Breskva i Nektarina


Послато са SM-A325F помоћу Тапатока
 
Nemam potrebe za vucenim,svi vocnjaci su mi oko kuce ,nema problema uzbrdo,nema kolotraga,ovako mi je mnogo lakse
 
Palo je preko 40 litara kise nakon prskanja ciramom. Planiram da ponovim ciram cim temperatura predje 10 stepeni.
Jos uvek imam mnogo neotvorenih pupoljaka.

Sent from my RNE-L21 using Tapatalk
 
Palo je preko 40 litara kise nakon prskanja ciramom. Planiram da ponovim ciram cim temperatura predje 10 stepeni.
Jos uvek imam mnogo neotvorenih pupoljaka.

Sent from my RNE-L21 using Tapatalk
I da nije bilo kise svakako bi prksao opet ciramom,ali da cim otopli odma prksanje ide ,a rekao bih da cemo to vikendom da radimo.
 
Ima li efekta prskati sada ciramom? Kada znamo da se ciramom radi pre pojave zelene tacke a ta faza je prosla sada se vec vidi i pocetak listica na vrsnim pupoljcima,depozit preparata treba naneti na pupoljak pre pojave zelene tacke ,kada pupoljak krene da puca tad je prica sa tafrinom zavrsena,tu nepostoji lek ,samo preventiva
 
Samo preventiva, tačno. Međutim, štitimo pre pojave zelene tačke (obično i sama pojava) na VRŠNIM pupoljcima. Obično, tada krene toplo vreme, mi oprskamo, za 7-8 dana puknu svi pupoljci i to je to. Jedno prskanje ciramom rešava problem (ako se ne zakasni). Kada se desi ovakva pojava (a dešava se), toplo, krene, oprskamo, zahladi, stane - e tu moramo da ponovimo. Idi do breskvara, videćeš da oni pupoljci bliži stablu još nemaju zelenu tačku. Prošlo je 15-20 dana od zaštite, mnogo je kiše palo, tako da za te pupoljke i nema adekvatne zaštite. Oni vršni su zaštićeni, što se njih tiče, džaba prskamo, ali moramo zbog ovih drugih.

Slična stvar je i što se monilije tiče, nekada je dovoljno i jednom, a nekada su potrebna 3, pa čak i 4 tretmana. Kada je toplo, nema kiše, voćka precveta za 7-8 dana, dovoljno je jedno pravo prskanje. A kada krene, pa bude hladno, kiša kao sada, a to traje dvadesetak dana, onda pecaš da ponoviš zaštitu.
 
Poslednja izmena:
Monilinija je druga prica,ona se prenosi vetrom,pcelom...
Dolazi iz drugog zasada,dok tafrina tu prezimljava ako je bilo prosle godine u vocnjaku i cim pocnu ds se razmicu pupoljci ona napada znaci pre nego sto mi vidimo zelenu tacku golim okom,zato zastits i ide pre pojave zelene tacke evo par slika iz vocnjska razlicitih sorti.Ja mislim da je ovde kasno za zastitu
f9661af310f06a4db8f83831311fdd78.jpg
c80cba6a16c32c87658ceffc504bcbcf.jpg
7d631da880d61827097f1d125afa812b.jpg
894317eeba29a1af7915daf944745e0f.jpg
6424b77c248e1aabce3fdba3b09e252a.jpg


Послато са SM-A325F помоћу Тапатока
 
Imam 17 sorti u zasadu may faer je reper za prskanje ,kada se na njemu pojavi prva zelena tacka oprskam sve sorte ciramom i to je to

Послато са SM-A325F помоћу Тапатока
 
Taphrinija se malo duzi period uvlaci pod list, nije to bas danas puko pupoljak, ako sutra ne udje, nece nikad...
Osnovna ideja je da PRE KISE a nakon pucanja pupoljaka svudaq bude kolko tolko ostataka pesticida, dal bakarnog sredstva ili Cirama...
Posto bakarno ide u sred zime obicno, i moze da prodje nekad i 2 meseca od prskanja do pucanja pupoljka, a u medjuuveremenu da bude puno kisa, onda je pozeljno dodatno prskanje pred samo pucanje pupoljaka, ali PRE KISE... Na zalost to nekad nije moguce zbog vremenskih uslova, pa je prskanje bakrom dok jos nista nije krenulo mnogo sigurnije, cak i kad je mesec dva pre uradjeno...
Ideja je da pupoljak doceka kisu koja siri zarazu, oprskan necim, ma kolko je toga ostalo od prskanja, bolje ista nego nista...
U slucaju da je palo 40 i vise litara nakon prskanja, to je prilicno ispralo dosta sredstva (i bakarnog i Cirama), u Americi na primer smatraju da ako padne 50l kise nakon prskanja, da je ta kisa sprala u potpunosti bilo koje protektivno sredstvo koje je primenjeno...
Zato po meni nece da skodi ici sa jos jednim prskanjem sa Ciramom koji ce se zadrzati i spreciti dodatne zaraze od dodatnih kisa... Od prethodne kise nece da spreci (sta je uslo u pupoljak, uslo je, ako nije bilo pesticida da to spreci), za to sluzi bakar i/ili Ciram iz prethodnog prskanja, ali za novu zarazu ce pomoci...
Tako da mislim da nece da skodi jos jedno prskanje Ziramom sada, u krajevima gde je palo bas puno kise.. Nece bas ni puno da pomogne ako se dovoljno bakra iz prethodnog prskanja zadrzalo jos uvek, ali nece da skodi sigurno ko moze da odradi..
 
Taphrinija se malo duzi period uvlaci pod list, nije to bas danas puko pupoljak, ako sutra ne udje, nece nikad...
Osnovna ideja je da PRE KISE a nakon pucanja pupoljaka svudaq bude kolko tolko ostataka pesticida, dal bakarnog sredstva ili Cirama...
Posto bakarno ide u sred zime obicno, i moze da prodje nekad i 2 meseca od prskanja do pucanja pupoljka, a u medjuuveremenu da bude puno kisa, onda je pozeljno dodatno prskanje pred samo pucanje pupoljaka, ali PRE KISE... Na zalost to nekad nije moguce zbog vremenskih uslova, pa je prskanje bakrom dok jos nista nije krenulo mnogo sigurnije, cak i kad je mesec dva pre uradjeno...
Ideja je da pupoljak doceka kisu koja siri zarazu, oprskan necim, ma kolko je toga ostalo od prskanja, bolje ista nego nista...
U slucaju da je palo 40 i vise litara nakon prskanja, to je prilicno ispralo dosta sredstva (i bakarnog i Cirama), u Americi na primer smatraju da ako padne 50l kise nakon prskanja, da je ta kisa sprala u potpunosti bilo koje protektivno sredstvo koje je primenjeno...
Zato po meni nece da skodi ici sa jos jednim prskanjem sa Ciramom koji ce se zadrzati i spreciti dodatne zaraze od dodatnih kisa... Od prethodne kise nece da spreci (sta je uslo u pupoljak, uslo je, ako nije bilo pesticida da to spreci), za to sluzi bakar i/ili Ciram iz prethodnog prskanja, ali za novu zarazu ce pomoci...
Tako da mislim da nece da skodi jos jedno prskanje Ziramom sada, u krajevima gde je palo bas puno kise.. Nece bas ni puno da pomogne ako se dovoljno bakra iz prethodnog prskanja zadrzalo jos uvek, ali nece da skodi sigurno ko moze da odradi..
Naravno da nece da skodi ,pitanje je dal radiomo prskanje za dzabe....
 
I da ga radim nebih ga sada radio ciramom nego dodinom ipak je sistemik i moze da vrati zarazu 24 sata
 
I ja sam po drugi put samo ciramom oprskao u subotu.

Pretpostavljam da je dovoljno za ovu godinu sto se kovrdzavosti tice.

Sent from my RNE-L21 using Tapatalk
 
Ja nisam prskao. Planirao sam, ali sam juče odustao. Mislim da nema potrebe, šta je urađeno, urađeno je. Svi pupoljci su uveliko orvoreni, tu lečenja nema, ako se prvo promašilo. Videćemo.
 
imas od zimskog, a samo si imo onu veliku kisu pre nekoliko dana, moja procena je da ce biti vrlo malo zaraze... mozda malo vise na bas osetljivim sortama (Gloheven je cini mi se bas osetljiv, ako se lepo secam)..
 
Nazad
Vrh