Cena malih prasića na tržištu

Kod nas su za Uskrs ili do 400dinara. I sve je rasprodato, jedva pecenjari skupili prasice.
 
Сада наступа огромна празнина, што је било крмача завршило у кулену а нису убачене назимице.
Шта би са увозом?
Ево како је пар алавих сатрало свињарство, вештачки рушећи цену прасади и товљеника увозом живе стоке уназад 2-3 године. Министарство против пољопривреде саучесник.
Кажу нема таквог прасета и прираста као из увоза.
Нема.
 
Pa na kraju je i na moju nazimicu skočio veterinar a rezultat ću tek da vidim za jedno mesec dana.::sramota::::000::
 
Kako cena? Sta ce biti posle Đurđevdana pitam se sa cenom?
Đurđevdan je ove godine posna slava, a cena prasića ove godine nema veze ni sa Vaskrsom ni sa Đurđevdanom, već što prasića jednostavno nema jer su krmače poklane, zbog skupe hrane i niske cene svinja.
Sledeće godine će biti isti scenario i sa jaganjcima, jer za ovce bitange od nakupaca nude 1e/kg. Ostaviće ljudi samo za sebe, a ostali mogu da pasu po Adi Ciganliji, u pauzi kupanja.
 
A dali bi se toliko trazili da nije uskrsa

Послато са RMX3263 помоћу Тапатока
Živim u najvećem selu u opštini Lazarevac, PROŠLE godine u Septembru sam jedva našao prase od 30 kg, trebalo mi je u petak.
Nedeljom je pijaca, ali i to malo što doteraju su nakupci sa strane, oni koji ga uhvate za zadnje noge i istežu prase od 18kg tvrdeći da ima 23 kg, i misleći da je neko sisao veslo.
Inače je cena kukuruza kod nas u poljoprivrednoj 42 din/kg, za tovljenika se računa da pojede 7kg za jedan kg prirasta ( naravno tih 7kg pretvoreno u koncetrat ) Tako da bi neko ko hoće da je na nuli , trebao tovljenika da prodaje po 7*42 DIN=294 DIN ŽIVE VAGE, ne računajući rad, veterinara i dr.
A vidim neki srećni što je cena 210 din... ok imaju svoje žitarice od prošle godine kad gorivo, veštak nisu bili po ovoj ceni, ali pitaćemo se sledeće godine, još ako ova bude sušna, da li će verski kalendar ili pomor stoke zbog ne isplativosti držanja biti presudni.
Pitaj male tovljače pilića kad su još, i što, prestali sa poslom, i biće ti jasno šta i ostale čeka
 
Ma meni je sve odavno jasno nego kazem da nije uskrsa nebi se toliko trazili u bila ta cena

Послато са RMX3263 помоћу Тапатока
 
Kakav je to tovljenik kad mu treba 7kg za 1kg prirasta :oops:
Stereotip.
Nekada,u neko drugo vreme se racunalo tako.
7 kg kukuruza- 1 kg cene zive vage tovljenika.
Kapiras.Tom logikom tovljenik treba da bude oko 300 din kg.Da bi bilo isplativo tovljenje.
Ali tad se racunalo da 2 uhranis,jedno je tvoja cista zarada.
Kao misljenje,kad je hrana skupa - jeftine svinje.
To je nesto iz proslog veka,neko drugo vreme,neki drugi ljudi,kojih vise nema na ovom svetu.Neko drugo razmisljanje.
Imaju tablice prosecnog prirasta u svakoj fazi tova u odnosu na utrosak hrane.
Nije isto kod Pere u oboru i na automatizovanoj farmi,gde mu meri svaki gram hrane.

Mada ima i onih koji i dalje hrane kukuruzom i malo superom da zamirise i vicu "skupa 'rana".
 
Nazad
Vrh