Cena psenice 2016

http://www.dnevnik.rs/ekonomija/zito-placaju-od-14-dinara-do-155

'Чупрић каже да постоје калкулације пољопривредника да је произвођачка цена 20 динара, а да је у Министарству урађена рачуница која показује да је производна цена десет динара по килограму.'

Voleo bih da vidim tu racunicu na 10 dinara? :/
 
Zasto oni racunaju proizvodnu cenu psenice? Sta njih zanima za koliko novaca moze da se proizvede? Ja kada kupujem Sekator nigde mi Bayer ne napise koliko je proizvodna cena a koliko je njihova zarada! Kada kupujem traktor isto tako. Ima samo krajnja cena, a nigde se ne vidi koliko kosta da se napravi!

Gledanje u tudji dzep.
 
Konačno i kod nas juče stigla cijena na obračunu 0,12 eurocenti po kili predane pšenice sa prosjekom proteina 13
 
Svi mi koji pisemo da bi psenica trebala da ima vecu cenu ne trazimo to samo za sebe vec da to dobiju svi koji su je proizveli bez obzira da li je zemlja u vlasnistvu ili u zakupu, pa ovi koji imaju zakup ce manje zaraditi, a ovi koji rade samo svoje vise. Zato me cude komentari koji nezadovoljstvo sa niskom cenom prebacuju na vezu sa zakupom. Ako vam je dosta 14 dinara uzivajte u zaradi, ali dozvolite da trazimo stvarno koliko bi trebalo da bude.
 
Konačno i kod nas juče stigla cijena na obračunu 0,12 eurocenti po kili predane pšenice sa prosjekom proteina 13

Toliko sam i ja dobio za 13% , ali onda jos nakarikaju troskove u silosu pa kalo i primjese pa to padne. Pricalo se na tv da sa preko 14,0% ide 0,14 eurocenti ili malo vise.

- - - - - - - - - -

Jel to cena sa pdv-om.

To je bez PDV , i kod pisanja se sve pise bez PDV-a dok ovdje na forumu pisu sa PDV koji nije njihov valjda psiholoski izgleda malo vise.
 
Mora onaj u gradu da ima jeftin hleb da jede sta je tu cudno?drzava propala skroz ,neznam sta ce da bude ali bice zajebano ...
Psenica je bila nekad i 28-29 din. a cisto se ne secam da je od onda hleb pojeftinio!
Samo je poskupela nafta, djubrivo, hemija, seme itd. ...

- - - - - - - - - -

[h=1]Tržište cene na berzama širom sveta[/h]

  • inShare​

Tržište cene – mali pad cena na berzama u EU, ali tržište nalazi podršku sa objavljivanjem izvoznih certifikata EU za 826. 000 t meke pšenice i 191.000 tona ječma. Evropsko tržište U Francuskoj žetva brzo napreduje, uz razočarenja sa ostvarenom visinom prinosa. U tom pogledu, strahovi su potvrđeni i na područjima gde žetva još nije počela, ali gde nalivanja zrna je već puno ispod uobičajenog nivoa. Povećanje proizvodnje pšenice očekuje Rumunija, Italija i Španija, ali to neće nadoknaditi pad proizvodnje u Francuskoj. U Nemačkoj, stvari su bolje, proizvodnja pšenice bi trebala pasti za -1,9% BDP-u , na 26.03 Mil.t. Uljana repica beleži pad prinosa – veliki proizvođač Kanada je objavila poslednju procenu o padu proizvodnje uljane repice na 15,9 Mil.t, zbog smanjenja površina i prinosa. Ovo predviđanje je ispod prethodne prognoze proizvodnje za ovu zemlju. Cena uljane repice vratile se na pređašnji nivo, to je rezultat visine prinosa koji su ispod prošlogodišnjeg nivoa.
pšenica , jul 2016, 161,00 eura/t, septembar, 162,00 eura/t;
[h=4]durum, jul 2016., 245,00 eura/t.[/h] [h=4]ječam, jul 2016., 136,00 eura/t.[/h] [h=4]pivarski ječam, jul 2016., 190,00 eura/t,[/h] [h=4]kukuruz, jul 2016, 160,00 eura/t. avgust 167,00 eura/t;[/h] [h=4]uljana repica, jul 2016 364.00 eura/t. avgust 364,00 eura/t;[/h] [h=4]suncokret, jul 2016. 365,00 eura/t[/h] [h=2]Tržište cene na berzama širom sveta[/h] Američko tržište Cene su bile pod pritiskom, dostižu nove najniže nivoe u Čikagu, uz porast vrednosti dolara. Cene soje su u padu takođe. soja – isporuka novembar 2016., ugovorena cena je kao u maju prošle godine . Vremenske prognoze ukazuju na umereni toplotni talas sa nižim temperaturama, od prvobitno očekivanih. Visoke temperature zabeležene u Corn Belt ( Kukuruzni pojas ) početkom ove nedelje, čini se doneće samo ograničene štete. [h=4]cene SAD, žetva 2015.[/h] [h=4]pšenica, sept. 2016, 4,1650 $/bušel, (cca 27,216 kg)[/h] [h=4]kukuruz, sept. 2016 3,4050 $/bušel, (cca 25,4016 kg )[/h] [h=4]soja zrno, avgust 2016, 10,3900 $/bušel, (cca 27,216 kg )[/h] [h=4]soja sačma, avgust 2016, 355,60 dolara/ kratka tona ( 907,1874 kg )[/h] Crnomorsko tržište Kampanja sezone 2015-16. je potvrdio položaj Ukrajine i Rusije u svetskoj trgovini žitaricama. Uz ukupni izvoz od 39,4 Mil.t i 33,8 Mil.t, ove zemlje su povećale svoj prethodni rekord za + 10%. Glavna razlika je u strukturi izvoza – pšenice za Rusiju predstavlja 24,5 Mil.t. U Ukrajini, portfelj proizvoda pokazuje širi spektar, kukuruz iznosi 17,4 Mil.t, malo više od količine pšenice. Konačno, Kazahstan je izvezao 8,3 miliona tona pšenice (izvezeno brašno je uključeno u ukupnu sume) dok je prethodnih godina prosek bio od 6-7 Mil.t.
 
Zasto oni racunaju proizvodnu cenu psenice? Sta njih zanima za koliko novaca moze da se proizvede? Ja kada kupujem Sekator nigde mi Bayer ne napise koliko je proizvodna cena a koliko je njihova zarada! Kada kupujem traktor isto tako. Ima samo krajnja cena, a nigde se ne vidi koliko kosta da se napravi!

Gledanje u tudji dzep.


Oni računaju proizvodnu cenu pšenice samo zato da bi mogli svake godine da nam daju minimalnu cenu, tj. zaradu koja će biti tolika da jedva ima ikakve koristi a opet dovoljna da nas polakomi pa da ne batalimo... Tako je sa svim kulturama... Koliko god da rodi uvek zarada bude tu negde približna, jako retko se odstupi od ovog šablona...
 
Ako je nesto pojeftinilo pojeftinio je hleb ili stagnira zavisno.
Po NS-u je cena 40-55din za veknu,dok je u selu sramnih 30din za veknu. Za te pare samo zele zeka moze da se kupi,nista vise(zvake,cigarete,litra goriva,sladoled,pivo...)
 
Nazad
Vrh