Cena malih prasića na tržištu

UZ svo postovanje i bez ljutnje kupi ,, prase " od 30 kg po 150-160 din i uhrani ga da bude tovljenik od 110-130 kg i reci mi svoju racunicu :svinja:
 
od 30 do 150 je 120 x 3 = 360kg konc. x 40 = 14400 - rashod
150kgx 130 din/kg = 19500 -prihod
Razlika je 5000 dinara dobit

( a kakvu funkciju ima tih 5 kg od 25 do 30)
I takodje bez ljutnje, u ovom kraju Srbije se za veca slavlja ne kolje ispod 30 kg pa i do 60 a majstori ga ispeku tako da pitas ima li gde masno da se malo omrsim...
 
Nije mi bas jasna tvoja racunica ALI da je 5000 dobit po tovljeniku pa niko od tovljaca nebi odustajao od tova i zatvarao svoju farmu ili smanjivao brroj ( ulaz prasica)
Ja godisnje kupim oko 300 prasica za tov i tek sad imam neku zaradu na ceni od 150 din
Moja racunica je da je potrebno oko 280 - 300 kg hrane da bi se od praseta od 20-tak kg napravio tovljenikod 100-110 kg
A kod nas se za veselja kolju prasici 20-30 kg , Tip sto drzi pecenjaru placa prasice 26-28 kg po 150 a kila pecenja mu je 750 din
 
Ja samo pisem ono sto olovka kaze
Uzeo sam znaci 3 kg koncentrata za kilo zive mere po 40 dinara za prirast od 120 je potrebno 360 kg koncentrata ili ti 14400 dinara

Kako ti nije jasno?
Ovde su samo proste racunske radnje nema integrala, limesa, diferencijala, - znaci cisto kefalo pa ti razmisli sta nevidis u ovoj racunici
 
i sad dodaj toj racunici da je prase od 30kg 4500,00 i tvoja zarada je 500,00
puta 100 kom =50 000 za tri meseca
Ko kaze da se na poljoprivredi moze zaraditi.
Bolje se isplati klati peci i prodavati pecenje po 700 din od praseta 30 kg je 15 kg pecenja a to je para 10 500
pa kad nas bude vise takvih pojeftinice pecenje... a onda.. e onda neka jede sirotinja... bar neko neka ima koristi
 
Verovatno ovo nije mesto za ovu polemiku pa nek moderatori izbrisu
Izbrisao sam deo posta da neko ne bi pomislio da se nastavljamo i prepiremo
Jasno je svima da nema racunice ni onaj sto prodaje prasice a ni onaj sto tovi
Za sve je kriva drzava sto ne vodi racuna o tim stvarima nego samo kako da sacuva vlast
 
Slazem se da je trenutno 40 din velika cena ali sta je bilo dok je cena tovljenika bila 120-130 din??
Ali kukuruz je bio 25 din x 77kg= 1925
Sojina sacma 50 din X 20 kg= 1000 din
3 kg premisa x 150 din =450
Trenutno je cena kukuruza manja a i cena sojine sacme , ali ako zrno soje placaju trenutno 37 din koliko li ce biti sacma??
A i 100 kom pojede 20 t kukuruza x 20-25 din=400000-500000 din
PA ti hrani za 50000 din 3 meseca
 
Poslednja izmena:
50000:3=16666 To ti kao ostaje mesecno,toje samo ostatak od hrane i kuplj. praseta,a dali je to prase pilo vodu koju takodje moras da platis dali si trosio struju da mu spremis koncentrat i ne daj boze nekog lecenja a sto je postala redovna pojava u oborima gde se prasad kupuju sa raznih strana i eto ti zarade od 0.001%.U tudjoj ruci uvek veci komad kaze nas narod.
 
Kaze moj teca:'na stoci jedne godine dobijes,druge izgubis,i lepi moj uvek si na nuli,tako bolje za dzaba lezati,nego badava raditi'...treba sve to napustiti i hraniti samo za sebe,a ne drugog bogatiti a sebe siromasiti!
 
Tacno tako, bravo drugar. Trebamo svi lepo sve rasprodati i ne cuvati vise nista niti obradjivati zemlju, sta ce nam to, zasto uopste i da pokusavamo da zaradimo. Bolje da legnemo pod nekim drvetom da sedimo ceo dan i da ne radimo nista jer se naravno moze ziveti od vazduha, novac i hrana nisu potrebni jel tako ? Po meni to je misljenje slabica, tj onih koji ne zele da se bore za svoj zivot, za svoj posteno zaradjen hleb. Istorija nam je pokazala da ogromnu zaradu imaju samo oni koji nesto mute a da mi koji posteno radimo mozemo da se zadovoljimo nekim mrvicama da tako kazem. E ja mislim da je na nama da se borimo da te mrvice budu sto vece ali treba se pomiriti sa tim da one nikad nece biti ogromne (a mislim da nisu ni potrebne ogromne zarade dovoljno je da se zivi normalno ).
Uzgred odoh u off.
Trenutna cena 130-145 zavisi od kvaliteta.
 
Dobro,dobro,samo napred i ne odustajte od stocarstva i ja nisam rekao da ne treba raditi nista,vec ne treba raditi za profit koji je nula ili minus gledano za npr.period od 5god..treba se preorijentisati na nesto drugo!
 
Ovo je baš katastrofalan period za ljude koji se bave proizvodnjom prasadi. Ne vidim uopšte logiku na tržištu! Posle ove dve zadnje godine ne znam ko će držati krmače. Eventualno odgajivači koji imaju i tov, ali samo proizvoditi prasad, mislim da je to dobar minus.
 
Nazad
Vrh