Breskva i Nektarina

ma najbolje sam
kako kažu
uzdaj se u se i u ...
iskoristi godinu pa idi kod nekog orezivat u zelenoj rezidbi da ti pokaže malo
a i moraš poznavati pupove koji su cvjetni koji lisni
kod zimske rezidbe koje grane ostaviti koje izbaciti ja i prikraćujem rodne grane na pola(dosta njih to radi) smanjiš si prorijeđivanje plodova
kad je normalna god
a uroda po voćki bi trebalo biti oko 30 kg u punom rodu ,ne treba niti pretjerivati a bude i do 50 na nekima
a nekad kao što vidiš ništa,bukvalno niti jedna breskvica na 500 kom

pročitaj malo teorije pa onda u praksu

---------- Poruka napisana u 22:15 ---------- Prethodna poruka je at 21:55 ----------

ovako nekako izgleda produžena vaza
znači vaza ali na dva kata
prvi kat nije tako nisko zemlji,bilo je oko 50cm snijega



Uploaded with ImageShack.us

---------- Poruka napisana u 22:22 ---------- Prethodna poruka je at 22:15 ----------





vaza :ppozdrav:
 
Hvala momci i ja se slazem sa vama da je najbolje sam.Nazalost danas slabo se u bilo kog majstora moze verovati.
Daevu,procitao sam ja ponesto.Imala je jedna knjiga mislim od nekog Bulatovica stara(i jos ponekog autora),koju sam procitao par puta.I mislim jos poneku.A takodje planiram da skorije pazarim 2-3 koje su samo o breskvi i rezanju.Cinimi se da sam bas na ovom forumu i nasao dobre autore i knjige,tako da prvom prilikom uzimam.
E sad za sliku.Ekstra si ovo formirao,cak i dekorativno izgleda dobro.
Nego,jel ovo slika onog tvog pomenutog zasada od 3.5x2,5?
Znam da se otprilike,mislim"otprilike"(sto cu dobro da izucim) u pocetku formiranja krune ostave glavne grane,onoliki broj i pravac ,koji je potreban za trazenu krunu,a one koje smetaju tj.konkurisu se ili saviju ili odseku.Cujem da neki strucnjaci preporucuju u prvoj godini minimalnu rezidbu ,a vise savijanje,valjda da nebi poludela u izbojcima.A u punom rodu se valjda samo vodi racuna o proredjivanju,da bude kruna dobro osvetljna,menjanju nekih starijih grana i redukovanju roda,kada je to potrebno.Mada ima tu toga jos podosta .Da napomenem da mi ne predstavlja problem razlikovanje cvetnih od lisnih pupoljaka,mada sam malcice zaboravio,jer sam bio jednom odustao od sadjenja,ali nije nikakav problem da to utvrdim.
I mogu ti reci da sam i odusevjen i da mi je malo neverovatno da ovo drvo na slici(cinimi se da je to taj zasad) rodi 15kg u 2 godini.Stvarno vrhunski.Ja bih bio zadovoljan da u ponom rodu imam i 25kg,a 30kg mi je vec i vise nego sto sam i sanjao.A u stvari sam racunao na nekih 20kg u punom rodu,tako bar kod mene neki zemljaci(ljudi iz mog sela)pricaju tj.pricali,pre.A da zadrzi kvalitet.Zato mi je 30 i vise nego odlicno.
Uzgred da pomenem,nisam sa komsijama razgovarao kako su im sada prosle vocke posle ovih zaostalih mrazeva.Kako sam ja onako video neke divlje tresnje i poneku sljivu,nisam primetio neka ostecenja,bas cu kada budem imao prilike da pogledam.Tu su mi blizu.Al stvarno je steta za vase.

---------- Poruka napisana u 11:44 ---------- Prethodna poruka je at 11:37 ----------

A da da nezaboravim,pomenu da rodne grancice skracujes na pola radi redukcije roda.A sta radis sledece godine sa istim?Jel ih odstranjujes skroz ili ostavljas 1-2 pupoljka da naprave lastar za sledecu?Jer one ce sledece godine iz svakog pupoljka poterati i grancicu(bar mi se nesto tako cini) i kada se njih nacicka,prava zbrka.Ili mozda nju seces skroz ,a ostavljas neku drugu nerodnu ili sl.Nadam se da ti nesmetaju pitanja i ako pitam jos ponesto.Pozdrav
 
vidi na svakoj rodnoj grani bih ostavio 4-6 bresaka prosjek oko 1kg
pa ti sad broj grane na toj voćki pa vidi računaj
na breskvi nemaš savijanja grana barem ne puno, to nije jabuka ili kruška
breskva rađa jedino na jednogodišnjim granama
znači grana koja izraste ove godine na njoj nagodinu imaš roda i onda je režeš i puštaš da nove rastu i tako u krug
ti u prvoj god.trebaš samo ostaviti postrane grane,tj. formirati uzgojni oblik

---------- Poruka napisana u 13:53 ---------- Prethodna poruka je at 13:49 ----------

slobodno pitaj šta znam ja kažem ili kažem kako ja radim pa ti prosudi jer ne rade svi isto svako ima nekakav svoj način
voćka se uvijek orezuje za iduću godinu ne za ovu nego iduću
 
Tacno,tacno,za iducu se reze,a ne za tekucu.Smetnuo sam sa uma.Znaci ,te koje su vec rodile u ovoj,to su one koje su ostavljene prosle godine i one se seku skroz.U medjuvremenu dok su te ostavljene rodile,iz drugih grana do kraja godine je izbilo jos novih grana koje su neroden jer su tek izbile i koje bi bile i ce da budu rodne sledece godine,e one se ostavljaju za narednu godinu.Jel tako,mislim skraceno?Ovo bi valjda trebalo da bude zajednicko za sve breskve,nezavisno od krune.
Izgleda da je najvaznije dobro razlikovati vrste pupoljaka i grancica.Cinimi se da se prema tome posle reze,naravno u zavisnosti i od krune.
Cinimi se da sam ja ranije nesto brkao.Nisam obracao paznju na to koju grancicu ili granu secem,mislim,nisam gledao dal ima rodne pupoljke,mesovite ili je vegetativna.U stvari izgleda da kada se gleda treba da se vidi odmah vrsta grancice i sta na njoj ima,ono ostalo samo dodje.Podseca me to na onu poslovicu,"od sume nevidi drvece".To je izgleda kod mene bilo.Moracu ponovo da prelistam knjigu, da ne bi mozda brkao neke stvari po secanju,pa cu posle pitati ako nesto nije jasno.

Pozdrav
 
Ove godine neocekujem rod jer zbog ekstremne zime izmrzle breskve što znaci da je šteta ne 100% nego 150% jer ulagati treba da se ne zapusti voćnjak a plodova nece biti
 
ma tako je i kod mene
samo kažem šbbkbb
a ima i ovakvih god. kad nemaš bukvalno niti za probati
 
Nisam siguran za nektarinu,al vinogradske praske i valjda divlje breskve(neznam kako se zovu dao mi neko i ja samo posadio),kod mene ,nisu cinimi se nimalo ostecene mrazom.Pa zato mislim da nisu ni nektarine.Kakva sreca.
 
Bravo momci, pokrenuli ste jednu mrtvu temu. Nisam je posećovao neko vreme jer je bila monotona a postavio sam pre toga par pitanja da bi se krenulo s mrtve tačke ali odgovora nije bilo. Verovatno nikome nije bilo interesantno. Da dam svoj doprinos .

Imamo breskvu sa krošnjom u obliku vretena zasađenu na 1,5m x malo manje od 4m. Zasad je star oko 20 godina, možda 2 god manje i nemamo nameru da ga uništavamo još nekoliko godina. S obzirom na ovo imam prava da iznesem neka naša iskustva.

Vreteno je jako zanimljiv i praktičan oblik krošnje. Može zasad da traje preko 20 godina bez problema uz malo pažnje a pre svega pri rezidbi. Takođe imamo i zasade na 4x2m koji su sada u 20oj godini.

Ključni momenat je rezidba koja mora de je bar malo precizna i pedantna. Voćka ne može da se žali ali će bogato nagraditi svaki trud.

Prilikom formiranja nikako ne preopteretiti stablo rodom već pažljivo ostavljati manju količinu plodova kuju stablo može da podnese. Vreteno bez zelene, letnje, rezidbe je nemoguće gajiti a da vam bude dobro i da dugo traje. Najpoželjnije je da sami režete, pa i pogrešno ali pažljivo pod uslovom da ne poznajete, dobro, rezača koji tačno zna šta radi i uz to je pažljiv po prirodi. Svake godine se iznova najviše iznerviram u vreme rezidbe. Neverovatno je ko sve sebe naziva rezačem a uz to radi se o voćkama koje ste vi pre toga pažljivo negovali.

Sada pre par dana mi je "rezač stručnjak" pred očima odsekao vrh na mladom stablu koje se formira kao vreteno. To se ne sme raditi ako je sa mladom biljkom sve u redu: ako nije bolesna, ako je dobru prihranjena, ako nije oštećena, ako nije dostigla malo ispod potrebne visine ...


Vreteno formiramo ovako, iskopirao sam ono što sam pisao ranije :

Iznad prve dve grane, najbliže zemlji, koje ostavljaš u pravcu redova ostavljaju se ostale grane iznad njih spiralno. Ako centralnu osovinu nazoveš primarnom, ostale, pa i ove prve dve u pravcu redova možeš nazvati sekundarne. Iz prve dve ostavljene u pravcu redova možeš imati i nekoliko tercijarnih koje nose rodne grane. Ovo sve u zavisnosti od razmaka u redu. Ne dozvoliti preveliko preklapanje prvih grana susednih stabala. Do polovine stabla po sličnom principu ostavljaš sve kraće sekundarne grane iz kojih imaš jednu ili više tercijarnih koje nose rodne grančice. Od sredine stabla do vrha ostavljaš vrlo kratke sekundarne grane i uglavnom po jednu tercijarnu granu . Na vrhu ne smeš dozvoliti da imaš prejakih grana i da one zasenjuju one ispod njih u većoj meri.

Ako ti je razmak sadnje u redu 1,5m onda ti samo prve dve sekundarne grane imaju više tercijarnih a sve ostale uglavnom po jednu eventualno dve. A opet sve to zavisi od bujnosti sorte.

Uvek u drugoj i trećoj godini moraš ostaviti nešto roda da porast ne bude preveliki, ali ne smeš preterati
 
@Slav,brate svaka ti cast.Bas si se potrudio da napises nesto o rezidbi koja,kako se moglo i primetiti iz moih odgovora,me dosta interesuje.I normalno,svaki podatak mi je dosta dragocen,pored podataka iz raznih knjiga.
Daevu,imam jednu nedoumicu oko tvog ranijeg odgovora u vezi rezidbe,nije mi odmah palo napamet.Ti si rekao da se breskva reze ove godine za sledecu.
Izvini ali mislim da si tu pogresio.Ispravi me ako gresim.Tacno je da breskva rodi na jednogodisnjim grancicama,ali prirast novih letorasta najjaci je tokom proleca odah posle cvetanja.Te grancice koje tada ,a i kasnije u toku godine izrastu su u stvari grancice koje ce sledece gondine dati rod.A one se rezu tek sledece godine naprolece.Pre cvetanja u rano prolece cim mrazevi prodju krece se sa rezidbom,bar tako kod mene rade,najverovatnije zbog mrazeva.U to vreme na drvetu imamo samo stare grancice i one nove jednogodisnje od prosle godine.I one se sve rezu,s tim da se ostavi potrebni broj,raspored za "ovu"godinu.Sada sam bas bio u komsiinom breskvaru i video sam rezaje.Svaka grancica koja je ostala daje rod ove godine i na njoj nema nijedne druge.Tako da cinimi se otpada to sto si mi rekao.Nisu rezali za sledecu vec za tekucu godinu.To kako se meni cini moze jedino da vazi ako se radi zimska rezidba,ali to ljudi skoro da vise i nerade zbog opasnosti od mrazeva.Jer ako je orezu kako treba pa budu jaki mrazevi postoi sansa da nista ne ostane.Zato su svi kod mene presli na proletnju.E sad letnju cinimi se da niko ne izvodi,verovatno jer zbog malo redjeg zasada to i netreba.Ako nije ovo tacno sto sam rekao,a i ako ti nije problem,malo pojasni ovo,il sam ja pogresno skapirao il si ti pogresio.Pozdrav
 
ma je i ovo što si ti napisao
ali moraš i paziti kuda će ti izbiti grane za iduću godinu a ne rezati bez veze samo za jednu pa onda za 2 god. neznaš šta bi od muke jer grane frcaju na sve strane
onaj ko reže i zna šta radi za 2-3 god vidi unaprijed točno kako će se voćka tj. grana razvijati
di rezati ove pa di rezati nagodinu da bi dobili šta želimo
ali opet svako ima svoj način,eto rekao si da ovi tvoji ne rade zelenu rezidbu što je po meni pomalo blesavo
bit je rezati bliže osnovi grane da voćka ostaje manja jer breskva lagano pobjegne,naraste
 
Koliko sam ja citao,postoje tu tacno odredjena pravila.I kada se shvate,onda bi to trebalo da bude vrlo prosto.Mada to nije ni neka kvantna mehanika pa da tesko moze da je shvati prosecni covek.
I koliko sam ja shvatio rezanje tih grana koje su izbile iz tekuce godine u toj proletnjoj rezidbi treba da bude tako da ostavi dovoljno roda,da ne preoptereti granu jer ce u protivnom plodovi biti sitniji i stablo biti pod stresom koi ce mu verovatno smanjiti zivotni vek ako se tako nastavi.A te brojke o razmaku izmedju gana se otprilike znaju.Teoretski.Mada tu jos neke stvari moram da skapiram.Isto previse bujne grane bi trebalo odstaniti jer remete ravnotezu u kruni,verovatno crpeci vise hrane za sebe.Tako da sam recimo primetio neke debele grane odsecene.Pa mi palo napamet kao razlog,da su pravile konkurenciju onoj do nje koja je glavna pa je zato odstranjena.
U sustini kada sam gledao komsiin breskvar,primetio sam da je prilicno prosto orezan.Ostavljen je tacno odredjen broj rodnih grancica na svakoj primarnoj grani.Inace kruna je casasta.Ima tri ili vise osnovnih tj.primarnih grana,sekundarne i nema.Ili su to one na koima je i rod.Mada ima nekih visegodisnjih,na koima su rodne grancice,ali mali broj.Ovo tvoje stablo je bas ko iz knjige.
Merio sam rastojanje onako koracima kod komsije.Otprilike raspored je 4x3 ili 3,5.Poprilicno retko po meni.
Izvini al opet ima tu nesto nedoreceno u tvom odgovoru tj.nije mi bas jasno.Kazes da iskusan rezac zna kako ce grana izgledati za 2-3 godine.Ali cinimi se da to moze da vazi za mlado stablo,njemu se kruna i grane tek formiraju pa pravilnom rezidbom mu se daje oblik i dimenzije.Ali kada je matoro sablo u pitanju,sta tu ima da se zna unapred.Osnovne grane tj.primarne pa ni sekundarne se valjda ne diraju vec ono sto na njima izbije se odredjenim redosledom proredjuje.Ili kada je potrebna zamena neke od tih glavnih onada se odredjena ostavlja.Zar nije tako.
Drugo ovo sto si zadnje pomenuo,"da se vocka reze blize osnovi da bi vocka ostala manja".Nije mi to bas jasno_Ona se reze blize osnovi,valjda, jer je tako najbolje,da bi bolje srasla,,mada cinimi se,sad mi prodje kroz glavu objasnjenje jednog strucnjaka,da kada se radi zimska rezidba treba pri rezanju ostaviti patrljak ,ne rezati do pupoljka(secam se pupoljka,nisam siguran da je do osnove)jer ako budu jaci mrazevi taj zadnji pupoljk moze da izmrzne i nema nastavka rasta te grane u pravom smeru,zato ce izmrznuti ili se osusiti patrljak,a pupoljak ostati zdrav.E sada kod proletnje rezidbe neverujem da vazi to.Ali nerazumem tu vezu izmedju rezanja blize osnovi da ne bi pobegla u vis.Cinimi se kada je vec kruna potpuno formirana,nema vise beganja u vis.Ili gresim?Inace,hvala na odgovoru
 
do osnove ne mislim rezati do grane,nego što bliže nosećoj grani radi težine roda a i radi što manjeg porasta biljke

breskva rađa samo na novonastalim granama , one koje su starije od 1 god. na njima nema roda i zato je potrebna drastična rezidba

napisao sam
to ti je kao vrba pusti je jednu godinu i gotovo pobjegne ostaju ti gole dugačke grane a rod na kraju istih
 
Нисам знао да бресква може да рађа 20 година стара, мислио сам да живи 15 година.


Da, breskva može da rađa i više od 20 godina. Prošle godine smo iskrčili zasad koji je imao oko 30 godina.

Kratak životni vek voćnjaka pod breskvom je rezultat više faktora.

1. Mnogo se brže i lakše stvaraju nove sorte u odnosu na ostale voćke. Nove sorte obično imaju bolje osobine u odnosu na ranije stvorene mada je to sada diskutabilno.

2. Breskva je osetljiva na više bolesti koje uništavaju stablo pa retko koji voćnjak breskvi sa svim stablima možete da vidite, uvek nedostaje po neko. Sve do 10% je podnošljivo. Zaštita od ovih bolesti je pre svega u "pedantnoj dezinfekciji" nakon mehaničkih oštećenja (rezidba, proređivanje plodova, letnja rezidba ...). Moderna sredstva nisu bolja od starih i proverenih. Samo se poljoapotekarima ponekad više isplati da hvale nova.

3. Rezidbom, koja nije sasvim primerena, se relativno brzo izgubi željeni oblik pa je lakše voćnjak izvaditi nego sve to popravljati. O ovome je počeo da piše Daevu ali nije dovršio pa nije dovoljno shvaćeno.

4. Rasadničarima se više isplati da prodaju više sadnica a ne manje pa savetuju da voćnjaci ne "traju" dugo.

5. Stručnjaci vole da u praksi vide nešto što su oni zamislili pa savetuju gustu i pregustu sadnju koja opet rezultuje kraćim vekom eksploatacije voćnjaka. Pedantnom i preciznom rezidbom se i ovo može rešiti ali traži vremena. Npr u Španiji je i dalje dominantni oblik krošnje kotlasta kruna i Vaza, nikada ozbiljno nisu prešli na vreteno a daleko od toga da su neozbiljni proizvođači.

...

Ima još razloga ali da ne dužim previše.
 
Daevu,pomenu ranije nesto o tvoim breskvama,nektarinama,ako se nevaram?
Pa me nesto interesuje.Prilicno sam impresioniran rodom koji si postigao u drugoj godini po stablu.Bas malopre sam sa komsijom razgovarao o tome,i on je iznenadjen.Pa samo malo diskutovali o tome.Po njemu rod od 25-30kg po stablu je samo teorija i uspeva samo u ponekim primerima.Tj.vrlo se tesko,skoro nikako postize,a da i dalje ostane vrhunski kvalitet.Pogotovo pri guscoj sadnji.Pa mi je pomenuo i da je mozda razlog podloga na kojoj je kalemljena breskva.
Koja je podloga na tvoim breskvama?
Kakvog su kvaliteta,sobzirom na rod,mislim krupnocu i sl.?
Jel im radis nesto posebno il ono standardno sto treba?
Ako ti nije tesko da mi odgovoris ,stvarno me interesuje.Pozdrav:osmeh:
 
Da, breskve se uglavnom gaje zbog korišćenja plodova i to je rezultat svega onoga što mi uradimo pre toga.

Naša iskustva su sledeća a u temi možemo lepo da prodiskutujemo o tome.

Prvo da definišemo šta je kvalitet. Kvalitet je plod koji je dobro obojen po svojim sortnim odlikama, dobrog oblika, i dobre veličine (težine). Postoje i još neki parametri a možda je i ovo što sam naveo previše i obično se uzima u obzir samo prečnik ploda.

Obično se plodovi razvrstavajuna one preko 70 mm, na one od 62-70 mm i na one ispod 62 mm u manje više ozbiljnijim firmama koje se bave pakovanjem voća.

Uz malo slobode možemo da kažemo da je sve preko 62 mm nešto što se može nazvati dobrim kvalitetom ali da većina plodova ipak bude preko 70 mm. Naša iskustva su da u uslovima suvog voćarenja prinos ovakvih plodova u dobrim uslovima u zavisnosti od sorte se kreće od 20-30 t/ha. Nikad više, a ponekad i manje. Znači, ne meri se količina po stablu jer su rastojanja sadnje vrlo različita od 4 kvm do 30 kvm. Dilema je manje ili veće rastojanje ali je rodnost po jedinici površine reper koji može biti relevantan. Po našim iskustvima rod od 25-30 kg u drugoj godini je SF.

Voleo bih da čujem da je neko to uspeo.
 
i meni je čudno, jer u prvoj godini ostavljaš grane za osnovu krune, u drugoj krenu ostale, tako da ja ne kapiram pre treće da neko uopšte i ima rod, možda u drugoj par komada, a tih 25, 30 kila ne vidim na čemu će da porastu pre barem 4, 5 godina, ne razumem se u breskve, ali opet nema mi smisla
 
Sto se kvaliteta tice dodao bih da je isto veoma bitna ujednacenost velicine plodova.Sto je ona bolja to je i kvalitet veci.Tako da se neki put desava da i sitnija a ujednacenija breskva prodje kao veoma kvalitetna.Mada tacno brojke su brojke,ali ovaj podatak znam iz prica onih koi plasuraju tj.iz iskustva,njihovog
Drugo..
Mislim,tj.koliko se secam,kod komsije koi je kalemio na sapvajuci pupoljak,recimo jesenas,sledece godine nije imao nista,al vec druge je imao simbolican ,ali veoma,veoma krupan,da nekazem kvalitetan,rod.Tj.prosle godine sam brao kod njega i vece nisam video u zivotu.E a vec trece mu je ozbiljno rodila i ozbiljno porasla,a da nepricam sta je bilo cetvrte.Mada,po meni u nekim stvarima on kao i vecina vocarA kod mene grese.Recimo razmak redova i drveca u redu je u odnosu na krosnju veliki.Tako da je zbog toga nemoguce dobiti pun potencijal.To je ono,hoce da im stabla budu ,manja,niza,zgodna za branje i obradu,a da bude dobar rod.Mislim da to ne ide.Ovako nije mi se nesto pohvalio sa nekom kolicinom,a ipak kada se pogleda sta je breskvi bilo po stablu izgledalo je da ima vise.
Tako da na kraju mogu da kazem da se ima rod i u drugoj godini.
Medjutim ovo sto Daevu prica za svoje da su mu dale u drugoj godini po stablu otprilike 15-tak kilograma,je stvarno za divljenje ako je tako i voleo bih,znaci ako je tako,da malo kaze kako ih radi,koja je podloga i sl.

---------- Poruka napisana u 17:43 ---------- Prethodna poruka je at 17:38 ----------

A da ,niko nije pominjao rod od 25-30kg u drugoj godini,vec u punom rodu.
 
Nazad
Vrh