми па калира пуно онда су само севале тужбе на ту неку неостварену добит
 
Ne znam, po meni je pošteno da svi dobiju istu cenu u toku jedne žetve. Npr. počne da se vrše 1. septembra a završi 15. oktobra. Po mom mišljenju je pravično da i onaj koji je odvukao 01.09. i onaj koji je odvukao 15.10. dobiju isto jer u suprotnom će svi sejati kasne sorte i gledati da ta soja stigne što kasnije jer po pravilu uvek je veća cena na kraju žetve nego na početku. Kad prođe poslednji dan žetve onda dalje važi lager, pa ko hoće da se kocka sa cenom neka plaća lagerovanje ili neka čuva kući. A u toku žetve mi je bez veze da neko izgubi na ceni jer je imao raniju sortu i ranije ovro usev...
 
Nije orocena stednja,ali drugo je kad ona u zetvi ceka kuci a drugo je kada je u njivi ili u prikolicama i nemas je gde pa moras predati.Ovrses doteras kuci pa onda natenane gledas sta ces i kada ces prodati da li odmah ili ces cekati prolece i slicno.Ja sam sad bio u situaciji da nemam prikolica i da nemam gde kuci da istovaram i morao sam da teram pod uslovima koji su oni dali.
 
Ja kad bih znao da ce uvek rasti od zetve do zetve bih drzao do iduce zetve.
Ali nekad skoci na lageru, nekad padne, nekad skok cene pojede trosak lagera...

Cak i kome pare trebaju bi mogao da dize kredit sa 3% kamate na godisnjem nivou sto je danas lako dostupno,a robu cekao da skoci 50% koliko je sad pseni a skocila u odnosu na cenu u zetvi
 
Ja koliko pamtim i prati,bilo koja roba je uvek bila skuplja u nekom periodu godine nego u zetvi.Samo treba biti mangup pa potrefiti,a ne misliti da ce skociti jos pa onda padne ispod cene u zetvi. Ako me razumete.
 
I 2017 je najbolje bilo u zetvi. A 2016 je najbolje bilo terminski. 2012 je najbolje bilo u novembru.
 
Ne znam, po meni je pošteno da svi dobiju istu cenu u toku jedne žetve. Npr. počne da se vrše 1. septembra a završi 15. oktobra. Po mom mišljenju je pravično da i onaj koji je odvukao 01.09. i onaj koji je odvukao 15.10. dobiju isto jer u suprotnom će svi sejati kasne sorte i gledati da ta soja stigne što kasnije jer po pravilu uvek je veća cena na kraju žetve nego na početku. Kad prođe poslednji dan žetve onda dalje važi lager, pa ko hoće da se kocka sa cenom neka plaća lagerovanje ili neka čuva kući. A u toku žetve mi je bez veze da neko izgubi na ceni jer je imao raniju sortu i ranije ovro usev...
Tesko primenljivo. Zato sto ako konstantno kupujes a ne prodajes vec cekas kraj zetve a pritom placas akontacije, treba ti budzet Rokfelera za 2500-3000t soje po 70-80din. I na kraju zetve kao sad cena padne sta onda? Platis soju 72-73 svima a moglo jace u nekim trenucima.
 
Tesko primenljivo. Zato sto ako konstantno kupujes a ne prodajes vec cekas kraj zetve a pritom placas akontacije, treba ti budzet Rokfelera za 2500-3000t soje po 70-80din. I na kraju zetve kao sad cena padne sta onda? Platis soju 72-73 svima a moglo jace u nekim trenucima.
Ja ne znam ni jednu firmu da gurne svojih 1.000.000-2.000.000eur da otkupi robu u žetvi pa da se posle kocka sa rastom ili padom cene. To je gore od samoubistva.
 
Tesko primenljivo. Zato sto ako konstantno kupujes a ne prodajes vec cekas kraj zetve a pritom placas akontacije, treba ti budzet Rokfelera za 2500-3000t soje po 70-80din. I na kraju zetve kao sad cena padne sta onda? Platis soju 72-73 svima a moglo jace u nekim trenucima.
Примењиво је али наравно не са те твоје позиције коју тренутно заступаш.,има ко може то да испрати тиме задобијаш кооперанте и поверење за неку даљу сарадњу , треба се и даље гледамо .Нисмо ми у овом послу од јуче па да дајемо робу да нас левати свако ко стигне ,све се то испипа где постоји могућност за добру сараду и неки обострани интерес.
 
Ja ne znam ni jednu firmu da gurne svojih 1.000.000-2.000.000eur da otkupi robu u žetvi pa da se posle kocka sa rastom ili padom cene. To je gore od samoubistva.
Спајки неће нико улећати тек тако са том количином новца свако зна своје границе и води се тиме за простор у ризику.Прошле године по којој цени се откупила соја,и шта се дешавало после , ко је више ризиковао више је и зарадио ,нису свима иста муда
 
Kolega, NIKO od takozvanih "otkupljivača" nije kupio robu na svoje brkove da bi se kockao sa njom da li ce zaraditi na njoj ili će da pukne. Sojaprotein je imala dnevnu cenu, akontacionu cenu i od ove godine nude i opciju lagera. Otkupljivac koji ti je ponudio 80 dinara kao konačnu cenu za soju u žetvi je tu soju prodao po dnevoj ceni od 81-82 dinara i to mu je sigurna zarada. Najteže je nama proizvodjačima odlučiti se kada prodati robu. Trgovci nemaju tih problema.
 
Иде соја преко 100дин и више чим су спремни да нам на аконтацију дају још који динар више
 
Иде соја преко 100дин и више чим су спремни да нам на аконтацију дају још који динар више
Ovo ne vjerujemda ce biti, kod nas je cijena zacementirana a u americi i svijetu ima najmanji potencijal za rast jer su rekordne zetve u brazilu kao najvecem izvozniku soje. Iskreno volio bih da potaste jer j u i sam cuvam al ocemivat 100 dinara za soju to mislim da bi jedino moglo biti ako dodje do jos jace inflacije nego sto je trenutno
 
Nazad
Vrh