Cena semenskog kukuruza

Julien i Joan su im dobri. Za branje kod nas seju.
 
A da ne pricam sto u zmajevku koja nosi 7.5t pako ne vagne ni celih 6.. zato sam i odustao od njega...ova dva na "s" sikora i sićero,kako se vec pisu, znaju da keoo poplesnave...ja se licno nisam odusevio,cak sta vise razočarao sam se..
 
Ne treba sada iz revolta prema skupom semenu nekih semenskih kuća skakati samom sebi u stomak.Treba naći neki kompromis.
 
Samo sta bi mogao da bude kompromis, koja god semenska kuca dala malo bolji rezultat sa nekim hibridom oni odmah sledece godine digli cenu. Slucaj KWS-ovog Konfitesa, Kolumbarisa i Kerbanisa. Kako se malo proculo za LG Limanova da je imao dobar prinos u nekim krajevima 2017 ne bi me cudilo da sledece godine bude cena kao Pionir i DKC.
Posto vidim da ce dosta forumasa promesati karte i sa jeftinijim hibridima a cuo sam i za neke ljude iz okoline mozda nam ova godina istakne neki hibrid ili semensku kucu koja je cenovno pristupacnija.
 
A da ne pricam sto u zmajevku koja nosi 7.5t pako ne vagne ni celih 6.. zato sam i odustao od njega...ova dva na "s" sikora i sićero,kako se vec pisu, znaju da keoo poplesnave...ja se licno nisam odusevio,cak sta vise razočarao sam se..
Ja imam potpuno suprotna iskustva.... Jupolov kabo pionira jedva navaga 10,5kg a isti kabo Pakoa vaga 12.5-13 kg.

- - - - - - - - - -

mereno vise puta prilikom mesanja koncentrata.....
 
Čovek koji je jedno vreme radio za Agroglob a sada za DKC kaže mi da je Paco stabilan nije nešto preterano rodan u dobrim godinama ili nije ni loš u sušnim,neka sredina zato se toliko i zadržao na tržištu,eto i ako radi za Dkc nije pljuvao prošlu firmu i potencirao samo na dkc-u pošteno...
 
U ovom ogledu KWS neprikosnoven.

Ja sam se zagledao u ova 2 Agrisa, redni broj 59 i 60, koje su njihove cene za ovu sezonu?
Ipak ne, vlage su im katastrofa!!!
DSC_0062.jpg
[/URL][/IMG]
DSC_0063.jpg
[/URL][/IMG]
DSC_0067.jpg
[/URL][/IMG]
 
Najveci problem je vlaga, ne toliko ni prinos (svi oni rode ok kada se urade kao svet). Ja cu probati NS3023 i nadam se da vlaga ce biti korektna. Prinos verujem da nece biti vidno drugaciji od DKC i P.
 
Koliko vidim ovde je stari dobri kws 3381 veoma dobro prosao na ogledu u ovoj konkurenciji i suši....po prinosu na 6. mestu a vlaga samo 12,5%....

Cenovno je ove godine dosta povoljan cak se moze naci ispod 3000 din. sj.
 
Pako branje od 28%-25% vlage,posle pocne krunjenje kao i na mnogim hibridima i da potvrdim iz licnog iskustva kao i mnogi stabilnost mu je zastitni znak
Jullen i Zoan su extra hibridi,mada je malo Zoan zeznut posto otpusta brzo vlagu
 
Kod nas malo ko seje Pako, jer je zadnjih godina bilo velikih problema sa izvršavanjem, pojedini klipovi kao od gume, nemož ga okruniti ni sa turpijom...
 
Ja mislim da cu ove godine sejati domace hibride zbog cene pa rodi koliko rodi.Prosle godine imao sam pionirov aqamax fao grupe 400,kws kerbanis,syngentin julen i zoan(valjda?!)ako se dobro secam,predusevi(vec sam negde pisao)beli luk,duvan,psenica,i sav kukuruz mi izgoreo.Pionira sam platio negde oko 7150din vrecu ostali hibridi su bili jeftiniji.Da ga j...m ove godine idem na jeftinije varijante pa ako bude kise rodice,sad dal ce biti 100-500kg manje ili vise od ovih skupljih kod mene ne igra neku vecu ulogu.Dobar deo berem za cardak.Doduse 2014-te godine za nepoverovati, domacim hibridom se brze punio bunker nego sa stranim poznatim hibridom.Da se nije meni desilo ne bih poverovao.
 
Tombice ako nije tajna za koje domace hibride si se odlucio a i ako bi hteo da nam obrazlozis malo detaljnije ovo poredjenje da domaci hibrid puni bolje nego strani mislim koji su hibridi u pitanju i koja agrotehnika naime prava je retkost da uopste neko napise da domaci umeju da budu i bolji od stranih .Mislim da bi nam svima koristilo da cujemo detalje tvog ogleda da tako kazem i izvini sto sam radoznao:ppozdrav:
 
Mislio sam da uzmem zp560 i ns540 i mozda ubacim jos neki,videcu.Naime,dobro je poznato da 2014-te i kad bi sejali iz cardaka i to bi sigurno dao veci prinos nego prosle godine najpoznatiji hibrid.Ja sam imao na jednoj parceli(predusev duvan,100kg ureje baceno predsetveno po jutru)dva hibrida, kws kerbanis i zp 560(poceo sam da sejem kws pa mi nestalo semena,supruga mi donela na motoru ono sto je nasla u lokalnoj p.apoteci zp 560)kws sam sejao na 23.5cm, zp nisam smeo pa sam prebacio na 25.5cm,godina pogodovala,doslo vreme skidanja useva.Posto ja dobar deo povrsina pod kukuruzom skidam beracem tako je doslo red i na ovu njivu.Okolo sam poceo setvu(u krug)tako da je kerbanis bio prvi,jedan krug sa beracem(duz 300m) i nekih 20-ak cm je falio da bude skroz pun bunker,kad sam stigao do zp-a,kad ono pun bunker,u nekim krugovima sam morao cak i da stanem da bih malo namestio kukuruz u bunkeru,ogromni klipovi,i sto mi se najvise svidelo da se lako bere,nema rastura prilikom udaranja klipova u berac.Njiva je bila od jednog hektara i odprilike je bilo pola ovog pola onog.
 
A da li si vec sejao NS 540 ili sad prvi put,gledam katalog NS i o 540 samo su napisali da je adaptabilan i da je za proizvodnju zrna u redovnim rokovima setve i kakav je u odnosu na 5051 i na 5211 ako si ih sejao naravno?
 
Nazad
Vrh