Briketiranje žetvenih ostataka

goran1

Član
Učlanjen(a)
8 Nov 2008
Poruka
163
Lokacija
zabalj
da li je neko pokusao da napravi masinu za briketiranje zetvenih ostataka ? :sta:
 
Odg: briketiranje zetvenih ostataka

Kažu da se ne isplati briketirati žetvene ostatke jer treba uložiti energiju koja se nemože vratiti (više iskoristiti) i ja sam bio zagrejan za to . Ali sam odustao .
 
Odg: briketiranje zetvenih ostataka

Otkako su pronasli rupu na saksiji - setili se da kao prostirka za zivotinje/ djubrivo ima vrednost neprave odnje ni papir
 
Odg: briketiranje zetvenih ostataka

Koliko ga ja shvatih, žetveni ostatci kada prođu kroz prostirku i postanu đubre, vrede više nego da se koriste u neku drugu svrhu.
 
Odg: briketiranje zetvenih ostataka

ne znam bas da je to isplativije jer briketi koji se prave od 70%tvrdog drvete i 30% sojine slame kosta 11000din/t
 
Odg: briketiranje zetvenih ostataka

Sojina slama je tu samo kao vezivno sredstvo!
 
Odg: briketiranje zetvenih ostataka

~Kiki~ je napisao(la):
Kažu da se ne isplati briketirati žetvene ostatke jer treba uložiti energiju koja se nemože vratiti (više iskoristiti) i ja sam bio zagrejan za to . Ali sam odustao .
kiki zasto se ne isplati briketirati sojinu slamu zar jr to toliko skupo?
 
Odg: briketiranje zetvenih ostataka

Uležena snaga elektro motora kome je stepen iskorišćenja negde 95% , i dobijena kalorična vrednost govore da je ne isplativo . Ja sam isto hteo da pravim mašinu za briketiranje slame i kukurozovine (stabljika kukuruza) čak sam i gledao neke mašine u preradi drveta , ali sam odustao iz tih razloga ! Pričao sam i sa nekim ljudima na NS sajmu koji tvrde isto .
Bolje je presovati .
 
Odg: briketiranje zetvenih ostataka

nista ja cu probati da napravim nesto pa cu videti da li ce mi se isplatiti jer meni je nezgodno da lizim presovanu slamu a i manje mesta treba za smestaj briketa
 
Odg: briketiranje zetvenih ostataka

Ima i dobre literatire iz te oblasti ! Treba ti da ostvariš odgovarajući pritisak koji zavisi od kulture do kolture , stanja kulture , vlažnosti , količine "lepila" (skroba) ... ima tu matematike da se radi !
_________________________________________________Post je spojen: [time]1234442794[/time]_________________________________________________
Molio bih slike kada bude gotova mašina ! Pozdrav ! :cao:
 
Odg: briketiranje zetvenih ostataka

ok sutra cu ici da vidim kod jednog druga da vidim kako je on to napravio :D
 
Odg: briketiranje zetvenih ostataka

Da cugi upravo tako.
Pre~ 30g fabrike papira su otkupile slamu na njivi (da se ne spali) balirale i odnosile.
Bila je lepa zarada tovarenje slame.(za nas krupnije)
Sojina slama je dobra prezivarima zekonjama.
Nemogu na brzaka da nadjem analizu ali sam zapamtio da je bogat Mn (skoro ko ovsena slama ) N i proteinima (ko graskova)
 
Odg: briketiranje zetvenih ostataka

Da li se može briketirati stajnjak,ima li neko iskustva i da li ima mašina za briketiranje.
 
Odg: briketiranje zetvenih ostataka

Nema razloga briketirati stajnjak,greota je.
Ima mnogo veću vrednost kao hrana za biljke i nikad ga dovoljno!
 
Odg: briketiranje zetvenih ostataka

Tamo gde nema nikakvog ogreva a ni zemlja se ne obradjuje, gde se narod bavi nomadskim stocarstvom kravlja ili bivolja balega se susi i lozi. Na primer na Tibetu i u delovima Mongolije ali i na Sar planini Brod - Dragas. To znaju Gornaci. Tamo na Sari skupljaju svezu balegu i lepe na zidove kojima su ogradjena dvorista. Tako se susi.
 
Tražeći po netu nisam našao ono što interesuje baš mene. Dali je neko pokušao da napravi briketirku po sistemu uradi sam. Koje je delove koristio. Čuo sam za ideju da bi se mogao iskoristiti zamajac sa reduktorom od prese za tvrdo baliranje slame ako bi se pravila mehanička briketirka. Predlagao mi jedan majstor da je moguće iskoristiti hidrauličnu pumpu sa kombajna ali neznam koliki pritisak može da napravi. Ovi delovi se mogu kupiti jeftino po odpadima. Mogla bi to da bude mašina majeg kapaciteta do 50kg na sat. Nebi morala ni da radi po ceo dan nego sat radi sat dva ohladi pa otet. Ni prečnik briketa nebi morao biti standardan tako bi mozda bila potrebna manja snaga da bi ovi nestandardni delovi mogli da izdrže. Briket bi se koristio za kućne potrebe nebi pravio veće količine odjednom vec u zimskim danima kad je manje posla uraditi za 15 dana pa opet kad se nađe slnbodnog vremena. Goran1 dali si uspeo u svom pokušaju da napraviš briketirku i od kojih delova.
 
lakarije je napisao(la):
Nema razloga briketirati stajnjak,greota je.
Ima mnogo veću vrednost kao hrana za biljke i nikad ga dovoljno!

Druže,ja sa stajnjakom koji imam oko 5,6 vagona mogu da nađubrim malo jače od jutra a ako bi uspeo da ga briketiram inao bih da se grejem cele zime ako ne i dve,samo ne znam da li će smrdeti prilikom loženja.Počeo sam da pravim ručnu presu-sa ekonomske strane prosta računica samo što ima da se radi
 
Nazad
Vrh