Cena psenice rod 2014.g


PRVI OTKOSI MALI PRINOSINovi Sad, 24. jun 2014.
zetva%2024.jpg
Kombajni su tek toliko prisutni u vojvođanskim pšeničnim poljima da se može reći – „u toku je žetva”. Pun zamah žetalačkih poslova se očekuje za sedam do deset dana, ako to vreme dozvoli, tvrde ratari.
Prvi otkosi pšenice u nijednom regionu ove naše žitnice, za sada, ne obećavaju rod ravan prošlogodišnjem.Agronomi kažu da su sazrele pšenice koje su „brzo žutile” i da takve daju mali klas. Ovakva polja nisu na vreme zaštićena od napada bolesti i insekata, pa su prinosi svega od 3,0 - 3,5 tone po hektaru realnost.U okolini Novog Sada prve pokošene njive su dale izuzetno slabe rezultate, kao što je slučaj i u okolini Subotice, Bačke Palanke, Rume, Sremske Mitrovice i Žablja.Zrno od prvih otkosa ima dobru hektolitarsku težinu, a ratari, uglavnom, žele da sačekaju sa prodajiom, jer otkupljivači nude 16 ili 17 dinara sa PDV-om.Jedan od velikh proizvođača iz Banata celokupni ovogodišnji rod pšenice prema zaključenom ugovoru prodao je po 170 evra za tonu, sa isporukom u luku Novi Sad. Poslednja zaključena prodajna cena pšenice na Osječkoj robnoj berzi bila je 19,35 din/kg.
 
Тренутно аконтна цена 15 дин са ПДВ. Ко хоће коначни обрачун 17,30 дин. са ПДВ.
 
Najgore je uvek bilo prodavati robu u zetvi.Kod mene u komsiluku jedan svake godine skladisti kod kuce psenicu i staru je prodao u pocetkom aprila pred setvu,sad ce kukuruz da proda a tu je i soja blizu da se proda.Sad vi sracunajte koliko je para zaradio a niko ga nepita za primese,vlagu...
 
Citiram: Zlatko Pap 76
18.5+pdv=20 din Mlinpek navodnoAgroprom će ići din više
Rekoh ja u predhodnim postovima,cena ce brzo na 23-24 din,za par dana,roda nema...

Mi od sinoc pregazeni...subjektivna procena stete 50% a simonida mnogo obecavala.....stoga a zbog opste situacije i onoga sto se u evropi prognozira , misljenja sam da onaj ko ima sta da cuva i nije u finansiskom skripcu treba to i da uradi.
 
Nazad
Vrh