Bolesti paradajza u plastenicima

Lisce pardajza u plasteniku je pocelo da se savija u rolnu oko drske lista a na jednom na duzini stabla od 30 cm lisce je ostalo malo i susi se. Sto moze da bude uzrok tome? Evo slika , nisu bas najbolje slikane su mobilnim.

Fotografije stavljajte jednu za drugom P.S
 
Poslednja izmena od urednika:
1z1zse9.jpg
 
Poslednja izmena od urednika:
Vrlo je nezahvalno davati savete ovog tipa, ne znam da li si skoro okopao oko biljaka, da bi koren dobio malo više kiseonika. Liči da se biljka "guši" zbog nečega, previše amonijaka u zemlji, ili blokiran koren zbog nepropustne podloge. Opet kažem, vrlo je nezahvalno samo preko slike davati savete.
 
1.Испрскај неким фолијарним ђубривом биљке одмах па ујутро поново,онако својски.
2.прво пажљиво окопати биљке па залити кишницом да буде мокро.
3. узми узорак тла и измери ЕЦ.
Узми 1 биљку распори је и види шта има у пресеку па то сликај и окачи на форум.
Питање:Да ли ти се ова манифестација на биљкама појавила са почетком високих температура? Напиши какво је снабдевање водом и ђубрење биљака уназад 20 дана.
 
Nije masovna pojava, ima samo 2 ovakva slucaja, i krompir je bio prije paradajza. Znam da je krompir losa predkultura ali nisam imao izbora. :/
 
Najsigurnije bi bilo da te dve biljke odstraniš i tretiraš ceo paradajz nekim insekticidom protiv vaši preventive radi jer su one največi prenosioci bolesti ne samo ove nego i mnogih drugih.Srećno:ppozdrav:
 
Pozdrav svima, prijatelj mi ima problem sa paradajzom u plasteniku pa me je zamolio za pomoć, sada ja to isto tražim od vas.
da li možda neko zna o čemu se ovde zapravo radi?

2iihicm.jpg
Meni više liči na neku štetočinu (puž, rovac ili nešto drugo)Nagrni malo zemlje iznad tog oštečenog dela i zalivaj jer zbog oštećenja bilka ne dobija dovoljno hrane a lepo je razvijena
 
Najsigurnije bi bilo da te dve biljke odstraniš i tretiraš ceo paradajz nekim insekticidom protiv vaši preventive radi jer su one največi prenosioci bolesti ne samo ove nego i mnogih drugih.Srećno:ppozdrav:
Tretirao sam aktarom protiv vasi prije nekih 15 dana, mislim da je ostalo malo pa cu ponoviti ali sa DECIS-om...hvala
 
Ako moze da pomogne , Plastenik je napravljen krajem marta a paradjaz posadjen sredinom aprila .Pre rasadjivanja otac je rasturio kolica mozda i vise ovceg stajnjaka, neprevrelog , Zaliva ujutru vodom sa cesme i to crevom i natapa bas dobro svaka dva tri dana.Posle zalivanja pre nego sto se otvori ujutru ima dosta kondenzovane vode na najlonu. Provetravanje je dobro postavljena je mrezica preko da ne bude visoka temperatura ( zasencivanje). Prskan je insekticidiom , prihranjen , prskan protiv plamenjace. Mada ima dva paradajza koji nisu porasli vise od pola metra i ne rastu u vis a rodili su i to me zbunjuje .Ovaj sto ima malo lisce on bi trebalo kasnije da rodi i sazri ali nesto mi to sve sumnjivo . Nije na svim stablima paradajza lisce uvijeno , ali moram da napomenem da i napolju u basti ima paradajza kome je lisce uvijeno ali nije prskan istim sredstvima kao paradajz u plasteniku. jos jednom da probam da postavim slike u istom odgovoru .



stavljam opet slike
24b2rgj.jpg

es3mf6.jpg

29og70m.jpg
 
Ja mislim da na ovoj prvoj fotografiji nema problema, nego da je otkinuta provodnica i ne moze da raste dalje nego sve hranjive materije idu direktno u plod i zato je vjerovatno prvi dozrio, jedina mogucnost je da pustis zaperak (vodopija) ako bas zelis da dalje raste ali se mora sam pojaviti na zadnjem pazuhu....Zasto je uvijen list ne znam...Pozz
 
Ako moze da pomogne , Plastenik je napravljen krajem marta a paradjaz posadjen sredinom aprila .Pre rasadjivanja otac je rasturio kolica mozda i vise ovceg stajnjaka, neprevrelog , Zaliva ujutru vodom sa cesme i to crevom i natapa bas dobro svaka dva tri dana.Posle zalivanja pre nego sto se otvori ujutru ima dosta kondenzovane vode na najlonu. Provetravanje je dobro postavljena je mrezica preko da ne bude visoka temperatura ( zasencivanje). Prskan je insekticidiom , prihranjen , prskan protiv plamenjace. Mada ima dva paradajza koji nisu porasli vise od pola metra i ne rastu u vis a rodili su i to me zbunjuje .Ovaj sto ima malo lisce on bi trebalo kasnije da rodi i sazri ali nesto mi to sve sumnjivo . Nije na svim stablima paradajza lisce uvijeno , ali moram da napomenem da i napolju u basti ima paradajza kome je lisce uvijeno ali nije prskan istim sredstvima kao paradajz u plasteniku. jos jednom da probam da postavim slike u istom odgovoru .




Ja mislim da na ovoj prvoj fotografiji nema problema, nego da je otkinuta provodnica i ne moze da raste dalje nego sve hranjive materije idu direktno u plod i zato je vjerovatno prvi dozrio, jedina mogucnost je da pustis zaperak (vodopija) ako bas zelis da dalje raste ali se mora sam pojaviti na zadnjem pazuhu....Zasto je uvijen list ne znam...Pozz
 
Sumadinac-Gruzanin
prva fotografija je ocigledno nedostatak vlage u zemlji,ali moze da bude i sortna osobina paradajiza da uvija lisce,druga fotografija je ostecenje od hormona tj moras prestati da koristis pumpicu i pocnes sa namakanjem cvetova (vidi temu oplodnja paradajiza)
 
hvala topalovic , stupar v znaci nije nista opasno . Voda nije problem , a pumpicu nisam koristio vise , samo prve cvetove .
 
Mislim da ako si prestao koristiti pumpicu ranije, i obratio paznju na vodu kao sto je topalovic rekao, ovo nece biti problem, cak na ovoj prvoj fotografiji koliko vidim da uopste nije ni bila provodnica nego je jednostavno rastao samo do te prve cvijetne grane. To u narodu kazu "jalov paradajz"
 
Povecacu kolicinu vode a ppumpicu necu da koristim,a koriscena je samo za prve cvetove.
 
uvijanje listova paradajza i vas

zdravo ,treba mi pomoc ,naime paradajzu u plasteniku su poceli da se uvijaju listovi ,i po stablu su neke crne musice sa belim krilima .Interesuje me kako da se resim te gamadi ,cime da prskam ? Molim za pomoc ubacila sam i sliku malo se losije vidi ,slikano je telefonom......
 
Uvijanje listova je kao sto pise gore na postu ,odbrana od vrucine ali moze da bude i hibridna osobina paradajiza....Te musice su verovatno lisne vasi i od hemiskih prparata koristi :aktaru.elizu, cess(kraca karenca ako je stigao za branje) , talstar,tonus,amfimex,perfektion (ako nije jos stigao za branje)
 
Ako može neko od iskusnih da prokomentariše fleke koje mi se pojavljuju na paradajzu (relly) posađen 12.aprila dali je u pitanju bolest ili su neki nedostatci,u pitanju je plastenik 100 kvadrata svaki drugi dan navodnjavam 400 litara vode na 250 sadnica.
Ispočetka sam davao starter jednom sedmično,pa 20:20:20, a sada dajem 19:06:30 isto jednom sedmično.Dali je malo gnjojiva,vode ili puno?

- - - - - - - - - -

slika1349.jpg


- - - - - - - - - -

slika1323.jpg


- - - - - - - - - -

slika1346.jpg


- - - - - - - - - -

slika1338.jpg
 
Nazad
Vrh