Ovim putem javno pitam ministarku poljoprivrede i premijerku da li je cena pšenice u najavi od oko 20 din./kg realna ?
Evo npr. da krenemo od cene gasa za domaćinstva. Cena prirodnog gasa za domaćinstva kada se preračuna u m3 iznosi 48 288 dinara za 1000 m3. Da li je 1m3 gasa 2,4 puta vredniji od 1kg pšenice ? Ne nije sporno, ako jeste. Samo mi dokažite kako i zbog čega. Ako idemo dalje i uzmemo podatak da je energetska vrednost gasa 11,47 kWh/m3 i da uzmemo da je dovoljna snaga za grejanje neke kuće ili stana 11,47 kW (iako nekome treba značajno veća snaga) i da treba da se greje 12 sati dnevno sledi 12m3 x 11,47 kWh/m3 = 137,64 kWh x 4.21 din./kWh (od 1. maja 2023.) daje 579 dinara za grejanje dnevno. Znači minimum 500 dinara dnevno mora da potroši domaćinstvo, koje će se sledeće zime grejati na gas, pod uslovom da ostane aktuelna cena. Što bi značilo da bi se za dnevnu potrošnju za grejanje na gas, po cenama pšenice u najavi moglo kupiti najmanje 25 kg pšenice.
Pa, pitam ministarku i premijerku, da li je realno da se za dnevni trošak za grejanje jednog stana može kupiti 25 kg pšenice ? I za koliko domaćinstava može da se proizvede hleba za dnevne potrebe od 25 kg pšenice ?
Takvih je primera nebrojeno mnogo. Da ne upoređujemo sa cenom struje, koja je 2-3 i više puta veća od cene gasa za istu količinu energije jer zavisi od načina računanja zbog tarifnog sistema. S’ tim da je struja za 8 meseci (od 01.09.2022. do 01.05.2023.) poskupela 27,8%. I sva ta poskupljenja obrazlagna su potrebom da cena prodaje energenata mora da pokrije cenu proizvodnje ili nabavnu cenu. Uz neizostavne komentare da je reč o najjeftinijoj struji u Evropi i da će prosečan račun biti uvećan za 300 din. Za moje domaćinstvo to je samo za posledje poskupljenje 600 dinara više, a u odnosu na prethodna bolje da ne računam.
Pa, pitam ministarku i premijerku da li prodajna cena svakog proizvoda treba da pokriva troškove proizvodnje plus da ostane i neka zarada ili to važi za sve sem za proizvode poljoprivrednih proizviođača ?
Šta smo mi donatori, socijalna ustanova ? I ako jesmo pitanje je za koga. Pošto cena nijednog finalnog proizvoda nije pala. Govore nam kako je pala cena pšenice na svetskom tržištu. Iako je jasno da je ta cena oborena iz geopolitičkih razloga. Da li je ijedan pekarski prizvod pojeftinio ? Nije. Puštaju se poruke da je ta cena na tržištu. Od pekara, otkupljivača, trgovaca, mlinara, svih. Hoće li pekari da snize cene svojih proizviida za 43% ? Neće.
Puna su vam usta poljoprivrednih proizvođača. Više od mesec dana ne možete da isplatite najbednije podsticaje za biljnu proizvodnju u Evropi. Dajete nam 90 dinara po aru, a troškovi proizvodnje prelaze 1000 dinara po aru. Time na nas navlačite odijum i privatnog sektora, i javnosti. Kao da nam tobože pomažete i sufinansirate našu proizvodnju. Dame i gospodo ne trabaju nama vaše „subvencije“ ! Nama treba realna i garantovana cena naših proizvoda. Da unapred znamo kako stojimo, šta ćemo da ostvarimo i da li da radimo.
Što se tiče nas proizvođača, njihovo je da nude cenu koju nude. Pitanje je šta ćemo mi da preduzmemo povodom toga. Da li ćemo da gledamo samo sopstveni interes da, ako vas neko primi i ispuni vaše zahteve, da vas ne zanima ništa drugo. Kakvo je stanje u društvu, pravosuđu, školstvu zdravstvu. Samo u pravednom, uređenom i normalnom društvu, pristojan čovek može biti zadovoljan i ostvariti svoja prava. To ubijeno ili ranjeno dete na ulici ili školi prošle nedelje, moglo je biti dete bilo koga od vas. Ako vas se to ne tiče, onda ništa.