Evo jednog od razloga zasto je trenutno cena kukuruza takva kakva jeste:
Rekordno nizak vodostaj Dunava ugrožava izvoz kukuruza
Postavio Dragan Brkić Thursday, 15 September 2011
Od 30.avgusta, Dunav nije prohodan za plovidbu na nekoliko sektora od kojih je najkritičniji sektor u Rumuniji između gradova Giurgiu i Turnu Mugurele (515-580km). Ovakva situacija nije zabeležena u poslednjih 20 i više godina. Dosadašnja iskustva niskih voda, diktirala su brodarima smanjenje gaza u odnosu na granicu ekonomskog optimuma plovidbe. Sada, imamo situaciju da se objekti uopšte ne mogu tovariti iz razloga što brodovi gurači (potiskivači), kao ni prazna samohodna plovila ne mogu proći navedene kritične sektore. Trenutno nema nasukavanja ali su brodari sa natovarenim teretima do daljnjeg usidreni i čekaju poboljšanje hidrološke situacije i dolazak vode. Sa jedne strane nema znakova podizanja vodostaja Dunava, a sa druge strane je do daljnjeg onemogućen izvoz vojvođanskog kukuruza prema Crnom moru (Konstanci) kao i snabdevanja sirovinama čeličane US Steel u Smederevu sa mogućom posledicom gašenja visoke peći, zatim ugroženo snabdevanje Srbije evrodizel gorivom, te ugroženim snabdevanjem Petrohemije sa sirovim benzinom.
Moguće rešenje ovakve situacije brodari vide u otvaranju akumulacije Đerdap kako bi se nivo vodostaja Dunava u Rumuniji povećao, ali bi se na taj način poremetila elektroenergetska stabilnost zemlje. Na nadležnima je da izračunaju gde su trenutni gubici veći i da u skladu sa tim i postupe. Do daljnjeg brodari čekaju kiše, a sa njima i pomenute fabrike ali i izvoznici žitarica iz Vojvodine. Ukoliko se ovakva situacija sa niskim vodostajem Dunava nastavi, došlo bi do velikih poremećaja u žetvi kukuruza.
Da podsetimo..
Prinosi kukuruza koji se za sada kreću od 4 do 11 tona po hektaru, pokazuju da će ovogodišnji rod te ratarske kulture biti prosečan, izjavio je prekjuče za Betu direktor udruženja "Žita Srbije" Vukosav Saković.On je rekao da će zbog suše u julu i avgustu, prema procenama udruženja "Žita Srbije", ovogodišnji prinos kukuruza biti za 10 odsto manji nego 2010. godine, ali da to nije loše jer je prošla godina bila rekordna za kukuruz."Prema procenama, prosečni prinos kukuruza biće minimalno 5,6 tona po hektaru i sa prošlogodišnjim zalihama od 150.000 tona, Srbija će imati na raspolaganju min.6,2 miliona tona kukuruza, što je dovoljno i za domaće potrebe i za izvoz".
Prema rečima Sakovića, ove godine se očekuje da se izveze minimalno 1,7 miliona tona kukuruza, što znači da će za domaće potrebe ostati 4-4,5 miliona tona kukuruza.