Комадара
Član
Пибе, накалеми је на виноградарску брескву. Ако не знаш зови члана Радашина. Открио си нову врсту брескве. Када зри?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Napomena: This feature currently requires accessing the site using the built-in Safari browser.
Kada za to dođe vreme, nakupi negde par kilograma vinogradarske breskve (skroz zrele, kada počne da pada s drveta). Odvoj koštice (breskve smeš i da pojedeš). Dobro ih operi, te jednu noć potopi u vodu. Najesen ih utrapi (gajba s peskom je najbolja) i zakopaj negde u baštu. U martu će one klijati i nići. Posadi ih najobičnijom sadiljkom na mesto gde želiš da bude stablo breskve. Najbolje je da posadiš po 2 (razmak 10cm),za slučaj da se neka osuši. Dobro je zalij i nastavi sa zalivanjem po potrebi. Neguj ih cele sezone. U avgustu (obično) naseci kalem grančice sa te neobične breskve i nakalemi spavajući pupoljak na odnegovanu vinogradarsku breskvu. Idućeg proleća, kada vidiš da se kalem primio, zaseci podlogu par santimetara iznad njega. Čisti par puta (dok okopavaš) izdanke podloge (vinogradarske breskve) koji će još neko vreme izbijati.Jedno kratko pitanjce, izvinjavam se ako je previše amatersko ili je neko ranije već pitao, neću dugo.
U dvorištu pored mene već dugo godina niko ne živi i u nekom trenutku smo samo primetili stablo breskve koje sada ima visinu od oko 2.5 metra i od pre nekoliko godina počeli su da se javljaju plodovi. Pošto je dvorište potpuno zapušteno niko joj ne prilazi i nema nikave tretmane tokom godine. Ono što je neverovatno jeste da iako rodi tek možda desetak plodova, oni su takve veličine da svako ko nam dođe u goste i vidi ih u komšiluku bude iskreno oduševljen. Dimenzije tih breskvi su otprilike kao neki veći grejpfrut i čovek može od jedne da se najede, a o slatkoći da ne pričam, čudo jedno.
E sad, nekoliko prijatelja me je molilo da im dam semenke i oni su pokusavali i sa onima od pojedenih breskvi i onih otpalih i zakržljalih ali do sada nikom ništa nije niklo.
U vezi sa gore iznetim molim za savet:
- Kako pravilno tretirati košticu breskve da bi u nekom trenutku nikla, da li je saditi kao košticu ili slomiti košticu i izvući semenku pa zasaditi? I koji su obavezni koraci i rokovi za njenu sadnju?
- Ako se u nekom trenutku i pojavi iznad zemlje, da li ona može biti ista kao njena "majka" i da daje iste takvve plodove? Ako ne može, šta treba činiti da bude takva?
Hvala unapred na odgovoru.
https://www.youtube.com/watch?v=IkhHo0YpJhA
Da zatvorimo ovo pitanje ovim videom, koji potvrdjuje sve sto smo gore rekli. A tice se upravo breskve.