Breskva i Nektarina

Ovde kod mene, Grocka i okolina nema 5% traktora sa kabinom.
Ja sam čak i Rakovicu 65 naručio sa prepravljenim odnosom zbog prednje vuče - zadnje gume su 12 da bi bila niža, bez kabine i krila su stavili od IMT 539, tako je izašla iz fabrike.
Kabina je za gustu, špalirnu sadnju. Mi svi skratimo do kraja cev filtera vazduha na IMT. Ove naše matore kajsije kad prerode i legnu i volan na IMT mi je visok.
 
Meni je sve na vazu,5X3 berem sve sa zemlje,grane sastave redove i vrhovi prelaze iznad kabine,zadnje tarupiranje nemogu da uradim sa 539 jer legnu grane od roda i to radim sa jd
 
Ja sam ovo prskanje isao sa ditanom i cestrelom,sledece idem sa akordom i lamdex.Ranije sa i ja mesao sistemik i kontaktni fungicid i insekticid u jedno prskanje pa je bilo skupooo, probao u delu parcele ovo kao sto sada radim i nisam video razliku...
 
nezahvalno je davati bez analize predloge za konkretno djubrenje za razlicita zamljista posto kolicine najvise zavise od sadrzaja pojedinih materija u zemlji, pa onda od kiselosti zemlje, dal' je teska ili laka itd itd.. makar i jednom da se odradi analiza u 4-5 godina, bez obzira koliko se promeni sadrzaj makro i mikro elemenata u zemlji, opet je bolje nego napamet bacati...
Evo nadjoh i jedan sajt za preporuke, meni ovo deluje malo vise nego sto sma ocekivao, ali tako sma na visem esta nasao preporuke: 150-200kg N, 22-44kg P i 200-250kg K po hektaru za vocnajk sa 500-700 stabala po hektaru... Mislim da se ovde racuna za sve: i plodove, i lisce i grane ( i da se nista ne vrati u zemlju od toga) pa je verovatno i manje od ovoga OK ako se lisce i grane vrate u zmelju ko kompost.. Ako nadjem neki bolji podatak, stavicu link, evo link sa preporukama ispod..
https://www.haifa-group.com/fertilization-peach-trees-comprehensive-recommendation-0

Evo jos jedna linko ko hoce da cita...
https://ucanr.edu/sites/fruitreport/files/76421.pdf
NA njemu kazu da je po hektaru dovoljno oko: 112-168kg N, 6-11kg P a za K nije dato (pretpostavljam da je 100-125kg po hektaru posto je sve ostalo duplo manje)
Dodatak:
Ima podataka na Haifa sajtu da je za tonu breskvi (samo ploda) iznese iz zemljista: 1.2kg N, 0.15kg P i 2.5kg K sto ce reci za 30t treba dodati: 36kg N, 4.5kg P i 75kg K
 
Poslednja izmena:
6:12:24 , 500-600kg po 1ha sa ciklonom kad bacam,a rucno kada bacam bacim manje jer ciklonom bacis malo tamo gde i ne treba,iako imam onu "ruku" na ciklonu koja usmerava samo na red.
Koliko vidim sistem za zalivanje nemas,ima tu zila svuda izmedj redova, tako da i djubreta treba svuda dve trecine u red a jedna izmedju redova
 
nezahvalno je davati bez analize predloge za konkretno djubrenje za razlicita zamljista posto kolicine najvise zavise od sadrzaja pojedinih materija u zemlji, pa onda od kiselosti zemlje, dal' je teska ili laka itd itd.. makar i jednom da se odradi analiza u 4-5 godina, bez obzira koliko se promeni sadrzaj makro i mikro elemenata u zemlji, opet je bolje nego napamet bacati...
Evo nadjoh i jedan sajt za preporuke, meni ovo deluje malo vise nego sto sma ocekivao, ali tako sma na visem esta nasao preporuke: 150-200kg N, 22-44kg P i 200-250kg K po hektaru za vocnajk sa 500-700 stabala po hektaru... Mislim da se ovde racuna za sve: i plodove, i lisce i grane ( i da se nista ne vrati u zemlju od toga) pa je verovatno i manje od ovoga OK ako se lisce i grane vrate u zmelju ko kompost.. Ako nadjem neki bolji podatak, stavicu link, evo link sa preporukama ispod..
https://www.haifa-group.com/fertilization-peach-trees-comprehensive-recommendation-0

Evo jos jedna linko ko hoce da cita...
https://ucanr.edu/sites/fruitreport/files/76421.pdf
NA njemu kazu da je po hektaru dovoljno oko: 112-168kg N, 6-11kg P a za K nije dato (pretpostavljam da je 100-125kg po hektaru posto je sve ostalo duplo manje)
Dodatak:
Ima podataka na Haifa sajtu da je za tonu breskvi (samo ploda) iznese iz zemljista: 1.2kg N, 0.15kg P i 2.5kg K sto ce reci za 30t treba dodati: 36kg N, 4.5kg P i 75kg K
Pretpostavljam da su to ukupne kolicine po ha za godinu dana? Znaci jesenje djubrenje gde obicno bude 6-8% N i prolecno u dva navrata sa ureom ili kod mene kanom.
 
da, ova zadnja recenica su ukupne kolicine samo za iznete plodove... e sad, posto iskoriscenje nije bas 100%, verovanto bi to trebalo povecati za 50% ili tako nesto...
sustina je da breskvama treba vrlo malo fosfora, tako da u vecini parcela verovatno moze i da se izostavi..
ono djubrivo koje je Zile gore primenio 6:12:24, po meni nije bas najbolji izbor, zato sto se puno fosfora dodaje (osim ako mu u njivi bas apsolutno nema fosfora, pa mora da nadoknadi, ali sumnjam da je to slucaj)..
trebalo bi koristiti nesto sto ima mnogo vise kalijuma, a mnogo manje ili da je bez fosfora (i relativno malo azota) a u prolsece dodati KAN, to bi bila po meni najmanje pogresna kombinacija, bez ikakve analize zemljista..
 
Krenula sezona
d186684367a9e71ef974c99b83ad3a4c.jpg


Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh