Burad za vina i rakije

CVEJA Po

Član
Učlanjen(a)
9 Dec 2010
Poruka
2.802
Cvejo, moras prvo probati rakiju iz takvih buradi, pa se onda odluciti za jedno. Dudovo bure itekako doprinosi aromi rakije, naravno i kvalitetu. Nemoj se plasiti, ako je u dudovom buretu vec lezala rakija, onda moze da stoji godinama, i samo ce biti bolja. Bitno je proveriti bure, da ne smrdi, ljudi obicno naliju bure vodom, pa ostave da voda lezi dugo u njemu, i naravno , voda se usmrdi i zezne bure. Ili ako su drzali rakiju cija je komina previrala u drvenim kacama koje nisu bile dobro ociscene, pa povukle na ustajalu dzibru, onda takvo bure moze da pokvari rakiju. Pozdrav
Imam u planu kupiti novo bure.Inace ja sam dosad rakiju koja se odmah komzumirala za domace potrebe drzao u staklu i bagremovom buretu.

bratori

Član
Učlanjen(a)
4 Jul 2011
Poruka
109
Cvejo, mozda je najbolje da uzmes hrastovo bure za cuvanje rakije na duzi period. Samo novo bure moras dobro da ovinis, i prvu rakiju ne smes drzati dugo u njemu, par meseci uz redovno kontrolisanje, tek naredna rakija moze na duzi period. Primetio sam da mnogi lakiraju burice, ne znam koliko je to dobro. Kad budes kupovao bure, gledaj da kupis kod pintera, izbegavaj preprodavce.
http://www.youtube.com/watch?v=b_o0sQfipfs
imas kontakt u opisu video klipa
Pozdrav

Bojan Vuk

Novajlija
Učlanjen(a)
27 Jun 2012
Poruka
4
Problem sa dugim odležavanjem rakije u buretu je ispuštanje tanina u rakiju i kalo. Držati rakiju 20 godina u buretu nije preporučljivo jer će posle tog perioda biti znatno manje rakije, a ostatak će biti pun tanina, prejakog ukusa i tamne boje. Moj predlog naravno da jeste hrastovo bure i eventualno ubaciti hrastov čips ili kocke da bi dale odimljeni efekat. Nakon godinu ili dve preliti u staklene balone ili boce. Barik bure je skupo, a sličan efekat se može dobiti sa gore navedenim. Ako je rakija kvalitetno napravljena od samog početka ona će se u staklu polimerizovati narednih godina i svakako dobiti na kvalitetu, a za 20 godina će biti vrhunska.

Bojan Vuk

Novajlija
Učlanjen(a)
27 Jun 2012
Poruka
4
Bojan Vuk hrastov cips ili kocke mislis da ubacim ogorelo ili cisto?
Da, nagoreli hrastov čips ili kocke. Nema smisla ubacivati čist čips ako rakija odležava u hrastovom buretu, već je ideja da se uštedi novac ako već imate hrastovo bure i izbegnete kupovinu barika koji je dosta skup. Druga opcija je i odležavanje rakije u većim staklenim balonima ili inox posudama sa dodatim čipsom, plastiku ne bih preporučio.

bratori

Član
Učlanjen(a)
4 Jul 2011
Poruka
109
Da, hrastov cips je odlicna stvar! Ako ne mozes da nadjes ni bure ni cips, onda hrastove ili dudove letvice, pa u staklenu posudu. Letvice duzine 15 cm, debljine 1cm. Letvice moraju biti suve, tako suve letvice prvo iskuvati, pa osusiti, pa tek onda ubaciti u posudu u kojoj ce drzati rakija. Pozdrav

CVEJA Po

Član
Učlanjen(a)
9 Dec 2010
Poruka
2.802
Da, nagoreli hrastov čips ili kocke. Nema smisla ubacivati čist čips ako rakija odležava u hrastovom buretu, već je ideja da se uštedi novac ako već imate hrastovo bure i izbegnete kupovinu barika koji je dosta skup. Druga opcija je i odležavanje rakije u većim staklenim balonima ili inox posudama sa dodatim čipsom, plastiku ne bih preporučio.
Ovo nije losa ideja.Mozda tako i uradim.

- - - - - - - - - -

Da, hrastov cips je odlicna stvar! Ako ne mozes da nadjes ni bure ni cips, onda hrastove ili dudove letvice, pa u staklenu posudu. Letvice duzine 15 cm, debljine 1cm. Letvice moraju biti suve, tako suve letvice prvo iskuvati, pa osusiti, pa tek onda ubaciti u posudu u kojoj ce drzati rakija. Pozdrav
Tako sam radio prpsle godine stim sto nisam otkuvao letvice duda vec ih samo stavio u stakleni sud.Neznam zasto mi se sad pojavljuje u rakiji kao neka paucina?

bratori

Član
Učlanjen(a)
4 Jul 2011
Poruka
109
Goraci zato sto nisi otkuvao letvice, da si ubacio sirove letvice, ne bi mogao da pijes. Ako ne uspes da nabavis bure, ili cips, slobodno ubaci letvice, ali prethodno ih otkuvaj, pa prosusi dva-tri dana, letvice moraju biti suve, nikako sirove. Pozdrav

gogidj

Član
Učlanjen(a)
8 Apr 2012
Poruka
353
A koja je svrha tih letvica i cipsa, mislim sem boje jel ima i neku drugu funkciju????

mladen87

Član
Učlanjen(a)
3 Okt 2010
Poruka
1.970
pozdrav drugari....

treba mi bure od inoxa(prohroma) kapaciteta 250-300 litara za rakiju.da li neko moze da mi preporuci nekog dobrog proizvodjca?:ppozdrav:

North ARMY

Super Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
14 Okt 2008
Poruka
24.210
Sad sam sa komsijom bio na vasaru da on kupi 2 dudova bureta od 100litara, 80e je po komadu. Burad su bas masivna I deluju kvalitetno.

mzupunski

Član
Učlanjen(a)
5 Avg 2009
Poruka
499
Mladene ja sam uyeo u Merkuru u NS inox slovenacko od 150 litara sa postoljem i plivajucim poklopcem, cena maltene 17000dinara..

Vrh