Bremenitost i jagnjenje ovaca

neznam stvarno,tako bi trebalo?koliko bi to bilo dobro?
 
Koliko bi to bilo dobro?
Ovca je krepala, a da je radio carski nekakva mogucnost bi i postojala:)
A osim toga ako je veterinar koji nije vican tim zahvatima, mogao je prakticirati za njegovo dobro i ne naplatit :)
Njemu bi se svakako isplatilo, a mozda i tebi.
 
ljudi,ajd da vas pitam nesto,jedna moja virtemberg dviska treba da se jagnji 16og februara,medjutim,nigde ni traga od vimena.sta to moze biti?
 
ništa se ne boj biće sve u redi ima još vremena,obično dok su dviske vime bude malo ali i pored toga odgaje jagnje bez problema, e ako budu dvojke onda mora dohranjivanje ali to su slatke muke
 
Sava21 je napisao(la):
ljudi,ajd da vas pitam nesto,jedna moja virtemberg dviska treba da se jagnji 16og februara,medjutim,nigde ni traga od vimena.sta to moze biti?
Jesi li pipao ili samo gledao? Ako si pipao pa nema ništa onda se neće jagnjiti sada(16.02.),možda kasnije.
 
pipao sam,kao da ima nesto,ali to je nepravilnog oblika,mozda tek pocinje da joj raste vime?ma,samo da se ona dobro ojagnji,a ako zatreba pivska flasa i cucla,neka,sto kazes to su slatne muke. :D,hvala ti :ppozdrav:
 
imam i ja dvisku koja je extremno debela,i krupna al ja nsiam video kad je ovan skakao video sam joj vime juce i onako pocelo je da se odvaja izmedju 2 sise ima onako naborana koza? interesuje me koliko vremenski pred jagnjenje pocinje to vime da se povecava? :ppozdrav:
 
Nakon 10 godina kao da sam jučer počeo.Svaki dan nove zagonetke.Jutros nađem dvije ovce svaka liže jedno janje, a nigdje nema posteljice.Iz jedne viri, kada sam je okrenuo oprati vime ubrzo ispadne jedna, a nakon 10-tak minuta i druga.
Poslije pažljivog pregleda na debljoj ovci ne nađem nikakav trag jagnjenja i zaključim da se ojanjila samo jedna , a druga je visoko bremenita "posvojila" njeno janje.Vime nije u potpunosti naliveno, izmuze se tek malo kolostruma.
Odvojim majku i dvojke u poseban boks, no ona sada prihvaća samo jedno, a drugo odbacuje.Lažna majka će se jagnjiti za 7-10 dana, sudeći po veličini imat će dvojke.
Šta je veća šteta.
Ostaviti janje sa lažnom majkom, ili siliti pravu da ga prihvati:haha:
 
pa probaj da na silu vracas kod prave.jer posisa sve kolostrum od one jagnjadi pa ce biti velika steta.nemam bas neku veliku praksu jer imam 23god. ali kako logicno pogledas i razmisjas ... ja bi u tvom slucaju na silu bi vratio kod prave
 
strile i ja se slazem sa alfa 9 najbolje ti je da ga probas vratit pod pravu majku, makar da posisa kolostrum, a ako nece da ga primi onda cucla. ako pocne da sisa ovu gravidnu ovcu onda si sjebo njenu jagnjad sto se tice kolostruma a i ne znas kako ce reagovat kada se ojagnji mozda zbog tog jagnjeta ne prihvati svoje. jbg nikad ne znas sta se moze desiti. pozdrav
 
Tesko da ce ga prihvatit. To se desava kod blizanaca. Narocito kod posljednjeg ojagnjenog.
Mozes provat s posteljicom od druge ojagnjene.
 
bato87 je napisao(la):
kako sam ja shvatio druga ovca se nije ojagnjila samo je primila jagnje od ove prve :sta:
Tako je.
Stavio sam ga sa majkom i blizancem u mali boks 1x1 metar.Pridržavam ovcu dok sisa, nadam se da će ga kroz par dana prihvatiti.
 
i kod mene isti slucaj.dviska je ojagnjila dvojke,tokom dana smo ih prisilno zadojili da oboje posisaju kolostrum,ali sad vidim da jedno podize i pusta ga da sisa,a drugo,koje je nesto slabije,odbacuje i gura ga glavom.jos sutra cu ga prisilno zadojiti par puta,a posle cu ga izdvojiti u poseban box i hraniti ga na cuclu kravljim mlekom.hoce to biti ok?
 
Kad se dese ti slucajevi, provajte kod sljedeceg jagnjenja uzeti posteljicu i prekriti dobro janje koje prava majka ne prihvaca. I tako ga stavit pod tu ojagnjenu ovcu.
Nadam se da se razumi sta sam zelio napisati.
Pozdrav.
 
ako ovca koja se jagnji nije odvojena u poseban boks pre jagnjenja onda se desi da prvo koje ojagnji olize i prima ga dok drugo kada ojagnji vlo cesto bleji ono prvo, pa ona instiktivno krene ka prvom i onda izgubi ili zaboravi na ono drugo i onda ga kasnije ne prihvata.zato ovce koje se vide da ce se oblizniti i dviske pre jagnjenja moraju obavezno biti odvojene pogotovo ako u stadu ime malih jagnjica
 
djura je napisao(la):
ako ovca koja se jagnji nije odvojena u poseban boks pre jagnjenja onda se desi da prvo koje ojagnji olize i prima ga dok drugo kada ojagnji vlo cesto bleji ono prvo, pa ona instiktivno krene ka prvom i onda izgubi ili zaboravi na ono drugo i onda ga kasnije ne prihvata.zato ovce koje se vide da ce se oblizniti i dviske pre jagnjenja moraju obavezno biti odvojene pogotovo ako u stadu ime malih jagnjica

Bravo Djuro,
pravi odgovor na vreme u pravo vreme, sada pričam sa čovekom o tome, prvenskinja dviska se ojagnjila - dvojke (nije odvojena), prvo olizano, drugo još se vidi krv i, čudimo se šta je u pitanju, hoće da ga prihvati da sisa, ali ako se "tera na silu" ?!?! Prvoa bleji, i ona uz njega prihvata ga, a na drugo ne obraća pažnju ?!

To je pravo objašnjenje za one manje upućene !!!

:ppozdrav:
 
Sava21 je napisao(la):
i kod mene isti slucaj.dviska je ojagnjila dvojke,tokom dana smo ih prisilno zadojili da oboje posisaju kolostrum,ali sad vidim da jedno podize i pusta ga da sisa,a drugo,koje je nesto slabije,odbacuje i gura ga glavom.jos sutra cu ga prisilno zadojiti par puta,a posle cu ga izdvojiti u poseban box i hraniti ga na cuclu kravljim mlekom.hoce to biti ok?
to jagnje koji hoces da ti sam hranis na cuclu,to je cista muka.i nece napredovati jagnje.cak i na vunu se moze primetiti ono jagnje koji je hranjeno kravljim mlekom. probaj na silu svaki dan da stavis ispod
 
ova dviska se prva ojagnjila,sledeca je isto dviska,a jagnjice se tek za dve nedelje.ona je olizala oba svoja jagnjeta,medjutim samo tom prvom daje da sisa.nije bila odvojena do samog porodjaja.sad sam odvojio to drugo jagnje,prisilno smo ga zadojili 10ak puta,ali iako ovca normalno jede koncentrat i seno uopste joj ne ostane mleka za to manje jagnje,prvo je sito i ne bleji,a drugo konstantno bleji.ja sam ga odvojio u poseban box i na svakih par sati cu mu davati na cuclu kravlje mleko.ranije sam uspesno tako na flasicu odajio 10 jagnjadi bez problema,doduse bila je to cigaja rasa,ali su sasvim solidno napredovali.
 
Nazad
Vrh